Menu
A+ A A-

Wykryto nieprawidłowości w ponad 10% partii wód mineralnych i źródlanych Wyróżniony

Wykryto nieprawidłowości w ponad 10% partii wód mineralnych i źródlanych fot. Pexels.com

Inspekcja Handlowa (IH) na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) skontrolowała 437 partii naturalnych wód mineralnych, źródlanych oraz napojów potocznie nazywanych "wodami smakowymi" w placówkach handlowych i hurtowniach – w ponad 10% przypadków wykryto nieprawidłowości, podał Urząd.  

"Inspektorzy sprawdzili 437 partii produktów i wykryli różnego rodzaju nieprawidłowości w 44 partiach (10,1%).

Z tego:
- w 15 partiach (z 80 zbadanych w laboratorium) zawartość niektórych kationów i anionów była odmienna od deklarowanej na opakowaniu,
- 15 partii w 3 sklepach było przeterminowanych,
- 14 partii było źle oznakowanych" - czytamy w komunikacie.

Po kontroli 3 przedsiębiorców ukarano mandatami, wszczęto 4 postępowania administracyjne, a o 19 przypadkach zawiadomiono organy nadzoru sanitarnego lub wojewódzkie inspektoraty jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, podano dalej.

"Konsumenci często nie zdają sobie sprawy, że tak zwane wody smakowe to napoje, w których jest cukier lub substancje słodzące, a także sztuczne aromaty. Wybierając wodę mineralną czy źródlaną, zawsze dokładnie czytajmy etykiety" – powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał, cytowany w komunikacie.

Dodał, że UOKiK będzie stale monitorował ten rynek.

Ostatnia kontrola odbyła się w III kwartale 2017 r. w 45 supermarketach, 25 mniejszych sklepach i 10 hurtowniach z całej Polski. Inspektorzy sprawdzali m.in. jak butelki są oznakowane, czy napoje nie są przeterminowane oraz w jakich warunkach są przechowywane. Część produktów trafiła do laboratorium, gdzie zbadano m.in. ich skład.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas