Menu
A+ A A-

Klienci banków na celowniku hakerów Wyróżniony

Klienci banków na celowniku hakerów fot. sxc.hu

Klienci instytucji finansowych są najbardziej narażeni na ataki cyberprzestępców. To w sektorze bankowym analitycy firmy Kaspersky Lab odnotowali największą aktywność szkodliwego oprogramowania. Hakerzy często wykorzystują zmniejszoną czujność klientów, m.in. w okolicach świąt czy dużych wydarzeń, jak niedawny piłkarski mundial w Brazylii.

Obecnie największą aktywność szkodliwego oprogramowania notujemy w sektorze bankowości. Jest to związane z tym, że klienci coraz chętniej sięgają po przelewy internetowe czy bankowość mobilną – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Maciej Ziarek, analityk zagrożeń Kaspersky Lab Polska.

Jak podkreśla, działalność komputerowych oszustów koncentruje się tam, gdzie są pieniądze, i tam, gdzie są ludzie, którzy z nich korzystają. Często to idzie w parze – hakerzy wykorzystują takie wydarzenia, jak duże imprezy sportowe, olimpiada czy mundial oraz okresy wzmożonych zakupów, jak okres przed Bożym Narodzeniem.

Według naszego raportu od 19 maja do 19 czerwca szczytową aktywność złośliwego oprogramowania odnotowano w Brazylii – mówi Maciej Ziarek. – To nie jest zaskoczenie, dlatego że przez kilka tygodni trwały tam mistrzostwa świata w piłce nożnej, wiele osób przyjechało tam kibicować swoim drużynom i tym samym cyberprzestępcy skupili się na tym rynku, by mieć jak największe profity z tego tytułu.

Technologie firmy Kaspersky Lab zablokowały w tym państwie blisko 88 tys. prób uruchomienia szkodliwych programów w badanym okresie – czterokrotnie więcej niż w Rosji, która znalazła się na drugim miejscu. Zwiększoną aktywność hakerów analitycy odnotowywali już w poprzednich miesiącach. Na przykład w styczniu pojawiły się wiadomości spamowe, które imitowały te dotyczące wygranej na loterii piłkarskiej, a w rzeczywistości zawierały trojany. Natomiast po zakończeniu mundialu powszechne stały się kradzieży poprzez programy oferujące płatne nagrania z meczów.

Kiedy coś ważnego się dzieje, pojawia się coraz więcej ataków i zagrożeń, które w treści odwołują się do konkretnej daty czy konkretnego wydarzenia. Kiedy zbliża się duże święto albo wydarzenie, powinniśmy szczególnie być wyczuleni na docierające do nas e-maile czy informacje, które niby odnoszą się do tego wydarzenia – namawia Ziarek.

Jak podkreśla, narzędzia, których używają hakerzy, mają im przede wszystkim pomóc w zdobyciu naszych danych osobowych, haseł i loginów do kont bankowych czy skrzynek pocztowych.

Cyberprzestępcy mogą posługiwać się m.in. końmi trojańskimi, które instalują się na komputerze użytkownika. Są one tak zbudowane, że użytkownik myśli, że jest to pożyteczna aplikacja, pożyteczny program, a w rzeczywistości wykrada on hasła i loginy do skrzynek pocztowych czy bankowości internetowej – wyjaśnia ekspert. – Tych ataków jest bardzo dużo i w zasadzie co i raz spotykamy się z nowymi odmianami szkodliwego oprogramowania.

Problemem są też mobilne cyberataki. Hakerzy potrafią np. przechwytywać jednorazowe kody dystrybuowane przez bank w celu przeprowadzenia transakcji. Tracąc login i hasło, klient może utracić również wszystkie środki na koncie w banku.

Taki koń trojański nie będzie atakował tylko i wyłącznie osób, które logują się do banku, ale przy okazji będzie przechwytywał wszystkie inne hasła i loginy, jak choćby do poczty czy portali społecznościowych. A biorąc dodatkowo pod uwagę to, że użytkownicy lubią stosować jedno hasło do wielu profili, to przejmując jedno hasło, przestępca będzie miał dostęp do wielu zasobów – mówi Ziarek.

Specjaliści od cyberataków namawiają przede wszystkim do ostrożności, szczególnie przy otwieraniu załączników czy klikaniu w link z podejrzanych wiadomości otrzymanych na skrzynkę pocztową lub na profil społecznościowy.

Należy mieć ograniczone zaufanie do treści wysyłanych przez nieznane osoby – radzi analityk zagrożeń z firmy Kaspersky Lab. – Należy regularnie aktualizować system operacyjny, także wszystkie programy, które mamy na komputerze czy w urządzeniu mobilnym. Przede wszystkim powinniśmy mieć zainstalowany program antywirusowy, który będzie regularnie skanował komputer pod kątem nowych zagrożeń.

Ostatnio zmienianywtorek, 12 sierpień 2014 09:59
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas