Menu
A+ A A-

Czysta energia wymaga wsparcia Wyróżniony

Czysta energia wymaga wsparcia fot. PGNiG Termika

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w elektrociepłowniach, to szansa na sprostanie coraz bardziej rygorystycznym normom ochrony środowiska oraz unijnym wymogom redukcji CO2.

Rozwój kogeneracji w Polsce wymaga jednak długofalowej wizji oraz elastycznego systemu wsparcia, który zachęcałby do szerszego stosowania tej technologii – mówi Andrzej Rubczyński, dyrektor Departamentu Regulacji i Legislacji PGNiG Termika w wywiadzie dla portalu wnp.pl.

Coraz więcej ciepłowniczych firm energetycznych w Polsce rozważa projekty kogeneracji gazowej. Powodem zainteresowania technologią jest m.in. konieczność sprostania normom ochrony środowiska. Kolejny powód to rozwój aglomeracji miejskich i konieczność stosowania przez działające w ich obrębie zakłady mniej uciążliwego dla środowiska paliwa, czyli gazu. Kogeneracja, chociaż bardziej przyjazna środowisku i efektywniejsza niż inne technologie, z powodu relacji cen surowców do ceny ciepła i energii, aby była opłacalna, wymaga systemu wsparcia. Obecnie w Polsce do 2018 roku obowiązuje system specjalnych certyfikatów, które otrzymują zakłady wytwarzające energię i ciepło w kogeneracji.

Jak podkreśla ekspert PGNiG wiele z inwestycji opiera się na założeniu, że kogeneracja także w przyszłość będzie objęta systemem wsparcia. Wśród najważniejszych dokumentów, które mogą świadczyć o tym, że wsparcie dla kogeneracji będzie utrzymane Andrzej Rubczyński wymienia m.in. Dyrektywy UE oraz Politykę energetyczną Polski do 2030 roku, w którym przyjęto cel podwojenia produkcji energii w kogeneracji dzięki wprowadzeniu rozwiązań długoterminowych. Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2050 zakłada podtrzymanie celu podwojenia produkcji energii w kogeneracji.

Istotne dla przyszłości branży mogą być także wytyczne Komisji Europejskiej, według której dla osiągnięcia poprawy efektywności wytwarzania energii i redukcji CO2 można długoterminowo wspierać kogenerację i odnawialne źródła energii.

Ekspert PGNiG podkreśla, ze system wsparcia kogeneracji powinien umożliwiać elastyczne reagowanie na zmiany rynkowe. Pozwoli to m.in. uniknąć sytuacji „nadwsparcia" kosztem odbiorców energii.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas