Menu
A+ A A-

KUKE: Liczba upadłości firm spadła o 21,6% r/r do 29 w listopadzie Wyróżniony

Wewnętrzne dane KUKE nie wskazują na razie na istotniejsze pogorszenie sytuacji płatniczej krajowych firm Wewnętrzne dane KUKE nie wskazują na razie na istotniejsze pogorszenie sytuacji płatniczej krajowych firm mat.pras

Liczba firm, które ogłosiły upadłość w listopadzie br. wyniosła 29, tj. spadła o 9,4% w porównaniu z październikiem i była niższa o 21,6% w skali roku, podała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

"Liczba upadłości, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, utrzymuje się w ostatnich miesiącach na względnie stabilnym poziomie. Natomiast ogromna zmiana dotyczy restrukturyzacji, których w listopadzie było cztery razy więcej niż rok wcześniej, a ich suma za ostatnie 12 miesięcy przekroczyła 700. Od momentu wprowadzenia w czerwcu br. uproszczonej procedury korzysta z niej ponad 70% podmiotów dokonujących sądowej restrukturyzacji zadłużenia" - powiedział wiceprezes KUKE Tomasz Ślagórski, cytowany w komunikacie.

Według danych KUKE, liczba ogłoszonych restrukturyzacji wyniosła 96, notując spadek o 11,9% w skali miesiąca, podczas gdy w ujęciu rocznym było to ponad cztery razy więcej przypadków (+317,4%).

Wewnętrzne dane KUKE nie wskazują na razie na istotniejsze pogorszenie sytuacji płatniczej krajowych firm. Widać natomiast wzrost wniosków o interwencje w przypadku opóźnień płatności oraz większą liczbę wypłacanych odszkodowań dla transakcji eksportowych.

"Dotyczy to głównie kontrahentów z krajów na wschód od Polski: Ukrainy, Rosji czy Kazachstanu. Ograniczone możliwości finansowe nie pozwalają tym państwom na wspieranie lokalnego sektora przedsiębiorstw na taką skalę jak stało się to w Unii Europejskiej, co przekłada się na problemy z płynnością wśród biznesu".

Liczba niewypłacalności (postepowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych) sięgnęła 125, i była niższa o 11,3% niż w październiku, ale o 108,3% większa niż przed rokiem. Suma niewypłacalności z ostatnich 12 miesięcy wzrosła na koniec listopada do kolejnego rekordowego poziomu 1235 - to o 64 przypadki więcej (5,4%) niż miesiąc wcześniej.

KUKE spodziewa się pogłębienia problemu niewypłacalności w przyszłym roku w Europie. Będzie to konsekwencją wygasania bądź zmniejszania skali rządowych programów antykryzysowych oraz następstwem stosowanych właśnie lockdownów w kolejnych krajach w celu zatrzymania przyrostu zachorowań na koronawirusa.

"Działający na rynku długu Creditreform prognozuje na przyszły rok gwałtowny wzrost niewypłacalności niemieckich firm do 24 tys., czyli najwyższego poziomu od siedmiu lat. W tym roku z powodu pandemii zawieszono w Niemczech - podobnie jak w kilku innych krajach Europy (Belgia, Włochy, Hiszpania) - obowiązek ogłaszania niewypłacalności przez podmioty mające problem z płynnością. Nasz zachodni sąsiad ogłosił właśnie, że przedłuży obowiązywanie tej regulacji do początku przyszłego roku. Z kolei coroczny raport o płatnościach firmy Intrum pokazuje, że od nastania w Europie pandemii liczba niezapłaconych faktur wzrosła o 23% w Wielkiej Brytanii, 26% w Holandii, 44% w Belgii, 52% w Hiszpanii, 56% we Francji i o 80% we Włoszech. Taka sytuacja najmocniej odbija się na sytuacji małych i średnich firma, które polegają przede wszystkim na bieżących przepływach gotówkowych" - podkreślił Ślagórski.

Dodał, że z kolei obawy o kondycję finansową polskich przedsiębiorstw wzbudza prognoza Narodowego Banku Polskiego (NBP), który w niedawno opublikowanym "Raporcie o stabilności systemu finansowego" zakłada stratę sektora bankowego w 2021 r.

"Ten wynik miałby być konsekwencją wyższych odpisów na oczekiwane straty na niespłacanych kredytach. W efekcie może to spowodować pogorszenie się dostępności finansowania bankowego dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych o słabszym standingu finansowym. Również najnowsze badanie Krajowego Rejestru Długów wykazało, że o 14 pkt proc. względem poprzedniej ankiety powiększyło się grono firm, którzy negatywnie oceniają swoją sytuację finansową (wzrost do 30%). Z kolei 4 na 10 przedsiębiorców ocenia, że w najbliższych trzech miesiącach ich sytuacja ekonomiczna pogorszy się. To wzrost o ponad 10 pkt proc." - powiedział także wiceprezes KUKE.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) ubezpiecza transakcje handlowe polskich przedsiębiorców. Jako jedyna firma w Polsce prowadzi także ubezpieczenia długoterminowych projektów eksportowych o charakterze inwestycyjnym oraz produkty z gwarancjami Skarbu Państwa. Należy do Grupy PFR.

Ostatnio zmienianyśroda, 16 grudzień 2020 12:38
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas