Menu
A+ A A-

Orlen bierze pod skrzydła Litwę Wyróżniony

Orlen bierze pod skrzydła Litwę Siedziba PKN Orlen SA w Płocku, fot. Wikipedia

Aktywność Orlenu przez wiele lat na terenie Litwy był źle widziana zarówno przez władze w Wilnie jak również przez sąsiadującą Rosję, która uważała to za ingerencję w jej strefę wpływów gospodarczych i politycznych.

Z tego punktu widzenia można nawet uważać, że członkostwo polskiego wschodniego sąsiada w strukturach Unii Europejskiej miało wyłącznie formalny charakter.

Wojenna polityka Rosji, której za początek radykalnego kursu można uznać atak na Czeczenię, a później na Gruzję, aneksje Krymu i utrzymywanie wojny na wschodnich terenach Ukrainy, sprawiła, że władze na Litwie ocknęły się.

Oczywiście dowodów na agresywną aktywność Rosji jest więcej. Można do niego zaliczyć użycie broni chemicznej w Anglii czy praktycznie stałe utrzymywanie napięcia militarnego w basenie Morza Bałtyckiego. Wiadomo jednak, że współcześnie ekspansja dotyczy działań militarnych, lecz również gospodarczych. Do takich z pewnością należy zaliczyć budowę rurociągu Nord Streem i Nord Streem II łączącego Rosję z Niemcami, którego celem podstawowym jest energetyczne uzależnienie Europy Zachodniej.

Stąd też za ważne z punktu bezpieczeństwa energetycznego regionu należy uznać spotkanie Prezesa Zarządu PKN Orlen, Daniela Obajtka z szefem litewskiego gabinetu Sauliusem Skvernelisem.

Efektem którego było uzyskanie zapewnienia strategicznej, długofalowej współpracy dla rozwoju Orlen Lietuva. Zawarte porozumienie dotyczy inwestycji infrastrukturalnych, logistyki surowcowej oraz uwarunkowań regulacyjnych. Stanowi ono wzrost bezpieczeństwa energetycznego Litwy, którego gwarantem będzie aktywność Orlenu.

„Orlen Lietuva stanowi istotny element w tworzeniu wartości całej Grupy Orlen, ale też jest jednym z kluczowych przedsiębiorstw z punktu widzenia litewskiej gospodarki. Dlatego ważnym było uzyskanie pełnego wsparcia krajowych decydentów dla strategicznych projektów Grupy Orlen na Litwie. Jednocześnie Koncern zobowiązał się do możliwie jak największej kooperacji z krajowymi przedsiębiorstwami na różnych płaszczyznach, by zapewnić stabilizację biznesową największym litewskim partnerom. Dzisiejsze deklaracje o współpracy i wzajemnej przychylności mogą wesprzeć zarówno realizację długofalowych planów, jak też znacząco zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Litwy.” – Wyjaśnił Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Deklaracje wsparcia dotyczą m.in. rozważanych planów inwestycyjnych Orlen Lietuva, mających na celu pogłębienie przerobu ropy naftowej w rafinerii w Możejkach, należącej do Koncernu, co jest szczególnie ważne w kontekście zaostrzających się norm środowiskowych.

Przywrócona ma zostać także funkcjonalność linii kolejowej na odcinku Renge, przy czym Koleje Litewskie zadeklarowały szybkie zakończenie prac. Jednocześnie Litwini zadeklarowali możliwość wypracowania konkurencyjnych warunków na transport kolejowy.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas