Menu
A+ A A-

Spacerkiem po Kopenhadze

Spacerkiem po Kopenhadze fot. JEN

Kopenhaga to wśród turystów jedno z popularniejszych miast Europy, które doskonale nadaje się zarówno na dłuższy pobyt, jaki i na krótki, weekendowy wypad.

Z międzynarodowych badań socjologicznych wynika, że Duńczycy są najszczęśliwszym narodem na świecie. Być może ich pozytywna energia i nastawienie do życia, wewnętrzna łagodność oraz optymizm sprawiają, że zagraniczni turyści chętnie odwiedzają ich kraj. Przykładem może być stolica Danii, która przez dziesięciolecia zyskała renomę miasta otwartego, barwnego i przyjaznego turystom.

 

Inspirujące centrum

W Kopenhadze większość atrakcji skoncentrowana jest w centrum miasta, które jest zwarte i dlatego można je zwiedzać pieszo. Wielość i różnorodność atrakcji turystycznych sprawia, że Kopenhagę odwiedzają ludzie o rożnych zainteresowaniach. Jednych przyciąga tu portowy charakter miasta, drugich jego liczne zabytki, a jeszcze innych wspaniałe instytucje kultury o znakomitej współczesnej architekturze i realizowane w nich niezwykłe wydarzenia kulturalne.

Centralnym punktem Kopenhagi jest Plac Ratuszowy z pięknym budynkiem Ratusza zbudowanym z czerwonej cegły na przełomie XIX i XX w. Warto zajść do jego środka, żeby zobaczyć wyjątkowe wnętrze. Dodatkową atrakcją jest możliwość wejścia w zorganizowanej grupie na ratuszową wieżę, która ma 106 m wysokości i jest najwyższym obiektem w Kopenhadze. Roztacza się z niej przepiękna panorama na znajdujący się u jej stóp plac z umiejscowionym tu pomnikiem Hansa Christiana Andersena, a także na pobliskie ulice i park rozrywki Tivoli. O pełnych godzinach z ratuszowej wieży rozbrzmiewa melodia grana przez zamontowane na niej dzwony. Warto odczekać chwilę, aby móc wsłuchać się w jej dźwięki.

Najdłuższy deptak Europy

Od Placu Ratuszowego odchodzi deptak potocznie zwany Strøget. Jest to właściwie ciąg kilku ulic o długości 1,1 km, które razem tworzą jeden z najdłuższych ciągów handlowych Europy. Zarówno turystów jak i mieszkańców miasta, przyciągają nie tylko sklepy, ale także znajdujące się tu w dużej ilości bary, puby, restauracje i kawiarnie z letnimi ogródkami, funkcjonującymi przez cały rok. Deptak przechodzi przez kilka placów z fontannami, przy których  gromadzą się turyści. Tu właśnie organizowane są festyny i koncerty. Niepowtarzalnego kolorytu Strøget nadają też licznie prezentujący tu swój talent uliczni artyści: grajkowie, kuglarze i sztukmistrze.

Z ciekawych miejsc wartych rekomendacji do odwiedzenia należy wymienić ekskluzywny sklep należący do Królewskiej Manufaktury Porcelany, Muzeum Tytoniu oraz najliczniej odwiedzane przez turystów Muzeum Rekordów Guinnessa. Spacerując po Strøget dojdziemy do Kongens Nytorv (Nowego Rynku Królewskiego), gdzie uwagę turystów przyciąga budynek Teatru Królewskiego, Charlottenborg - pałac dawnych duńskich monarchów i pałac Totts Pale.

Nyhavn - malowniczy Nowy Port

Od Nowego Rynku Królewskiego odchodzi Nyhavn, urokliwy kanał Nowego Portu.

To chyba jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Kopenhadze. Stało się ono symbolem stolicy Danii, którego obraz, obok kopenhaskiej Syrenki, stał się jednym z popularniejszych wizerunków Kopenhagi.

Do XVII wieku funkcjonował tu port rybacki i handlowy. Obecnie jest to kultowe miejsce spędzania wolnego czasu zarówno przez turystów, jak i mieszkańców stolicy Danii. Portowy kanał, przy którym cumują zabytkowe stateczki, kutry, jachty i barki turystyczne zabudowany jest niewielkimi zabytkowymi kolorowo pomalowanymi domkami. Na parterach tych budynków  mieszczą się restauracje i kawiarnie z ogródkami letnimi, gdzie goście rozkoszują się znakomitymi duńskimi piwami. Zarówno na Nyhavn jak i w sąsiednich uliczkach mieści się wiele niewielkich przytulnych, choć nie najtańszych hotelików. Nieco dalej znajdują się stare spichlerze zaadoptowane na hotele i apartamentowce. Malowniczy kanał styka się z dawnym nabrzeżem promowym, przy którym cumowały m.in. promy przypływające z Polski.  Kilkanaście lat temu przystań promową przeniesiono do innej część kopenhaskiego portu, a dawne nabrzeże promowe stało się promenadą wiodącą wzdłuż brzegów cieśniny Sund. Spacerując bulwarem można podziwiać wybudowane bezpośrednio nad wodą nowe, niezwykle udane pod względem architektonicznym siedziby kopenhaskich instytucji kultury takich jak budynek Duńskiej Opery Królewskiej, czy Duńskiego Teatru Królewskiego.

Pałac Królewski

Kiedy wędrujemy dawnym nabrzeżem promowym widzimy w oddali po lewej stronie półokrągłą kopułę królewskiego Kościoła Marmurowego, zwanego też kościołem Fryderyka - nazwanego tak na cześć jego fundatora Fryderyka V. Turystów zachwycają malowidła i marmury pokrywające ściany świątyni i wielka kopuła o średnicy 31 m, tylko nieco ustępująca swoją wielkością kopule Panteonu i Bazyliki św. Piotra w Rzymie.

Idąc w stronę królewskiego Kościoła Marmurowego dochodzimy do ośmiokątnego, pokrytego brukiem placu, przy którym znajduje się zespół pałacowy Amalienborg. Od ponad 200 lat jest on siedzibą duńskich monarchów. W jego skład wchodzą cztery dwukondygnacyjne rokokowe budynki. Zostały one wybudowane pod koniec XVIII wieku przez Franciszka V. Mecenasa tych budowli upamiętnia stojący na środku placu pomnik tego duńskiego władcy.

Początkowo pałacowe budynki sprzedano duńskim arystokratom. Dopiero po pożarze pałacu Christianborg w 1794 r. odkupiono je i wkrótce stały się one siedzibą rodziny królewskiej. Straż przed pałacowymi budynkami pełnią żołnierze Gwardii Królewskiej. Turyści z zaciekawieniem obserwują ceremonię zmiany warty i uwieczniają ją na zdjęciach i filmach video.

Atrakcje Parku Churchilla

Za Marmurowym Kościołem znajduje się Muzeum Sztuki Użytkowej, mieszczące się w rokokowym pałacu z połowy XVIII w. Na północ za Muzeum rozciąga się Churchill Park, będący jednym z największych kompleksów terenów zielonych w Kopenhadze. To tutaj są słynne Fontanny Gefion będące najpiękniejszymi fontannami w stolicy Danii. Jest to zespół kaskadowych fontann z pięknymi rzeźbami, ilustrującymi fragment germańskiego mitu o powstaniu Zelandii, największej duńskiej wyspy, na której położona jest Kopenhaga. Sporej wielkości rzeźby przedstawiają boginię Gefion, która przemieniła swoich synów w woły, zaprzęgła je do pługa i w ciągu nocy zaorała nimi znaczną część terytorium Szwecji. Woda, która wdarła się w zaorane bruzdy oddzieliła tę część ziemi od półwyspu Skandynawskiego i w ten sposób powstała wyspa Zelandia, na której zlokalizowana jest Kopenhaga.

W pobliżu najpopularniejszej duńskiej fontanny znajduje się słynna kopenhaska Syrenka, będąca bohaterką jednej z baśni Hansa Christiana Andersena. Jej rzeźba umiejscowiona jest na dużym kamieniu, leżącym w wodach na brzegu cieśniny Sund. Rzeźba ta stała się najbardziej rozpoznawalnym symbolem Kopenhagi i jest przedmiotem dumy Duńczyków. Nic więc dziwnego, że jej obejrzenie i zrobienie sobie zdjęcia z Syrenką w tle jest obowiązkowym punktem programu wszystkich wycieczek.

Park Churchilla posiada jeszcze jedną ciekawą atrakcję turystyczną. Jest nią Kastellet - fort z XVII w. Odwiedzający ten teren turyści mogą zwiedzać ukryty za wysokimi obronnymi wałami kościół garnizonowy oraz zabytkowe koszary, dom komendanta i XVII-wieczny wiatrak.

Bożonarodzeniowe piwo i jarmarki

Jedną z atrakcji turystycznych Kopenhagi o tej porze roku są Bożenarodzeniowe Jarmarki. Szał Bożenarodzeniowych zakupów ogarnia Kopenhagę już od połowy listopada i trwa aż do Wigilii. Przedświąteczne jarmarki wypełniają główne ulice i place Kopenhagi, a także teren Ogrodów Tivoli. Najbarwniejszy jarmark odbywa się co roku na malowniczych nabrzeżach dawnej przystani portowej Nyhvan. Wszędzie widać kramy z Bożenarodzeniowymi ozdobami, a także różnego rodzaju wyrobami, które podarowane na gwiazdkę staną się znakomitymi prezentami. Można tu kupić również regionalne produkty spożywcze, które wzbogacą świąteczne menu.

Niepowtarzalna sceneria portowego kanału, przy którym cumują stare, żaglowe statki handlowe wraz z otaczającymi port budynkami stwarzają wyjątkowy nastrój Bożonarodzeniowego Jarmarku. Tawerny, kawiarenki i restauracje mieszczące się na parterze portowych kamieniczek tętnią życiem do późnych godzin wieczornych. „Letnie ogródki" przed kawiarniami funkcjonują tu nawet zimową porą, niezależnie od niskiej lub nawet minusowej temperatury powietrza. Otuleni w koce Duńczycy i turyści siedzą w nich i popijając grzane piwo lub wino dyskutują na różne tematy.     

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia browar Carlsberg warzy specjalny gatunek piwa zwanego Julebryg. Jego wyjątkowy smak można poznać nie tylko w tawernach na Nyhvan, ale również w całej Kopenhadze. Specjalną okazją do poznania walorów smakowych piwa Julebryg jest zwiedzanie Muzeum Browaru Carlsberg. Po zapoznaniu się z tradycją ważenia piwa i technologią jego produkcji turyści mają okazję do degustacji i poznania smaków różnych rodzajów piwa w zakładowym pubie.                                                                                                          

Specjalnie na okres przedświąteczny odświętnie przystrojone są położone w pobliżu Placu Ratuszowego słynne Ogrody Tivoli. Również tu działa Bożenarodzeniowy Jarmark. Stragany z prezentami, ozdobami świątecznymi i przeróżnymi smakołykami oblegane są przez tłumy turystów i mieszkańców Kopenhagi. Przy okazji zakupów korzystają oni z atrakcji tutejszego parku rozrywki, w którym znajdują się liczne karuzele, kolejki górskie, a czas umilają swoimi występami akrobaci, tancerze i muzykanci.

Wielu polskich turystów, wybierających się do Kopenhagi korzysta z promów Unity Line, kursujących ze Świnoujścia do szwedzkiego portu Ystad. Stamtąd do Kopenhagi można dojechać własnym samochodem lub autobusem. W cenę biletu promowego Unity Line do Kopenhagi wliczona jest opłata za przejazd samochodem przez most Øresund (Malmö-Kopenhaga) lub  w przypadku pasażera pieszego bilet na autobus linii 866, kursującego na trasie Ystad-Kopenhaga.

Chcąc zwiedzić stolicę Danii najwygodniej jest skorzystać z oferty specjalnych wycieczek turystycznych do Kopenhagi, organizowanych przez Unity Line. W tym przypadku przejazd do stolicy Danii odbywa się wygodnym autokarem, a po mieście oprowadza polski przewodnik.

Wracając z wyjazdu do Kopenhagi turyści przywożą nie tylko prezenty dla najbliższych osób, ale przede wszystkim zadowolenie z udanej i ciekawej podróży.

 

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas