Menu
A+ A A-

Niedużak z MRPiT: Płatnicy CIT złożą sprawozdania ws. zatorów

Podatkowe grupy kapitałowe, bez względu na wysokość osiągniętych przychodów oraz najwięksi podatnicy CIT, których wartość przychodów w roku podatkowym przekroczyła 50 mln euro, mają od 1 stycznia 2021 r. obowiązek złożenia sprawozdania w sprawie stosowanych przez nich praktyk płatniczych za  2020 rok, poinformował ISBnews wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak.

Czytaj dalej...

PKP Cargo ma 10-letnią umowę na dostawy ON od PKP Energetyka

PKP Cargo i PKP Energetyka podpisały 10-letnią umowę, która zapewnia przewoźnikowi dostawy oleju napędowego do pojazdów trakcyjnych na stacjach paliw należących do PKP Energetyka. Wartość kontraktu to 718,25 mln zł netto, podało PKP Cargo. Spółki rozmawiają także o możliwości przyszłego uzupełnienia oferty o rozwiązania wodorowe.

"Korzystamy z usług PKP Energetyka od dawna i jesteśmy zadowoleni z tej współpracy. Dlatego też zdecydowaliśmy się na podpisanie nowej, długoterminowej umowy. Zakup oleju napędowego ma dla naszej spółki strategiczne znaczenie, gdyż mniej więcej połowę naszego taboru stanowią lokomotywy spalinowe, których używamy do prac manewrowych i liniowych. Z ciekawością obserwujemy również pracę nad dalszym rozwojem oferty PKP Energetyka m. in. o paliwo przyszłości jakim jest wodór" - powiedział prezes Czesław Warsewicz, cytowany w komunikacie.

Kontrakt został zawarty na 10 lat (od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2030 r. ),  a jego wartość wynosi łącznie 718 250 000,00 zł netto. Zabezpiecza ciągłość dostaw paliw dla PKP Cargo poprzez sukcesywny zakup oleju napędowego do pojazdów trakcyjnych na 18 stacjach paliw PKP Energetyka w całej Polsce. To kolejna, wieloletnia umowa pomiędzy przedsiębiorstwami, poprzednia obowiązywała w latach 2013-2020.

"Umowa z największym polskim przewoźnikiem towarowym jest dla nas potwierdzeniem jakości świadczonych usług, ale też zobowiązaniem do dalszej pracy na rzecz naszego klienta. Mamy wspólny cel jakim jest zwiększanie konkurencyjności transportu kolejowego. Realizujemy go poprzez terminowe i niezawodne dostawowy paliw konwencjonalnych, ale pracujemy równolegle nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Wspólnie rozwijamy model przejścia PKP Cargo na zasilanie budynków i infrastruktury ze źródeł OZE. Pracujemy też nad uzupełnieniem naszej oferty o możliwość tankowania wodoru. Zgodnie z naszymi analizami rosnący potencjał sektora kolejowego powinien być zaspokojony 50 stacjami wodorowymi w perspektywie 2028 roku" - dodał prezes PKP Energetyka Wojciech Orzech.

PKP Cargo zadebiutowało w 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnym, spedycji oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej. W 2019 r. miała 4,78 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Czytaj dalej...

Oknoplast wchodzi na rynek hiszpański dzięki przejęciu Ampuero

Oknoplast wchodzi na rynek hiszpański, przejmując największego tamtejszego producenta okien PVC - spółkę Ampuero, właściciela marki Hermet10, poinformował prezes Mikołaj Placek. Celem jest m.in. podwojenie sprzedaży spółki w ciągu 5 lat i ewentualne wykorzystanie jej do ekspansji na rynki Ameryki Południowej.

Czytaj dalej...

CDRL liczy, że w 2021 r. powróci do pozytywnych wyników z poprzednich lat

CDRL liczy, że w przyszłym roku powróci do wyników z poprzednich lat i planuje dalszy rozwój e-commerce, przebudowując odpowiednio ofertę towarową, poinformował ISBnews wiceprezes Tomasz Przybyła. W przyszłym roku spółka chciałaby także wejść ze sklepem monobrandowym na Białoruś, do Rosji i Armenii.

Czytaj dalej...

Autobusy Yutong Bus będą obsługiwały Mistrzostwa w Katarze

Zhengzhou Yutong Bus Co., Ltd. otrzymało od Mowasalat, katarskiego przedsiębiorstwa transportu publicznego, największe w historii branży pojazdów elektrycznych zamówienie o wartości 1,8 mld RMB na dostarczenie 1.002 autobusów, w tym 741 elektrycznych, które będą obsługiwały Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze w 2022 r.

Czytaj dalej...

ARP, Chemar, AGH i Polityka Świętokrzyska będą współpracować

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP), Zakład Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej „Chemar” S.A. (Chemar), Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) oraz Politechnika Świętokrzyska (PŚk) podpisały porozumienie w sprawie współpracy na rzecz rozwoju innowacyjnych projektów oraz technologii dla wysokojakościowych produktów odlewniczych. Chemar zaprosi studentów AGH i PŚk do odbycia w spółce staży oraz realizacji doktoratów wdrożeniowych.

Czytaj dalej...

AgustaWestland Philadelphia dostarczy 36 maszyn TH-73A

Koncern Leonardo z zadowoleniem przyjął zapowiedź ze strony Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych o przyznaniu firmie AgustaWestland Philadelphia Corp. dodatkowych 171 mln USD, co stanowi modyfikację poprzednio przyznanego kontraktu o sztywnej cenie na Zaawansowany System Szkolenia Śmigłowcowego dla Marynarki Stanów Zjednoczonych.

Czytaj dalej...

Żabka z certyfikatem „Bezpieczeństwo i Higiena +” od TUV

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy w obliczu pandemii oczekują jeszcze wyższej niż dotąd jakości obsługi oraz komfortu w dokonywaniu zakupów, zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie w naszych placówkach ponadstandardowego na rynku audytu higienicznego w ramach programu „Bezpieczeństwo i Higiena +” - Joanna Kasowska, Dyrektor ds. Zarządzania Jakością i Środowiskiem Żabka Polska.

Czytaj dalej...

Eurocash: Frisco w ciągu 2-3 lat we wszystkich większych miastach

"Frisco w tej chwili w Warszawie osiągnął próg rentowności nawet na poziomie zysku netto. Z drugiej strony, zaliczamy go nadal do segmentu Projekty, dlatego że każde nowo otwarte miasto będzie wymagało inwestycji - dyrektor finansowy Grupy Eurocash Jacek Owczarek.

Frisco osiągnęło w III kw. br. rentowność na poziomie nie tylko operacyjnym, ale i netto, poinformował ISBnews członek zarządu i dyrektor finansowy Grupy Eurocash Jacek Owczarek. Potwierdza, że zasięg sklepu internetowego obejmie jeszcze w tym kwartale Wrocław. Spółka planuje, że w ciągu 2-3 lat Frisco obejmie wszystkie duże miasta w Polsce. Capex na rozwój będzie początkowo opiewał na kilka milionów złotych na każde miasto.

"Frisco w tej chwili w Warszawie osiągnął próg rentowności nawet na poziomie zysku netto. Z drugiej strony, zaliczamy go nadal do segmentu Projekty, dlatego że każde nowo otwarte miasto będzie wymagało inwestycji. Mogę potwierdzić, że w IV kwartale odbędzie się otwarcie we Wrocławiu. Będziemy również rozbudowywać nasze moce logistyczne w Warszawie, gdzie występuje obecnie bardzo duży popyt, którego nie jesteśmy w stanie obsłużyć. Natomiast w ciągu 2-3 lat chcielibyśmy pokryć wszystkie duże miasta w Polsce" - powiedział Owczarek w rozmowie z ISBnews.

W początkowej fazie magazyny w kolejnych miastach będą funkcjonowały jako manualne.

"Do każdego nowego miasta wchodzimy, wykorzystując istniejącą infrastrukturę Grupy Eurocash, a więc magazyn manualny, dopiero w momencie osiągnięcia odpowiedniej wartości sprzedaży opłaca się inwestować w duży zautomatyzowany magazyn, taki jak mamy w Warszawie. Stąd capex na początku wynosi kilka milionów złotych na każde miasto, gdyż reszta kosztów jest albo zmienna, jak transport, albo poniesiona już wcześniej, jak w przypadku platformy IT" - wyjaśnił Owczarek.

Eurocash podał dziś wcześniej, że przychody Frisco w III kw. wyniosły ponad 50 mln zł i były ponad dwukrotnie wyższe niż w trzecim kwartale 2019 r, co oznacza osiągnięcie przez Frisco progu rentowności na poziomie wyniku operacyjnego (EBIT).

Pod koniec czerwca br. Grupa Eurocash nabyła pozostałe 56% akcji we Frisco od funduszy MCI za 132,5 mln zł, zwieszając swój udział do 100%.

Grupa Eurocash to największa polska firma zajmująca się hurtową dystrybucją szybko zbywalnych produktów spożywczych, chemii gospodarczej, alkoholi i wyrobów tytoniowych. Oferuje także wsparcie marketingowe dla niezależnych polskich przedsiębiorców prowadzących działalność detaliczną. Wspierane przez Eurocash sieci franczyzowe i partnerskie zrzeszają około 16 tysięcy niezależnych sklepów działających pod takimi markami jak abc, Groszek, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep, Gama, Duży Ben, a także Kontigo oraz Koliber. Spółka jest notowana na GPW od 2005 r.

Czytaj dalej...

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas