Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1035.

Giodo radzi używać niebezpiecznego programu

Giodo radzi używać niebezpiecznego programu

Znany na całym świecie program 7zip użyteczny acz, co wielokrotnie udowodniono niebezpieczny przyczynkiem do dyskusji o kompenencji GIODO Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO), którym od 2015 jest dr Edyta Bielak-Jomaa, zaleca program 7zip autorstwa tajemniczego rosyjskiego informatyka Igora Pawłowa w celu zabezpieczenia archiwów wysyłanych pocztą elektroniczną przed wykradzeniem danych. Zadziwiające, ponieważ wg ekspertów w programie tym jest wiele luk narażających użytkowników na ataki cyberprzestępców.

Włamania na skrzynki mailowe, wykradanie danych osobowych i szpiegowanie komputerów są wyjątkowo częste. Liczba ataków hakerskich rośnie w tempie ponad 700 proc. rocznie. Cyberprzestępcy wyłudzili w ubiegłym roku ponad 1 mld dolarów. Dlaczego więc polecany jest program, który wprawdzie dostępny jest w internecie za darmo i cieszy się ogromną popularnością, skoro informatyczni eksperci CIA odkryli, że program zamiast zabezpieczać nasze e-maile, otwiera drogę do ich wykradania przez niepowołane osoby.

Nowe przepisy dotyczące ochrony danych

O tym, jak chronić dane osobowe w erze społeczeństwa cyfrowego, debatowali na Stadionie Narodowym w Warszawie 6. kwietnia 2017 r. uczestnicy jednego z paneli dyskusyjnych podczas II Polskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC PL, jednego z ważniejszych wydarzeń poświęconych cyberbezpieczeństwu. Jednym z istotniejszych wątków była kwestia wdrożenia Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2017–2022. Porozumienie w sprawie nowych przepisów dotyczących ochrony danych, tworząc nowoczesne i zharmonizowane ramy prawne w zakresie ochrony danych w całej UE Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej i Komisja Europejska osiągnęły 8 kwietnia 2016 roku. Rada przyjęła rozporządzenie i dyrektywę, następnie Parlament Europejski zatwierdził je 14 kwietnia 2016 r. W dniu 4 maja 2016 roku, oficjalne teksty rozporządzenia i dyrektywy zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE we wszystkich językach urzędowych. I choć rozporządzenie weszło w życie 24 maja 2016 r. to stosowane bezpośrednio będzie od dnia 25 maja 2018 r. Dyrektywa weszła w życie w dniu 5 maja 2016 roku, a państwa członkowskie UE mają na jej wdrożenie do porządku prawa krajowego czas do 6 maja 2018 r. (http://www.giodo.gov.pl).

Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych w UE (RODO)

„RODO”, zwane także „GDPR” lub „Ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych” to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Rozporządzenie weszło w życie 17 maja 2016 r. Od 25 maja 2018 r. Rozporządzenie wiązać będzie wszystkich, którzy przetwarzają dane osobowe w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Rozporządzenie wprowadza szereg zmian oraz rozszerza zakres obowiązków administratorów oraz podmiotów przetwarzających dane. Celem nowych przepisów jest również wyposażenie osób fizycznych oraz organów nadzorujących w skuteczne narzędzia reagowania na naruszenia Rozporządzenia. Bardzo istotną dla przedsiębiorców kwestią jest też określenie maksymalnego poziomu kar za naruszenia przepisów, które to kary mogą sięgnąć nawet 20 000 000 euro lub 4% całkowitego rocznego światowego obrotu przedsiębiorcy z roku obrotowego poprzedzającego naruszenie. Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych wchodzi w życie 25 maja 2018 r. (źródło: https://www2.deloitte.com).

Ostatnio zmienianypiątek, 21 kwiecień 2017 12:45
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas