Menu
A+ A A-

Pierwszy AW101 już w Norwegii Wyróżniony

Pierwszy AW101 już w Norwegii

Grupa LeonardoHelicopters, której częścią jest PZL-Świdnik poinformowała, że pierwszy z 16 śmigłowców AW101 przeznaczonych do realizacji misji poszukiwawczo-ratowniczych, został dostarczony i w 2018 r. wejdzie do służby Królewskich Sił Powietrznych Norwegii.

Dostawy śmigłowców będą trwały do 2020 r. Maszyny będą stacjonować w każdej z sześciu głównych baz operacyjnych Norwegii.

- Dostawa pierwszej maszyny stanowi ważny krok milowy w naszym programie zakupu śmigłowców przeznaczonych do realizacji misji poszukiwawczo-ratowniczych w każdych warunkach pogodowych. Wszyscy z zadowoleniem powitaliśmy pierwszy śmigłowiec AW101 w Norwegii. Chciałbym pogratulować mojemu zespołowi w Ministerstwie Sprawiedliwości, kluczowym kontrahentom z norweskiego przemysłu obronnego, Grupie Leonardo oraz innym partnerom przemysłowym z okazji osiągnięcia tego kamienia milowego - mówi Bjørn Ivar Aarseth, Menedżer Projektu NAWSARH (norweskiego programu mającego na celu zakup śmigłowców przeznaczonych do realizacji misji poszukiwawczo-ratowniczych w każdych warunkach pogodowych) w Ministerstwie Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego Norwegii.

Zaletami śmigłowca AW101 są bezpieczeństwo zapewniane przez zastosowanie trzech silników, pełny system ochrony przeciwoblodzeniowej we wszystkich znanych warunkach oblodzenia, duży zasięg oraz długotrwałość lotu, jak również sprawdzona w praktyce zdolność przekładni głównej do pracy przez 30 minut bez dopływu oleju i wiele zdublowanych elementów w systemie awionicznym oraz realizacji misji. Duże drzwi kabiny oraz tylna rampa zapewniają łatwy dostęp dla załogi i ratowanych osób, a także możliwość wygodnego wnoszenia sprzętu do kabiny o kubaturze 27 m3 i wysokości umożliwiającej pełny wyprost w pozycji stojącej.

Inne systemy oraz sprzęt obejmują: system wykrywania telefonów komórkowych, system ostrzegania o zbliżaniu się do przeszkody, kompletne stanowisko medyczne oraz konsolę misji. Grupa Leonardo zapewnia początkowe wsparcie, w tym dostawy części zamiennych do każdej z baz operacyjnych, oraz szkolenie użytkowników – pierwsza grupa personelu latającego właśnie ukończyła swoje kursy szkoleniowe. Następnie firma będzie zapewniać wsparcie logistyczne odpowiednio do potrzeb, tak aby zapewnić możliwość wykonania około 90 tys. godzin lotu przez flotę 16 śmigłowców w ciągu pierwszych 15 lat ich eksploatacji.

- Śmigłowiec AW101 opracowany dla Norwegii to bez wątpienia wiropłat o największych możliwościach realizacji misji poszukiwawczo-ratowniczych na świecie – przekonuje Jon Clark, Menedżer Programu w Grupie Leonardo. - Z ogromną dumą dostarczamy pierwszą maszynę, która będzie służyć Norwegom przez najbliższe dziesięciolecia. Ten kontrakt wpisuje się w długofalowe wzajemne relacje budowane między przedstawicielami przemysłu, Ministerstwem Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego, Królewskimi Siłami Powietrznymi Norwegii oraz Norweską Agencją Uzbrojenia (Norwegian Defence Materiel Agency). Wszystkim tym podmiotom przyświeca jeden cel – stworzenie najlepszej na świecie służby poszukiwawczo-ratowniczej. Wejście tej maszyny do czynnej służby w 2018 r. wydatnie przybliży nas do jego osiągnięcia.

Grupa Leonardo Helicopters podjęła już współpracę z norweską firmą AIM Aviation w celu zagwarantowania usług serwisowych w sześciu bazach operacyjnych Królewskich Sił Powietrznych Norwegii oraz ze spółką Kongsberg Defence Systems w celu zagwarantowania usług naprawy i przeglądów przekładni śmigłowców w Norwegii.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas