Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1031.
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1035.

Belka ponownie szefem Komitetu Rozwoju

Belka ponownie szefem Komitetu Rozwoju Fot. wikimedia.com

Przewodniczącym wspólnego forum Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego został powtórnie Polak.

Jest nim prezes NBP Marek Belka, który stanął na czele Komitetu Rozwoju. W blisko 40-letniej historii tej instytucji prezes NBP jest pierwszym przedstawicielem Europy, któremu powierzono sprawowanie funkcji przewodniczącego i piątym - spośród 21 dotychczasowych przewodniczących - który został wybrany na drugą kadencję.

Komitet Rozwoju, czyli Wspólny Ministerialny Komitet Rad Gubernatorów Banku i Funduszu ds. Transferu Zasobów do Krajów Rozwijających się, działa od 1974 r. Jest ciałem doradczym dla Rad Gubernatorów Banku Światowego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego w sprawach związanych z rozwojem, w tym w kwestii udzielania wsparcia finansowego państwom rozwijającym się. W skład Komitetu wchodzi 25 członków reprezentujących państwa należące do obu instytucji (tj. BŚ i MFW). Jest to najważniejszy organ doradczy dla Grupy Banku Światowego wytyczający ogólne kierunki jej działalności.

Przewodniczący Komitetu, oprócz koordynowania i prowadzenia jego posiedzeń, bierze udział m.in. w spotkaniach ministerialnych G20, posiedzeniach Rady Społeczno-Gospodarczej ONZ (ECOSOC) oraz w wybranych spotkaniach organizowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych i jej agendy.

Obecna kadencja Belki przypada na bardzo ważny dla Grupy Banku Światowego okres wdrażania nowej strategii, której celem jest eliminacja skrajnego ubóstwa do 2030 r. i zmniejszanie różnic w poziomie dochodów między najuboższymi i najbogatszymi warstwami dochodowymi w poszczególnych krajach (tzw. promoting shared prosperity).

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas