Menu
A+ A A-

Kongres 590: Branża zbrojeniowa powinna zwiększyć współpracę międzynarodową Wyróżniony

Kongres 590: Branża zbrojeniowa powinna zwiększyć współpracę międzynarodową

Polski przemysł zbrojeniowy od wielu lat cierpi na niedobór inwestycji, przez co nie może się rozwijać i znacząco wpłynąć na PKB i powstawanie nowych miejsc pracy.

Szanse na nowe technologie i innowacje są wciąż niewielkie, a to właśnie w zbrojeniówce powstają często rozwiązania, które są później komercjalizowane i wykorzystywane w sektorze cywilnym. Takie wnioski płyną z dyskusji, która miała miejsce podczas panelu pt. „Wpływ przemysłu zbrojeniowego na rozwój gospodarczy” podczas Kongresu 590.

Eksperci są zdania, że poprawa w sektorze zbrojeniowym jest widoczna od kilku lat, gdy nakłady na modernizację armii wzrosły, ale nadal jest to za mało. Brakuje przede wszystkim nakładów na innowacje czy prace badawczo-rozwojowe, do czego zniechęca też prawo do własności intelektualnej będącej w rękach państwa.

- W przypadku inwestycji w poprawę zdolności obronnych ważna jest nie tylko ilość wydanych środków, ale jakość finansowanych programów. Wojsko ma bowiem duże przełożenie nie tylko na ekonomię i transfer technologii, ale i na poczucie bezpieczeństwa wśród społeczeństwa - powiedział członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Michał Kuczmierowski podczas panelu na Kongresie 590 w Rzeszowie.

Jego zdaniem, oczywiście bardzo istotna jest rentowność spółek kooperujących z wojskiem, o czym w poprzednich latach często zapominano. Spółki zbrojeniowe nie były bowiem traktowane jak normalnie funkcjonujące przedsiębiorstwa.

- W efekcie nie było znaczących inwestycji, nowoczesnych projektów, innowacji. Obecnie co prawda uczestniczymy w programach europejskich, ale niestety jako Polska nie mamy tam istotnej pozycji i nie można dziś być pewnym, że skala zaangażowania PGZ np. w program budowy czołgu będzie tak istotna, by przełożyła się wymierne zyski - podkreślił Kuczmierowski, zapowiadając coraz większą konsolidację grupy.

Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters, do której należą zakłady lotnicze PZL Świdnik, podkreślił, że przemysł obronny pozostaje istotnym filarem bezpieczeństwa państwa i powinien bazować na silnej armii. Z drugiej strony  silna armia powinna opierać swój rozwój o własny, silny krajowy przemysł obronny. Szansą dla polskiego przemysłu jest współpraca międzynarodowa - dzięki niej można szybciej i sprawniej transferować do Polski najnowsze technologie i innowacje.

- Grupa Leonardo chce ściślej współpracować z polskim przemysłem obronnym. Chcemy realizować przedsięwzięcia modernizacyjne dotyczące śmigłowców, ale w przyszłości chcemy razem z PGZ i z polskim przemysłem opracować, a potem produkować i sprzedawać – nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – najnowszy europejski śmigłowiec bojowy, czyli AW249. Ta oferta leży na stole, czekamy na odzew polskiego rządu, bo to musi być porozumienie międzyrządowe. My, jako przemysł, jesteśmy gotowi do współpracy, ponieważ wszystkie aspekty tej współpracy omówiliśmy już z PGZ – mówi Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters.

Dyrektor działu zarządzania Programami na rzecz Bezpieczeństwa i Obronności Państwa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) Krzysztof Łaba, także namawiał do inwestycji w innowacje, badania i rozwój. Jak zauważył, nadal problemem jest często przekonanie do tego samej armii, urzędników czy wojskowych oczekujących szybkich dostaw bardzo specyficznych często produktów. Kłopotliwa jest także niechęć do współpracy pomiędzy firmami oraz problemy natury prawnej.

Należy konsolidować i ujednolicać programy wieloletnie, by kilka podmiotów nie tylko wspólnie pracowało nad najnowszymi rozwiązaniami, ale później mogło wykorzystać dokonania w kolejnych, już wewnętrznych i mniejszych projektach. Kolejnym problemem jest własność intelektualna, która automatycznie przechodzi na państwo - to powinno się zmienić, aby na badaniach i innowacjach korzystali ich pomysłodawcy i wykonawcy. Rząd może później otrzymać np. tantiemy czy dywidendę od przyszłych zysków - podsumował Łaba.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas