Menu
A+ A A-

Warszawa ma problem. Uchwała o odholowaniu aut nieważna Wyróżniony

Warszawa ma problem. Uchwała o odholowaniu aut nieważna fot. Pixabay

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyda wyrok ze skargi Rzecznika Praw Obywatelskich na wysokość opłat w Warszawie w 2016 r. za odholowywanie źle zaparkowanych aut na strzeżony parking.

To ważna wiadomość dla kierowców. Jeżeli wyrok stanie się prawomocni, to Ci, którzy utrzymali mandaty będą mogli odwołać się. Adam Bodnar (RPO) uznał te stawki za arbitralne, a uchwałę - za wydaną z istotnym naruszeniem prawa. Wniósł o stwierdzenie nieważności tych przepisów.

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, wysokość stawek ma być wyznaczana m.in. z uwzględnieniem kosztów usług holowania i  przechowywania pojazdów w danym powiecie. RPO zarzucił Radzie, że nie ustaliła relacji  takich kosztów do wysokości swych stawek. Informacji o tym nie ma ani w uzasadnieniu projektu uchwały, ani w protokole sesji Rady - wskazał RPO. Czytamy w uzasadnieniu.

Wojewódzkie sądy administracyjne uwzględniły kilka tych skarg. Nieważność odpowiedniej uchwały z Łodzi stwierdził zaś w 2017 r. Naczelny Sad Administracyjny, który podzielił zarzuty RPO.

14 marca WSA ma wydać wyrok ze skargi RPO na uchwałę stołecznej Rady ws. wysokości tych opłat w 2017 r. RPO skarży także podobne uchwały rad innych miast, w których również nie uwzględniano kosztów odholowywania pojazdów na obszarze powiatu.

Warto podkreślić, że mieszkańcy miast których pojazdy były odholowywane już dawno skarżyli się na wysokość kwot. Porównywali je do kolejnego podatku, a nawet szykanowania finansowego.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas