Menu
A+ A A-

Akademia Zarządzania i Rozwoju. Edukują: Strejlau, Skarżyński, Sochal

Na stronie azir.edu.pl ludzie sukcesu tacy jak Andrzej Strejlau, Piotr H. Skarżyński i ks. Andrzej Sochal opowiadają o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Kilkuminutowe filmy, nagrane specjalnie dla Akademii, można oglądać bezpłatnie.

Czytaj dalej...

Assembly Research: 3-letnie opóźnienie 5G to ok. 5 mld euro strat dla gospodarki

Nawet 3-letnie opóźnienie wdrożenia sieci 5G może kosztować polską gospodarkę prawie 5 mld euro strat, wynika z szacunków międzynarodowej firmy konsultingowej Assembly Research.

"Trwają ostatnie dni konsultacji rządowego projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ewentualne zakwalifikowanie Huawei jako 'dostawcy wysokiego ryzyka' w Polsce zmusi krajowych operatorów do poniesienia ogromnych kosztów wymiany sprzętu, co w konsekwencji przełoży się na znaczne opóźnienia we wdrażaniu sieci 5G - ostrzegają eksperci z międzynarodowej firmy konsultingowej Assembly Research. Z ich analizy wynika, że straty, wynikające między innymi z obniżenia konkurencyjności polskich firm, mogą wynieść dla naszej gospodarki nawet 4,8 mld euro w ciągu 3 lat" - czytamy w komunikacie.

Jak podano, całkowite wykluczenie Huawei z wdrażania technologii 5G w Polsce doprowadziłoby do sporych opóźnień w pracach rozwojowych po stronie operatorów. Konieczność wymiany obecnego sprzętu Huawei i zakupu nowego odbije się nie tylko na kieszeniach firm telekomunikacyjnych, ale również uderzy w Polską gospodarkę, wynika z analizy Assembly Research.

"W wyniku rosnącej presji USA, której celem jest wykluczenie Huawei z budowy sieci 5G, polscy operatorzy mogą ponieść wielomiliardowe koszty wymiany sprzętu sieciowego. Nasz raport potwierdza ponadto daleko idące konsekwencje dla całej gospodarki, która nie może pozwolić sobie na opóźnienie we wdrażaniu sieci 5G przy obecnych uwarunkowaniach" - powiedział założyciel i główny analityk w Assembly Research Matthew Howett.

Analitycy Assembly Research oparli swoje szacunki na hipotetycznym scenariuszu, w którym przyjęta zostaje nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, a Huawei zostaje zaklasyfikowany jako "dostawca wysokiego ryzyka". Z raportu wynika, że wykluczenie sprzętu Huawei z budowy infrastruktury 5G w Polsce opóźniłoby prace w skali, która uniemożliwiłaby osiągniecie 10,2 mld euro korzyści gospodarczych, jakie polski rząd prognozował na lata 2020-2025, podano także.

"Z analizy Assembly Research wynika, że 3-letnie opóźnienie we wdrożeniu technologii 5G przełoży się dokładnie na 2,68 mld euro strat z potencjalnych korzyści strategicznych, operacyjnych, konsumenckich i korzyści dla osób trzecich. Pozostała część szacunku (2,17 mld euro) to strata w całej gospodarce" - czytamy dalej.

"Nowoczesne sieci teleinformatyczne w tym przede wszystkim sieci 5G są fundamentem gospodarki 4.0, czyli automatyzacji procesów i jeszcze większej digitalizacji ekonomii. Cyfrowe technologie już dziś decydują o wydajności i wartości zarówno firm, jak i całych gospodarek. Ich rola będzie się stale zwiększać. Najlepszym dowodem na to jest wymuszona konieczność przejścia w tryb zdalnej pracy, podczas gdy ciągłość procesów biznesowych zależy od wydajnych i stabilnych rozwiązań telekomunikacyjnych. Opóźnienie we wdrożeniu technologii 5G spowoduje nie tylko zastopowanie inwestycji oraz projektów infrastrukturalnych w Polsce, ale także będzie przyczyną stopniowego zmniejszania konkurencyjność naszej gospodarki w porównaniu do krajów, które 5G już wdrażają. Obecnie w Europie już kilkanaście krajów korzysta z sieci 5G i wykorzystuje ich możliwości do budowy przewagi w wyścigu technologicznym" - dodał dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska Ryszard Hordyński, cy towany w komunikacie.

Stwierdził, że konsekwencją opóźnień będzie także zmniejszenie atrakcyjności dla inwestorów i w konsekwencji spowolnienie rozwoju gospodarczego. Według niego, nie stać nas na to, żeby startować w tym wyścigu z dalekiej pozycji, gdy mamy możliwość szybkiego wdrożenia rozwiązań dających nam atuty w cyfrowym świecie.

Czytaj dalej...

Leonardo wprowadza AeroBOSS - system ochrony pasów startowych i pasażerów

Leonardo wprowadza rozwiązania AeroBOSS, swojej amerykańskiej spółki zależnej Selex ES Inc, zapobiegające wtargnięciom na pasy startowe i chroniące pasażerów samolotów. AeroBOSS zapewnia wspólną platformę działań umożliwiającą dowodzenie i kontrolę działań, utrzymania portów lotniczych oraz zasobów awaryjnych.

Czytaj dalej...

Telewizja Polska i Emitel podpisali umowę na nadawanie programów TVP z MUX-3

TVP i Emitel zawarły umowę na dystrybucję programów TVP na multipleksie trzecim (MUX-3) Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Umowa obejmuje nie tylko realizację usługi nadawania programów telewizyjnych, ale również zmianę standardu nadawania i kodowania, która będzie realizowana w 2022 roku.

Czytaj dalej...

Emitel: reframing 700Mhz zrealizowany rekordowym tempie

W dniach 2-4 czerwca Emitel przeprowadził drugi etap refarmingu pasma 700Mhz. Zmiany pasma nadawania programów telewizji naziemnej obejmowały znaczny obszar Polski. Skomplikowany technicznie i logistycznie projekt był przygotowywany przez Emitel przez wiele miesięcy. W ostatnim kroku, ponad 100 ekip technicznych w późnych godzinach nocnych przełączyło nadajniki na nowe częstotliwości nadawania.

Czytaj dalej...

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas