Menu
A+ A A-

Tornister pełen Uśmiechów Wyróżniony

Tornister pełen Uśmiechów fot. Facebook.com/TornisterPelenUsmiechow

Caritas Polska pomaga dzieciom wejść z uśmiechem w nowy rok szkolny. Głównym celem kampanii „Tornister pełen Uśmiechów" jest zwiększenie szans edukacyjnych uczniów poprzez zebranie funduszy na zakup i wyposażenie wyprawek szkolnych dla najbardziej potrzebujących dzieci i młodzieży.

Kampania jest realizowana po raz piąty, zostanie przeprowadzona od 11 do 25 sierpnia. Będzie polegała przede wszystkim na ogólnopolskiej zbiórce SMS-ów, dzięki którym zakupimy tornistry. Równolegle w parafiach w całej Polsce tornistry zakupione przez Caritas będą wypełniane według potrzeb przez osoby chcące wspomóc dzieci z ubogich rodzin. Poza tym do specjalnych koszy wystawionych w parafiach będzie można wkładać podstawowe artykuły szkolne, które znajdą się później w wyprawkach przygotowywanych przez wolontariuszy Caritas.

 

W ciągu czterech lat udało się nam rozdać 37 tys. wyposażonych wyprawek szkolnych dla najuboższych dzieci w Polsce.

– Jak alarmuje UNICEF, ponad milion polskich dzieci - nie ma dostępu do podstawowych dóbr, niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Jeżeli obserwujemy dzisiejszą sytuacje w Polsce, możemy zauważyć rosnące bezrobocie i biedę. Widzą ją najlepiej wychowawcy w szkołach. Dlatego akcja „Tornister pełen uśmiechów" jest konieczna. W ten sposób możemy przynajmniej częściowo zaradzić trudnej sytuacji. Ludzie ubodzy, biedni i potrzebujący są zawsze, dlatego ta akcja będzie kontynuowana. – mówi dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

Zakup podręczników szkolnych problematyczny jest szczególnie w rodzinach wielodzietnych – mówi o tym Cezary Gorczyca z Warszawy, ojciec czwórki dzieci w wieku szkolnym: - Pakiet dla trzecioklasisty kosztuje ok. 350 zł. Jeżeli jest to szkoła profilowana, to zakup dodatkowych podręczników wynosi 200 zł., podręczniki do nauki języka to koszt 100 zł. Do tego dochodzi wyposażenie piórnika, strój związany z zajęciami z wf-u. W zeszłym roku koszt wyprawki na jedno dziecko wyniósł w naszej rodzinie ok. 900 zł. Wiadomo jednak, że ten wydatek trzeba ponieść.

Tegoroczną kampanię Tornister Pełen Uśmiechów wspiera Porozumienie Wydawców Edukacyjnych Nowoczesna Edukacja. Wydawnictwa: WSiP, Nowa Era, Oxford, Pearson, Macmillan, Żak, Zamkor, Cambridge i Lektorklett za pośrednictwem Caritas bezpłatnie przekazują swoje podręczniki dzieciom. – Zdajemy sobie sprawę, że dla rodzin wielodzietnych i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej zakup podręczników może być dużym wydatkiem. Dlatego od wielu lat poszczególne wydawnictwa przekazują we własnym zakresie podręczniki najbardziej potrzebującym. Współpraca z Caritas daje nam szansę na skoordynowanie naszych działań i dotarcie z pomocą tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – mówi Witold Szczęsny, reprezentujący Porozumienie Nowoczesna Edukacja.

W tym roku w 11 miastach Polski ogólnopolska szkoła tańca Salsa Fit organizuje specjalne maratony taneczne, których celem jest zbiórka materiałów szkolnych przekazywanych następnie Caritas. Mówi Paulina Sokół – założycielka szkoły tańca Salsa Fit: - Rok temu byłam w sklepie papierniczym i wybierałam swojej chrześniaczce piękny piórnik. Zauważyłam wtedy dziewczynkę, która chciała, aby mama kupiła jej piórnik, mama powiedziała, że nie ma pieniędzy. Wtedy pomyślałam, że fajnie byłoby coś zrobić w tym celu.

Na poziomie lokalnym kampanię Tornister Pełen Uśmiechów wspierają liczni partnerzy, sponsorzy i ofiarodawcy.

Ważnym elementem kampanii jest jej wielki finał. Tegoroczny piknik zaplanowano
25 sierpnia w Przemyślu. Dzieciom, które przyjadą na przemyski Rynek, zostaną uroczyście wręczone „Tornistry pełne Uśmiechów". W trakcie pikniku odbędą się koncerty i pokazy z udziałem znanych gwiazd i artystów. Pozostałe wyprawki uczniowie objęci akcją dostaną na przełomie sierpnia i września od Szkolnych Kół Caritas i Parafialnych Zespołów Caritas.

Wszystkich, którzy chcieliby wspomóc dzieci z ubogich rodzin za pośrednictwem Caritas prosimy o wysyłanie SMSów z hasłem „POMAGAM" pod 72052 (2,46 zł).

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas