Menu
A+ A A-

Rzecznik TSUE: Polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa UE

Rzecznik generalna Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznała, że polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa, poinformował Trybunał. Opinia Juliane Kokott może być wzięta pod uwagę przy wydawaniu wyroku w tej sprawie przez Trybunał.

Czytaj dalej...

Łakomiec: kluczowa opieka farmaceutyczna i przepływ informacji o pacjencie

Według długoterminowych prognoz demograficznych, w najbliższych latach będziemy najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie. Aby skutecznie realizować świadczenia zdrowotne należy wprowadzić tzw. "opiekę farmaceutyczną" i udrożnić przepływ informacji pomiędzy lekarzem, farmaceutą, i pacjentem.

Czytaj dalej...

Okno na świat dla polskiej żywności – nowoczesny terminal multimodalny w Łodzi

W Łodzi powstanie nowoczesny terminal przeznaczony do obsługi transportu żywności. To pierwsza inwestycja spółki Contargo Hatrans Łódź łączącej doświadczenie łódzkiej firmy Hatrans Logistics oferującej usługi logistyczne w Europie i Chinach oraz działającej na terenie całej Europy spółki Contargo.

Czytaj dalej...

Opieka farmaceutyczna w aptekach. Konieczność która zaowocuje

Polska stoi przed wyzwaniem transformacji opieki medycznej poprzez dołączenie farmaceutów do grona świadczących usługi medyczne. - Przy obecnych wyzwaniach polskiego systemu ochrony zdrowia zwiększenie kompetencji farmaceutów to konieczność mówi Marcin Czech, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego.

Czytaj dalej...

Prezydent podpisał ustawę o 'tarczę' dla branży turystycznej

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, wprowadzającą dla branży turystycznej dodatkowe "postojowe" oraz zwolnienie ze składek ubezpieczeniowych za lipiec sierpień i wrzesień, poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Czytaj dalej...

Stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców - Projekt budżetu 2021

Rok 2020 zachwiał ścieżką dynamicznego wzrostu gospodarczego Polski, dotychczas wręcz zaskakująco konsekwentną. Analiza wskaźników każe przypuszczać, że prowadzona od marca polityka pozwoliła złagodzić negatywny wpływ koronawirusa na gospodarkę, jednak oczywiście również i ona ma swoją cenę.

Czytaj dalej...

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej będzie reprezentować branżę

144 przedsiębiorców powołało Izbę Gospodarczą Gastronomii Polskiej. Jej głównym celem jest reprezentowanie całej gastronomii wobec władz państwowych, administracyjnych i samorządowych oraz zabieganie o optymalnie korzystne przepisy, zwłaszcza podatkowe, i warunki prowadzenia działalności. A także ochrona przed skutkami kryzysu wywołanego przez pandemię.

Czytaj dalej...

Pawlak: Konsolidacja się sprawdziła - Grupa PZU

Od pięciu lat trwa ośmieszanie planów PiS związanych z repolonizacją sektora finansów. Pięć lat trwa próba straszenia katastrofą, do jakiej rzekomo ma prowadzić tworzenie „państwowych gigantów”, czyli po prostu znanych na całym świecie grup kapitałowych. Jak na złość kasandryczne przepowiednie profesora Balcerowicza i innych ekonomistów, mocno politycznie określonych, nie chcą się spełniać.

Nawet kryzys koronawirusowy, który dla zwolenników totalnej opozycji jawił się jako nadzieja na upadek gospodarki, wzrost bezrobocia i upragniony upadek obozu dobrej zmiany, nie okazał się tak silny, jak się spodziewano. Słowem, klops. Za wyjaśnienie, dlaczego te nadzieje okazały się złudne, doskonale mogą posłużyć wyniki Grupy PZU za pierwsze półrocze.

Zysk całej grupy za pierwsze sześć miesięcy 2020 r. wyniósłby 1,6 mld zł i byłby to najlepszy od sześciu lat wynik, biorąc pod uwagę taki okres. Wyniósłby, gdyby nie odpisy na wartość akcji Alior Banku i Pekao, wynoszące 1,3 mld zł. A więc wreszcie upragniony dowód, że polityka polegająca na polonizacji banków okazała się fiaskiem? Nic bardziej mylnego.

Koronawirusowy kryzys uderzył bardzo silnie w cały sektor bankowy. A dzięki temu, że Grupa PZU odnotowuje zyski w różnych obszarach, jest, mówiąc kolokwialnie, z czego odpisywać. Poza tym odpis 1,3 mld zł nie oznacza, że tyleż gotówki ubywa ze spółek, bowiem to tylko zapis księgowy. Okazało się zatem, że zbudowanie silnej grupy i dywersyfikacja jej działalności wyszła na dobre wszystkim jej spółkom, od bankowych po ubezpieczeniowe. - Trzeba pamiętać, że na tym właśnie polega dywersyfikacja, w pewnych okolicznościach ekonomicznych jedne aktywa przynoszą zysk, a drugie nie. Jak koniunktura się zmieni, to może być odwrotnie - tak wyniki skomentował analityk Adam Ruciński, z firmy doradczej BTFG, cytowany przez portal wnp.pl. Nic dodać, nic ująć.

Jeśli mowa o innych segmentach działalności Grupy PZU - okazuje się, że PZU było najczęściej wybieranym ubezpieczycielem w czasie pandemii.

Aktywa Grupy z wyłączeniem banków wzrosły w ostatnim roku z 340 do 377 mld zł. Z kolei PZU Zdrowie stało się jednym z największych operatorów medycznych w Polsce i na koniec czerwca br. miało podpisane 2,7 mln umów.

Po co ta statystyka? Ano dlatego, że ilustruje sensowność wyśmiewanej polityki. Tworzenie potężnych grup kapitałowych nie jest fanaberią ani podróżą w czasy PRL, ale światowym trendem. A to, że największym udziałowcem jest w tym przypadku państwo, z punktu widzenia modelu nie ma większego znaczenia. Reguły rynkowe są takie same, gdy chodzi o kapitał prywatny i państwowy. Fakt, że Alior i Pekao są częścią mocnej, wielkiej grupy kapitałowej, pozwoliło im bez zawirowań przetrwać najgorsze miesiące kryzysu. A segment ubezpieczeniowy i zdrowotny, jak widać, rozwija się doskonale mimo kryzysu.

Charakterystyczne, że w mediach niekryjących zaangażowania przeciwko obecnej władzy, w tygodniach poprzedzających ogłoszenie cytowanych danych próbowano straszyć rzekomo sensacyjnymi danymi na temat fatalnych wyników. Można to uznać i za polityczną rozgrywkę, i za próbę wpływania manipulacjami na kurs akcji. A fakt, że wyniki były lepsze niż oczekiwali analitycy, dodatkowo wyjaśnia te usiłowania.

Krytycy polityki ekonomicznej rządu Zjednoczonej Prawicy powtarzali jak mantrę, że jej słuszność zweryfikuje kryzys. No, to mamy światowy kryzys, który Polskę dotyka w stopniu nieporównanie mniejszym, niż wiele innych państw.

...Pozostaje wymyślić nowe proroctwa.

Czytaj dalej...

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas