Dla firm liczy się, jak szybko odzyskać dług i ile trzeba za to zapłacić

9 mld zł polskie firmy są winne innym przedsiębiorcom. Zatory płatnicze utrudniają działalność szczególnie mikro- i małym firmom – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Wierzyciele próbują więc różnych sposobów, by je odzyskać: jedni upominają się o pieniądze samodzielnie, inni oddają sprawę do sądu.

Czytaj dalej...

ZPP - uprościć podatek ryczałtowy

Pałac strachu opodatkowany dwadzieścia siedem razy wyżej niż gabinet luster, ściana emocji to inna stawka podatkowa. Operator karuzeli zapłaci inną stawkę niż właściciel zjeżdżalni typu Gigant. Absurdy, zagmatwane przepisy i niestabilność regulacji - raport ZPP.

Czytaj dalej...

ANWIL podpisał umowę na budowę instalacji granulacji

Włocławska spółka z Grupy ORLEN podpisała umowę na budowę instalacji granulacji mechanicznej, która stanowi drugą z trzech najważniejszych umów, jakie mają zostać zawarte w ramach rozbudowy zdolności produkcyjnych ANWILU w obszarze nawozów. Efektem prowadzonych prac będzie zwiększenie jego zdolności produkcyjnych o około 50 procent oraz poszerzenie oferty produktowej o cztery rodzaje nawozów.

Czytaj dalej...

Coface: Branża motoryzacyjna zalicza spadki

Niższy popyt, spowolnienie gospodarcze, wzrost protekcjonizmu oraz konieczność dostosowania się do bardziej restrykcyjnych norm emisji spalin sprawiają, że dla polskiego sektora motoryzacyjnego rysują się niekorzystne perspektywy. Mimo tego, Europa Środkowo-Wschodnia, w tym Polska, może odczuć pogorszenie koniunktury mniej dotkliwie.

Czytaj dalej...

Plastik w Polsce rośnie

Wyraźnie szybciej niż w całej Europie rośnie w Polsce popyt na tworzywa sztuczne. W polsce wzrost zapotrzebowania wynósł 7% a w Europie 0,3% podała Fundacja PlasticEurope Polska. Tymczasem UE zwiększa nacisk na odejście od tworzyw sztucznych.

Czytaj dalej...

GUS: Koniunktura w gospodarce powyżej średniej

Wskaźniki koniunktury w branżach są wyższe niż na wykresach średnich długookresowych. Wobec tego samego okresu w roku poprzednim budownictwo zanotowało spadek ze 115,7 do 113,1, handel ze 107,4 do 105,5 przetwórstwo przemysłowe 107,6 wobec 111,8 rok wcześniej. Znaczący spadek odnotowano w usługach które jako jedyne znalazły się poniżej 100 a było to 92,8 wobez 104 rok wcześniej.  

Czytaj dalej...

PGE krok w stronę gospodarki niskoemisyjnej

Dekarbonizacja gospodarki którą forsują urzedy Unijne i kraje starej Unii nie daje o sobie zapomnieć. PGE chce uruchomić linię biznesową zajmującą się sprzedażą odpadów takich jak gips, czy popiół jako surowców do dalszej produkcji. W wyniku zmiany kwalifikacji z odpadu na surowiec PGE może zaoszczędzić nawet kilkaset milionów zł rocznie.

Czytaj dalej...