Menu
A+ A A-

Dobry 2014 rok dla PGNiG Wyróżniony

Dobry 2014 rok dla PGNiG

W 2014 roku Grupa Kapitałowa PGNiG osiągnęła ponad 2,8 mld zł zysku netto, czyli o 47 proc. więcej niż w 2013 roku. Jak wyjaśnia spółka, dobre wyniki to efekt niższych kosztów pozyskania gazu oraz silnych operacyjnie wyników segmentu dystrybucji. Eksperci ocenili, że zmiany wprowadzone w ub. roku m.in. program ograniczania kosztów przyczyniły się do poprawy wyników.

Grupa Kapitałowa PGNiG zanotowała w ubiegłym roku 7 proc. zwiększenie przychodów ze sprzedaży do ponad 34 mld zł w 2014 roku wobec 32 mld zł w 2013 r. Na ten wzrost wpływ miały przede wszystkim wyższe przychody ze sprzedaży gazu. Na poziomie działalności operacyjnej Grupa odnotowała wzrost wyniku EBITDA o 13 proc. do 6,3 mld zł wobec 5,6 mld zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Lepsze od prognozowanego było m.in. wydobycie ropy naftowej i kondensatu - przekroczyło prognozę o blisko 30 tys. ton sięgając 1,21 mln ton. Grupa zrealizowała także roczny plan wydobycia gazu ziemnego na poziomie 4,5 mld m sześc. i przewiduje utrzymanie tego poziomu w roku 2015 . Na wynik segmentu Obrót i Magazynowanie w 2014 r. wpływ miały przede wszystkim niższe koszty pozyskania gazu i struktura sprzedaży (obligo gazowe) gazu, dzięki którym przychody ze sprzedaży głównego produktu Grupy wzrosły o 2,2 mld zł do 26,7 mld zł w porównaniu do roku ubiegłego.

Właściwa strategia

PGNiG podsumowało także najważniejsze wydarzenia 2014 roku – podpisane porozumienie ze spółką Qatargas, rozpoczęcie renegocjacji Kontraktu Jamalskiego, nabycie kolejnych złóż węglowodorów w Norwegii, integracja Grupy Kapitałowej PGNiG polegająca na zawarciu umów o współpracy pomiędzy PGNiG SA, a spółkami Grupy oraz realizowanie Programu Poprawy Efektywności. Eksperci pozytywnie ocenili skutki wprowadzonych w ubiegłym roku reform - zwłaszcza tych, które wpływają na poprawę efektywności oraz redukcję kosztów.

- Widać, że uruchomione programy redukcji kosztów dały już efekty. Restrukturyzacja grupy i wprowadzenie dyscypliny kosztowej były więc racjonalną decyzją. Takie działania są potrzebne. Na przykładzie sektora górniczego widać do czego może prowadzić ich brak – komentował Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rozmowie z ISBNews.

Trudny rok

Dominik Smyrgała, kierownik studiów Bezpieczeństwo Energetyczne w Collegium Civita, podkreślił, że jak na rok, w którym było dużo perturbacji, wyniki PGNiG są bardzo dobre

– Widać, że spółka korzysta ze spadków wartości surowca na rynkach międzynarodowych, spowodowanych ogólną redukcją cen energii, zwłaszcza ropy naftowej, ale również gazu. PGNiG wybrnęło z kontraktu katarskiego, który nie wygenerował takich kosztów, jakie przedsiębiorstwu groziły. Ponadto spółka cały czas przechodzi restrukturyzację: została podpisana umowa holdingowa, podejmowane są kroki na rzecz zwiększenia efektywności spółki, które w pierwszym okresie zawsze zwiększają ryzyko generowania dodatkowych kosztów – powiedział w wywiadzie dla Newserii Dominik Smyrgała.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas