Menu
A+ A A-

Język zbyt obcy dla uczniów Wyróżniony

Język zbyt obcy dla uczniów fot. sxc.hu

Zdecydowana większość gimnazjalistów nie radzi sobie z nauką języka obcego - wynika z ubiegłorocznych testów. To zła wiadomość dla uczniów, ponieważ od 2018 roku wynik egzaminu z języka obcego będzie brany pod uwagę przy rekrutacji do szkół średnich. Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE alarmuje, że jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, polskim uczniom grozi analfabetyzm językowy, który utrudni im zdobycie silnej pozycji na rynku pracy.

- Wyniki naszych gimnazjalistów są zatrważające. Pokazują, że system nauczania języków obcych w szkołach publicznych jest niewydolny. Problem w dużej mierze wynika ze zbyt dużej liczebności grup na zajęciach językowych. To uniemożliwia nauczycielom efektywne nauczanie, np. poprzez konwersacje czy wykonywanie ćwiczeń rozwijających umiejętność rozumienia ze słuchu. Dzieci przede wszystkim rozwiązują zadania gramatyczne - a to zbyt mało, żeby zacząć sprawnie porozumiewać się w języku obcym. Ponadto nauczyciele zwykle nie mają dostępu do nowoczesnych rozwiązań multimedialnych, które uatrakcyjniają naukę języków obcych - tłumaczy Jacek Członkowski, prezes zarządu PASE.

Wyniki testów gimnazjalnych z języków obcych różnią się od tych osiąganych przez uczniów w innych przedmiotach. Z testami z języka polskiego, przyrody, historii - a nawet z uważanej za trudną matematyki, gimnazjaliści radzą sobie znacznie lepiej. PASE wskazuje, że specyfika nauki języków obcych jest zupełnie inna niż „tradycyjnych" przedmiotów wykładanych w szkołach.

- Należy pamiętać, że język jest umiejętnością a nie wiedzą. Tradycyjne metody nauki są mało efektywne – języka obcego nie można „wykuć na blachę". Naukę języka można porównać do gry na instrumencie lub do treningu sportowego. Niezbędne są ćwiczenia, indywidualne podejście do ucznia, rozmowy na lekcjach w języku obcym, dostęp do atrakcyjnych materiałów pomocniczych - wylicza Magdalena Rowecka, wiceprezes PASE.

PASE wśród najważniejszych zmian wskazuje m.in. obowiązkowy podział klas na grupy ze względu na stopień zaawansowania, zmniejszenie liczebności grup językowych i wprowadzenie egzaminu ustnego na wcześniejszych etapach nauki.

Ponadto stowarzyszenie apeluje, aby szkoły zostały wyposażone w nowoczesne pomoce naukowe, m.in. książki obcojęzyczne, zasoby elektroniczne i multimedia.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas