Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1031.

Spotkanie z historią polskiej inteligencji

Spotkanie z historią polskiej inteligencji

W Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Warszawie, drugiego lutego odbyło się spotkanie z Marcinem Schirmerem autorem książki „Wybitne rody, które tworzyły polską kulturę i naukę”.

Wydarzenie zgromadziło rekordową liczbę publiczności, a poprowadził je znany dziennikarz radiowy Piotr Łoś.

Książka opowiada o losach kilku wybitnych inteligenckich polskich rodzin, których potomkowie na przestrzeni pokoleń wnieśli znaczący wkład do polskiej kultury i nauki. Dobór nazwisk był kompromisem pomiędzy autorem a wydawnictwem. Autor sam stwierdził podczas spotkania, że wybór rodów był bardzo trudny, ze względu na ogromną liczbę nazwisk, które warto przypomnieć.

Książka przybliża nazwiska powszechnie znane, wybitne. Uchyla rąbka tajemnic i sag rodzinnych pozwalając czytelnikowi niemal uczestniczyć w ich arcyciekawym nieraz życiu. Estreicherowie, Lilpopowie, Kossakowie, Curie, Młynarscy i Rubinsteinowie, Lutosławscy, Żuławscy to pisarze, naukowcy, malarze, architekci,  inżynierowie, przedsiębiorcy, badacze kultury i sztuki. Fenomenem tych rodzin jest fakt, że wydały na świat wiele osób z jakichś względów wybitnych, że w ich krwi znajdował się twórczy pierwiastek przekazywany z pokolenia na pokolenie i budujący nimb polskiej inteligencji.

Cieszy fakt, że ktoś zdecydował się wykonać olbrzymią pracę badawczą i ze swadą przybliżyć losy wybitnych przedstawicieli naszego narodu. Polacy mają się kim i czym chwalić, a dzięki pracy Marcina Schirmera coraz więcej wiedzą o swoich korzeniach. Marcin Schirmer jest również autorem znakomitego opracowania „Arystokracja. Polskie rody” na temat polskiej arystokracji oraz  „Dworki i dwory II Rzeczpospolitej” książki traktującej o warstwie ziemiańskiej, której kres położył system komunistyczny.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas