Menu
A+ A A-

PKP zagraża miastu Wyróżniony

PKP zagraża miastu

Ukryte za nasypami kolejowymi wysypiska śmieci są zagrożeniem dla mieszkańców miast, w tym Warszawy.

Dziennikarze Super Expresu odkryli w stolicy kilka nieuporządkowanych składowisk odpadów, które od lat zalegają i stają się tykająca ekologiczną bombą.

Cechą wspólną jest to, że leżą na terenach należących do kolei.

W Warszawie przy ul. Golędzinowskiej, Odrowąża czy Myśliborskiej zalegają odpady. Od starych opon przez odpady budowlane i tworzywa sztuczne. Tereny PKP padają ofiarą nieuczciwych najemców, którzy na działkach przy torowiskach składują różnej maści śmieci. Co gorsze, władze nie mają żadnego pomysłu co zrobić z tym z tym problemem.

Składowisko na Golędzinowskiej zostało odkryte już w 2015 r. Kolej wypowiedziała najemcy umowę i wezwała do uporządkowania terenu. Mazowiecki Inspektor Ochrony Środowiska nałożył na firmę odpowiedzialną za składowisko 4 mln zł kary, a jej egzekucją powinien zająć się stołeczny ratusz. Mimo to, trzy lata później, odpady ciągle straszą.

Podobne problemy dotyczą innych miejsc w Polsce.

Na kolejowych terenach odpady znaleziono m.in. w Dąbrowie Górniczej czy Czarniejewie w powiecie gnieźnieńskim.

Zgodnie z decyzją ministra infrastruktury tereny przy torach są tzw. terenami zamkniętymi, które pozostają poza władzą samorządu, jeżeli chodzi o wydawanie pozwoleń na składowanie odpadów. Decyzję tę podejmuje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który równocześnie odpowiada za kontrolę tych terenów. W rzeczywistości system nie działa, a odpady lądują na terenach kolejowych.

To niebezpieczna sytuacja – w tym roku wraz z nadejściem lata Polskę nawiedziła plaga pożarów gór śmieci. Nieuporządkowane składowiska to potencjalne ogniska zapalne, które w przypadku terenów kolejowych mogą wybuchnąć bardzo blisko terenów zamieszkałych. Władze pracują nad nowelizacją prawa śmieciowego, jednak propozycje rządu nie uwzględniają uregulowania kwestii terenów zamkniętych, takich jak wspomniane okolice torowisk.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas