Menu
A+ A A-

Nowa inwestycja nad morzem

Nowa inwestycja nad morzem Fot. MSP

Minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski, działając jako Walne Zgromadzenie spółki Pern „Przyjaźń” wyraził zgodę na realizację budowy terminalu naftowego w Gdańsku.

Wcześniej w postępowaniu przetargowym, Pern wybrał generalnego wykonawcę inwestycji Terminal Naftowy w Gdańsku Etap I. Zostało nim konsorcjum, którego liderem jest warszawski IDS - Bud SA. Zaproponowało ono wykonanie pierwszego etapu przedsięwzięcia pod klucz za 415 mln zł. - Inwestycja w nowoczesny terminal naftowy na gdańskim wybrzeżu pozwoli na uzyskanie znaczącej pozycji w zakresie przeładunku ropy i paliw w basenie Morza Bałtyckiego. To ważne, nie tylko ze względu na konkurencyjność polskiej gospodarki, ale także z powodu stworzenia elastycznego rozwiązania na wypadek deficytu paliw na rynku krajowympowiedział Budzanowski.
Inwestycja obejmuje budowę bazy przeznaczonej do magazynowania i przeładunku ropy naftowej, produktów naftowych i chemikaliów, o łącznej pojemności 700 tys. m3, z czego 400 tys. dla ropy naftowej, a 300 tys. dla pozostałych produktów. Projekt, będzie przebiegał dwuetapowo. W pierwszym etapie zostanie zrealizowana część dedykowana ropie naftowej, w drugim (którego kształt będzie zależał od potrzeb rynku) część paliwowa i chemiczna. Terminal będzie połączony z Naftoportem i krajową siecią przesyłu ropy, a tym samym znacząco zwiększy możliwości wykorzystania istniejącej już infrastruktury i wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji ma nastąpić w 2015 r.

{jumi [*9]}

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas