Menu
A+ A A-

Bell AH-1Z Viper wkracza do akcji

Bell AH-1Z Viper wkracza do akcji

Bell AH-1Z Viper zastępuje śmigłowce Super Cobra w Trzecim Morskim Dywizjonie Lotniczym (MAW). Wysłużone maszyny 6 lutego wyleciały na ostatnią misję, do bazy Davis-Monthan Air Force Base (AMARG) w Arizonie.

"Większość kadry instruktorów śmigłowców Cobra w jednostce HMLAT-303 przez większość swojej służby latała właśnie na tych maszynach. Żołnierze już od jakiegoś czasu wiedzieli, że AH-1W będą stopniowo wycofywane, ale przede wszystkim byli podekscytowani nowymi możliwościami AH-1Z." - powiedział kapitan J. J. Pierce, adiutant w HMLT-303 oraz pilot AH-1Z Viper.

4126569

Śmigłowiec AH-1Z Viper, w porównaniu do AH-1W, potrafi unieść o wiele większą maksymalną wagę brutto, co jest spowodowane poprawą funkcjonowania silników oraz czteropłatowym śmigłem zapewniającym większą moc maszyny. AH-1Z posiada również sześć węzłów uzbrojenia, podczas gdy AH-1W posiadał ich jedynie cztery. Węzły jeden i sześć mogą być uzbrojone w kierowane na podczerwień rakiety powietrze-powietrze AIM-9. Węzły od dwa do pięć mogą być skonfigurowane w następujące uzbrojenie: rakiety (19) x 2.75", (4) x AGM-114 HELLFIRE, (7) x 2.75" nakierowywane rakiety (APKWS - Advanced Precision Kill Weapon System), (1) x AIM-9 czy dodatkowy zbiornik paliwa. Połączenie zwiększonej prędkości i zbiornika paliwa z ładownością oraz jednym z najlepszych systemów sensorów bojowych, powoduje podniesienie skuteczności maszyny w zapewnianiu ofensywnego wsparcia lotniczego, konwoju oraz powietrznej koordynacji sił w porównaniu do AH-1W. - czytamy w charakterystyce maszyny.

Od swojej aktywacji 30 kwietnia 1982 roku, HMLAT-303 trenował pilotów Cobry oraz Huey dla jednostek Piechoty Morskiej i marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych za pomocą złożonego programu treningowego obejmującego: zaznajomienie się z maszyną i jego uzbrojeniem, nawigację oraz orientację w terenie, lot w formacjach, a także lot nocny przy użyciu noktowizorów.

HMLAT-303, jako jednostka treningowa, nie działa w terenie, ale śmigłowiec AH-1W przez wiele lat wspierał inne szwadrony HMLA m.in. w operacjach: “Desert Storm”, “Iraqi Freedom” czy “Enduring Freedom” i nadal jest w gotowości dla jednostki MAG-29 na wschodnim wybrzeżu USA. Aż do niedawnego ukończenia przejścia od AH-1W do AH-1Z, HMLAT-303 nadal korzystało z maszyn AH-1W trenując pilotów MAG-29.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas