Menu
A+ A A-

PwC: Na GPW odnotowano 5 IPO, w Europie - 28 w I poł. 2020 r.

- Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) odnotowano 5 IPO w I połowie 2020 r. wobec 9 w analogicznym okresie ubiegłego roku. Łączna wartość przeprowadzonych ofert na GPW w pierwszych dwóch kwartałach (łącznie na rynku regulowanym oraz NewConnect) wyniosła 27 mln zł (6,1 mln euro), co oznacza spadek o blisko 50% w porównaniu do I poł. 2019 roku, wynika z raportu "IPO Watch Europe" przygotowanego przez firmę doradczą PwC.

Czytaj dalej...

KRD: Łączne zaległości klientów wobec firm leasingowych wynoszą ponad 464 mln zł

- Zadłużenie klientów wobec firm leasingowych wzrosło o ponad 27,4 mln zł od marca 2020 r. i obecnie wynosi ponad 464 mln zł, wynika z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD). W KRD widnieje już prawie 9 tys. firm, które są leasingowymi dłużnikami, każda z nich ma średnio do spłacenia prawie 53 tys. zł.

Czytaj dalej...

MR: Nabór wniosków o wsparcie z Funduszu Inwestycji Lokalnych

"Dystrybucja 5 mld zł dla gmin i 1 mld zł dla powiatów została obliczona wg specjalnego algorytmu. Szczególne wsparcie dostaną gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, które – bez względu na rozmiar – dostaną po co najmniej 0,5 mln zł. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych dostarczy władzom lokalnym kapitał inwestycyjny" – powiedziała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Czytaj dalej...

NBP: PKB spadnie o 5,4% w 2020, wzrośnie o 4,9% w 2021 i o 3,7% w 2022

- Spadek PKB sięgnie 5,4% w tym roku, a następnie Polska osiągnie wzrost gospodarczy na poziomie 4,9% w 2021 r. i 3,7% w 2022 r., wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), opublikowanej w "Raporcie o inflacji". Powrót do poziomu PKB sprzed wybuchu pandemii będzie wydłużony w czasie.

Czytaj dalej...

PKN ORLEN i Skarb Państwa przejmą PGNiG - list intencyjny

PKN ORLEN i Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministra Aktywów Państwowych, podpisały List Intencyjny w sprawie przejęcia przez Grupy PGNiG. Planowana transakcja to kolejny krok PKN ORLEN, po wykupie akcji Grupy ENRGA i warunkowej zgodzie Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy LOTOS, w budowaniu silnego multienergetycznego koncernu.

Czytaj dalej...

FPP: Gospodarka odmrożona w ok. 80%, stopień ograniczenia mobilności: 2,6%

Skumulowany poziom strat spowodowanych restrykcjami związanymi ze zwalczaniem COVID-19 sięga już ok. 180 mld zł, jednak za sprawą odmrażania gospodarki oraz łagodzenia zasad dystansowania społecznego tempo ich narastania wyraźnie spowolniło - do niewiele ponad 420 mln zł dziennie, wobec przeszło 2,1 mld zł na dobę w czasie obowiązywania najostrzejszego lockdownu.

Czytaj dalej...

MF i PAIH podpisały deklarację o współpracy

Ministerstwo Finansów (MF) i Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) podpisały deklarację o współpracy, podała Agencja. Deklaracja dotyczy podniesienia jakości obsługi podatników, wspierania i rozwoju stabilnego otoczenia inwestycyjnego oraz współpracy na rzecz rozwijania działalności gospodarczej w Polsce.

"Zależy nam na tworzeniu w Polsce przyjaznego klimatu dla nowych przedsięwzięć i inwestycji. Dzisiejsza deklaracja o współpracy to kolejny krok mający na celu podniesienie jakości obsługi podatników oraz wypracowanie i podtrzymanie partnerskich i przyjaznych relacji między administracją skarbową, a jej 'klientami'. To także dowód na to, że wsłuchujemy się w potrzeby rynku i skutecznie na nie odpowiadamy" - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński, cytowany w komunikacie.

Współpraca obejmuje wymianę doświadczeń i analiz, ułatwienie inwestorom kontaktu z administracją podatkową, monitorowanie potrzeb inwestorów, podano także.

"Nasze relacje z inwestorami są partnerskie. Wiemy, jakie mają potrzeby, dlatego stale aktualizujemy i dostosowujemy ofertę. Naszym celem jest minimalizowanie barier w prowadzeniu działalności inwestycyjnej nad Wisłą. Dzięki temu mamy wysokojakościowe projekty, które wspierają rozwój Polski i nas wszystkich. Cieszę się, że mamy sojusznika w resorcie finansów" - powiedziała p.o. prezes PAIH Grażyna Ciurzyńska, cytowana w komunikacie.

Czytaj dalej...

Emilewicz: Przepisy, ws. których KE ma wątpliwości obowiązują od IV w tarczy 1.0

Przepisy, dotyczące konsumentów i podróżnych, w związku z którymi Komisja Europejska wystosowała wczoraj wezwanie do Polski o usunięcie uchybień obowiązują od kwietnia, jako element tzw. tarczy 1.0, a ich wprowadzenie wynikało z "bezprecedensowego kryzysu", poinformowała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Czytaj dalej...

Bank Pekao wprowadzi do oferty program dopłat BGK dla przedsiębiorców

- Bank Pekao wprowadzi do oferty program dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) do oprocentowania zarówno nowych, jak i już zaciągniętych kredytów obrotowych dla przedsiębiorców z segmentu MŚP oraz dla dużych firm, podał bank. Warunkiem otrzymania produktu z dopłatą przez przedsiębiorcę jest utrata płynności finansowej.

Czytaj dalej...

PGNiG OD - list intencyjny dwie stacje LCNG w Suwałkach i Szumowie

PGNiG Obrót Detaliczny - spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) - i Zakłady Produkcji Kruszyw Rupińscy (ZPK Rupińscy) podpisały list intencyjny w sprawie budowy ogólnodostępnych stacji LCNG, które umożliwią tankowanie pojazdów zasilanych sprężonym (CNG) i skroplonym (LNG) gazem ziemnym w Suwałkach i Szumowie, podała spółka.

Czytaj dalej...

„Od pola do stołu” oraz „Zielony Ład”. Jaka przyszłość czeka polskie rolnictwo?

Unia Owocowa alarmuje że Polska i europejska żywność będzie niekonkurencyjna cenowo w wyniku wprowadzenia przez Komisję Europejską strategii „Od pola do stołu” - Farm to Fork oraz różnorodności biologicznej będące elementami Europejskiego Zielonego Ładu - European Green Deal.

Czytaj dalej...

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas