Menu
A+ A A-

100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce Wyróżniony

100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce fot. Pixabay

Już po raz trzeci portal branżowy WaszaTurystyka.pl ogłosił listę najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce w 2018 roku. Jego celem jest wskazanie osób, które wywierają największy wpływ na polski rynek turystyczny i rozwój polskiej turystyki.

Są to osoby, które dzięki swoim dokonaniom zawodowym i podejmowanym decyzjom biznesowym lub politycznym przyczyniają się do zmian w szeroko rozumianej branży turystycznej. 

Jurorzy brali pod uwagę: wpływ na kształtowanie procesów i struktur polskiej turystyki, przyczynianie się do osiągania sukcesu przez polską turystykę, posiadane zasoby finansowe (własne lub organizacji, firmy przez daną osobę zarządzanej), wpływ na zatrudnienie ludzi, medialność, wiarygodność, popularność i wizerunek.

Na liście znalazło się m.in.: 22 przedstawicieli touroperatorów i agentów turystycznych, 18 reprezentantów samorządowców i organizacji turystycznych, 12 urzędników, 10 hotelarzy, 5 przedstawicieli linii lotniczych, 11 przedstawicieli branży MICE i targów, 5 reprezentantów muzeów. W pierwszej setce znalazły się 23 kobiety.

Oto pierwsza dziesiątka:

  1. Henicz Piotr, wiceprezes Itaki

Twarz największego biura turystycznego w Polsce, które ma ok. 1/3 udziału w rynku. Dzięki swojej aktywności to on – w dużej mierze – kreuje postrzeganie rynku turystycznego w Polsce przez osoby spoza branży. Odpowiedzialny za komunikację Itaki z resztą świata, tworzy wizerunek firmy potężnej, acz przyjaznej. Odpowiada za relacje z agentami, pojawia się na wydarzeniach branżowych, kreuje trendy, jest uznanym ekspertem, zdeterminowanym w budowaniu polskiej marki turystycznej.

Itaka umocniła swoją pozycję lidera na polskim rynku, obecnie nikt im już nie jest w stanie zagrozić. Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli niedługo liczącego się touroperatora regionalnego w Europie Wschodniej. Na trend rozwojowy nie powinno wpłynąć tegoroczne prawdopodobne obniżenie zysku, spowodowane walką cenową ze strony konkurencyjnego TUI Poland.

  1. Dymnicki Marcin, prezes TUI Poland

Skutecznie zamieszał na rynku. Prezes jednego z „wielkiej trójki” polskich biur podróży, jest też siłą rzeczy jedną z najbardziej wpływowych osób w branży. A zwiększenie przychodów o ponad 50 proc. w 2017 roku i wyprzedzenie pod tym względem Rainbow pokazuje, że nie zadowala się swoją dotychczasową pozycją. Jednocześnie bardzo agresywna polityka cenowa, która przełożyła się na taką skalę wzrostu, powoduje, że działania TUI mają wpływ na poziom rentowności całej branży organizatorów turystyki.

Tzw. wojna cenowa wzburzyła rynek i miała wpływ na kondycję touroperatorów. TUI konsekwentnie prowadzi politykę wzmacniania swojej pozycji. Realizuje podręcznikową strategię silnej konkurencyjności cenowej, wzbudzając rozgoryczenie pozostałych.

  1. Baszczyński Grzegorz, prezes Rainbow

Prezes jednego z najbardziej zyskownych biur turystycznych w Polsce. Mało kto zna się na branży turystycznej tak jak on. Mimo że Rainbow znalazł się na 3. miejscu turystycznego podium, nadal pozostaje jednym z kluczowych graczy na rynku, z mocno zdywersyfikowaną ofertą. Jest prekursorem nowych kierunków i nowych rozwiązań, zwłaszcza w dziedzinie egzotyki. Rainbow ma ciągle silną markę i mocną pozycję, ale powinien zwrócić większą uwagę na realia rynku, szczególnie w kontekście polityki stosowanej przez konkurencję.

  1. O'Leary Michael, prezes Ryanair

Prezes największej linii lotniczej w Europie i w Polsce, gdzie ma ok. 30-procentowy udział w liczbie pasażerów. Mimo wielu kontrowersji, przejdzie do historii jako człowiek, który nauczył Polaków korzystać z transportu lotniczego i tym samym rozpoczął erę masowej turystyki zagranicznej. Od jego działań w dużej mierze zależy wielkość ruchu turystycznego w Polsce i jego kierunki, o czym najlepiej przekonał się już dawno temu Kraków.

Rok 2018 nie był najszczęśliwszy dla Ryanaira, ale to co działo się z przewoźnikiem miało silny wpływ na cały rynek. Agresywna polityka rynkowa może budzić niechęć lub zazdrość, faktem jest, że osoba prezesa Ryanaira nie pozostawia nikogo obojętnym.

Stale rozwija siatkę połączeń i mocno wszedł na rynek czarterów. Mimo wielu problemów trzeba przyznać, że działania Ryanair przyczyniły się do zwiększenia mobilności naszych rodaków i umożliwiły im wyjazdy do miejsc, do których „tradycyjnymi” liniami, ze względów finansowych najpewniej nie mogliby dotrzeć.

  1. Węgłowski Ireneusz, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, wiceprezes ORBIS

Ikona branży hotelarskiej, zreanimował samorząd gospodarczy hotelarzy w Polsce. Wiceprezes absolutnie największej sieci hotelarskiej w Polsce (ok. czterokrotnie większą od kolejnych sieci: Hilton i Marriott) i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Już drugą kadencję, od lat reprezentuje interesy polskich hotelarzy w kraju i za granicą jako prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, skupiającej blisko 1/3 tego rozdrobnionego rynku jeśli chodzi o liczbę pokoi. Ceniony fachowiec i specjalista, który chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi (m.in. podczas licznych konferencji branżowych).

Pod jego kierownictwem Izba rozwija sieć regionalną, co ma zintegrować środowisko i wzmocnić jego głos. Izbie udało się zjednoczyć dużą część branży hotelarskiej, dzięki skuteczności działania, którą zawdzięcza właśnie Ireneuszowi Węgłowskiemu. Ich sukces jest nie do podważenia: IGHP przeszła olbrzymią przemianę jakościową, ilościową i strukturalną. Nadali silny prorozwojowy impuls branży hotelarskiej, inicjując kolejne cykle szkoleń wewnętrznych. To świetny, perspektywiczny kierunek działania.

  1. Jańczuk Mariusz, prezes Itaki

Prezes absolutnie największego gracza na rynku, jedynego z przychodami ponad 2 mld zł, aż o 800 mln wyższymi niż firma nr 2. Jest siłą rzeczy najbardziej wpływową osobą w branży. W dużej mierze od jego decyzji zależą ruchy pozostałych graczy na rynku.

Itaka jako niekwestionowany lider pozostaje najważniejszym graczem na rynku. Kolejne decyzje biznesowe touroperatora postrzegane są jako wskazówki kierunku rozwoju rynku w Polsce. Może dlatego mówi się, że Itaka przeciera szlaki innym organizatorom, co zdecydowanie jest zasługą prezesa.

  1. Bańka Witold, Minister Sportu i Turystyki

Najważniejszy polityk w kraju bezpośrednio odpowiedzialny turystykę i regulacje prawne z nią związane, które mają wpływ na cały rynek. Posiada formalny wpływ na kształt turystyki, do której skutecznie wprowadził politykę
Dobre czy złe – decyzje ministra mają wpływ na cały rynek. Rok 2018 upłynął pod hasłem wdrażania dyrektywy, w przyszłym czekają nas kolejne zmiany, więc ministerstwo będzie miało niebagatelny wpływ na rynek i branżę. Mimo że kojarzony ze sportem, stara się nie zapominać o turystyce.

Nigdy w historii nie było dotychczas ministra właściwego ds turystyki, który z taką częstotliwością wymieniałby swoich zastępców i prezesów POT. Niektórzy nawet określają to mianem „biegunki kadrowej”. W zasadzie na szczeblu rządowym temat gospodarki turystycznej przestał istnieć. Dzięki wprowadzonej przez niego w resorcie grze w gorące krzesła coraz więcej osób może wpisać sobie w cv „wiceminister”.

Ma na sumieniu grzech zaniechania w sprawie ważnych ustaw – dotyczących hotelarstwa, systemu zarządzania promocją turystyczną – których realizacja utknęła na etapie „białej księgi”. Skutecznie i całkowicie uzależnił POT od MSiT, wbrew idei powoływania NOT.

  1. Górzny Dariusz, prezes zarządu Wakacje.pl

Prezes największego agenta turystycznego online, który rozwija też sprzedaż offline i przyspieszył z ekspansją. Pod zarządem Górznego wakacje.pl kupiły My Travel, największą naziemną sieć agencyjną w Polsce w modelu franczyzowym, co uczyniło Dariusza Górznego jeszcze ważniejszą postacią w branży turystycznej. I zapewne to nie koniec rozszerzania segmentu działalności firmy.

  1. Polaniecki Grzegorz, prezes Enter Air

Szef największej polskiej linii czarterowej, która ma podpisane długoterminowe umowy z największymi biurami podróży w Polsce. Jakość działania Enter Air i warunki współpracy z biurami mają wpływ na cały rynek turystyczny w Polsce i jego postrzeganie przez Polaków. Po zniknięciu z rynku największego konkurenta, Small Planet Airlines, został potentatem na rynku czarterów.

  1. Váradi József, prezes WizzAir

Prezes trzeciej co do wielkości linii lotniczej w Polsce, z której w tym roku skorzysta ok. 8 mln pasażerów. Dla wielu z nich podróże lotnicze stały się dostępne właśnie dzięki WizzAir. Mimo dużo mniejszej skali niż Ryanair, w Polsce jest jego poważnym konkurentem, również dzięki lepszej jakości obsługi, bardziej zachęcającej do korzystania z usług tej linii, jeśli pasażer ma wybór.

 Pełna lista na: https://www.waszaturystyka.pl/polska/item/7952-100-najbardziej-wp%C5%82ywowych-os%C3%B3b-w-polskiej-turystyce-2018.html

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas