Menu
A+ A A-

Prognozy dotyczące rynku odnowionej elektroniki wskazują na silny wzrost Wyróżniony

Prognozy dotyczące rynku odnowionej elektroniki wskazują na silny wzrost

Pozycja elektroniki odnowionej, tzw. refurbished, ciągle rośnie w siłę. Globalny rynek tego typu przedmiotów ma odnotować wysokie wzrosty na przestrzeni kolejnych lat. Rozwój kategorii używanej elektroniki można przypisać przede wszystkim rosnącej świadomości klientów na temat elektrośmieci, a także propagowaniu ruchu zero waste.

 

Moda, która pomoże środowisku naturalnemu, a przy okazji pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy? Brzmi jak obopólna wygrana.

Moda napędza rynek

Badania i obserwacje, przeprowadzone przez profesjonalistów wskazują, że na przestrzeni 10 lat, licząc od 2019 roku, globalny rynek odnowionych komputerów i laptopów odnotuje spory wzrost popularności. Wpływ na to ma między innymi moda zero waste i chęć ochrony planety. Propagowany przez influencerów z całego świata ekologiczny tryb życia zachęca ich fanów do częstszego korzystania z rozwiązań, mogących wspomóc Ziemię. Jednym z nich są właśnie „refurby”, czyli odnowiona elektronika.

Pobudki ekonomiczne również mają tutaj spore znaczenie. Duża część populacji jest skłonna do korzystania z odnowionych sprzętów, ze względu na ich opłacalność. Pomimo tego, że odnowiony komputer, to używany komputer, firmy modernizujące dbają o jak najlepsze przywrócenie przedmiotów do stanu pierwotnego. By zakupić sprzęt tego typu, wystarczy odwiedzić jeden z wielu portali ukierunkowanych na tę dziedzinę. Łatwe i szybkie zakupy w internecie przyczyniły się do rozwoju niejednej branży, a wśród nich znalazła się między innymi używana elektronika.

Dynamiczny wzrost rynku globalnego

Rozwój nowych technologii to także „okienko” dla platform rekomendacyjnych, popularyzujące dział refurbished. Oprócz tego na rynku obserwuje się niezwykłe możliwości sprzedaży z działów technologii informacyjnych i komunikacyjnych wielu firm. Wiele początkujących przedsiębiorstw działających w tym sektorze boryka się z ograniczonym budżetem. Idealnym wyjściem jest zatem, by zakupili odnowione komputery osobiste czy laptopy.

Rynek używanej, odnowionej elektroniki napędzają także kraje rozwijające się, na przykład Indie. Społeczeństwo tego oraz innych państw nie jest bogate, a inicjatywy organów rządowych mające na celu cyfryzację obszarów wiejskich przekonują do wyboru tego typu technologii. Sama liczebność państw Azjatyckich także ma ogromne znaczenie. Pomimo, że Europa jest jednym z liderów, jeśli chodzi o zaawansowanie technologiczne i powszechność takich urządzeń jak smartfony, komputery czy tablety, to jednak wielomilionowe kraje Azji wiodą prym w wielkości zamówień wielu towarów.

Konkurencja zapewni najlepsze oferty dla konsumenta

Podstawowym czynnikiem, który pomaga konsumentowi końcowemu w otrzymaniu interesującej oferty jest konkurencja pomiędzy sprzedawcami. Ta, w segmencie używanych komputerów i laptopów jest duża. Obecnie istnieje na rynku wiele firm zajmujących się tego typu działalnością, a to przekłada się na intensywne działania marketingowe i strategiczne. Aby utrzymać uwagę klienta, stosuje się fuzje, wspólne inicjatywy czy wprowadzanie nowych ofert na rynek. Dostawcy koncentrują się także na tym, by ich produkty posiadały atrakcyjne dla klientów ceny. Wiele przedsiębiorstw działających na globalnym rynku zwiększa także fundusze na badania. Kluczowym motywem tego posunięcia jest podniesienie jakości oferowanych produktów.

Regionalizacja przedsiębiorstw pozwala na lepsze i efektywniejsze zarządzanie budżetem. Obecnie, globalny rynek odnowionych komputerów i laptopów obejmuje pięć kluczowych regionów: Europę, Azję i Pacyfik, Bliski Wschód, Afrykę, Amerykę Łacińską oraz Północną. Jeśli trzeba by wskazać największego odbiorcę elektroniki refurbished, niewątpliwie byłaby to Azja wraz z Pacyfikiem. Głównym powodem, zaraz obok liczby ludności, są intensywne akcje organów rządowych, mające na celu popularyzację nowych technologii. Jednym z przykładów takich działań jest zezwolenie na import używanej elektroniki w Indiach. Oczekuje się, że ten ruch przyczyni się do wzrostu rynku odnowionych komputerów i laptopów w regionie Azji i Pacyfiku w nadchodzącym okresie.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas