Menu
A+ A A-

Zbliża się II Debata Konstytucyjna Wyróżniony

Zbliża się II Debata Konstytucyjna

6 kwietnia (sobota) o godz. 12:30 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się II Debata Konstytucyjna, organizowana przez Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego oraz Zamek Królewski. Patronem Honorowym wydarzenia jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Jak deklarują przedstawiciele Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego, koncepcja Debat Konstytucyjnych ma być konstruktywną odpowiedzią na propozycje Prezydenta RP, aby wprowadzić zmiany w ustawie zasadniczej. Stowarzyszenie podkreśla rolę debaty obywatelskiej w środowisku niezwiązanym z żadną opcją polityczną. W Debatach biorą udział konstytucjonaliści, politolodzy i historycy, którzy przedstawiają historię polskich konstytucji, ewolucję różnych konstytucji na świecie i dyskutują na temat obecnej ustawy zasadniczej.

Pierwsza Debata Konstytucyjna odbyła się 6 października 2018 r.

 – Konstytucja 3 Maja była pierwszym krokiem do modernizacji Rzeczpospolitej i podobnie jak obowiązująca była wynikiem kompromisu. Mieszanką postępu i konserwatyzmu. Niestety, nie dano nam zrobienia kolejnego kroku. Wojna w obronie Konstytucji 3 Maja nie była wygrana. Natomiast dziś, w wolnej i niepodległej Polsce, nie musimy o konstytucję walczyć. Możemy i musimy po prostu świadomie, pełni doświadczeń i w odpowiedzialności obywatelskiej uchwalić. SPSW chce wpisać się w ten proces – deklaruje Michał Kwilecki, Kanclerz Senatu Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego, organizator wydarzenia.

Tematem Debaty 6 kwietnia są Modele ustrojowe państw europejskich (prezydencki, kanclerski, mieszany, monarchia) – analiza systemów ustrojowych w kontekście obecnie obowiązującej Konstytucji RP i oczekiwań społecznych. W Debacie wezmą udział: senator Piotr Andrzejewski oraz profesorowie: Adam Bosiacki, Dariusz Dudek, Marian Grzybowski, Tomasz Słomka. Dyskusję będzie moderował Piotr Nowina-Konopka.

W drugiej części przewidziana jest dyskusja z publicznością. Wydarzenie zamknie wystąpienie Piotra Bilińskiego, Marszałka SPSW. Partnerem debaty został Instytut Staszica.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas