Menu
A+ A A-

Muller: Polska za ograniczeniem eksportu szczepionek poza UE Wyróżniony

"Polska proponuje, aby […] skorzystać z mechanizmów, związanych z możliwością ograniczenia eksportu z terenu Unii Europejskiej szczepionek "Polska proponuje, aby […] skorzystać z mechanizmów, związanych z możliwością ograniczenia eksportu z terenu Unii Europejskiej szczepionek Photo by Daniel Schludi on Unsplash

Polska proponuje - w sytuacji niedoboru szczepionek przeciw COVID-19 - skorzystanie z mechanizmów, umożliwiających ograniczenie eksportu szczepionek poza państwa Unii Europejskiej, a także opracowanie systemu, który umożliwiłby produkcję szczepionek w kilku państwach UE w oparciu o odpłatnie przekazane patenty, poinformował rzecznik rządu Piotr Muller.

"Polska proponuje, aby […] skorzystać z mechanizmów, związanych z możliwością ograniczenia eksportu z terenu Unii Europejskiej szczepionek w przypadku, gdy nie są realizowane kontrakty podpisane przez Komisję Europejską. […] Druga rzecz […]: stworzenie systemu, który by pozwalał na to, aby w sposób samodzielny Unia Europejska była wystarczalna, jeżeli chodzi o możliwości produkcyjne szczepień" – powiedział Muller w trakcie konferencji prasowej podczas trwającego w dniach 25-26 lutego posiedzenia Rady Europejskiej.

Podkreślił, że na agendzie unijnej jest m.in. dyskutowany "temat związany z kwestią pewnego uregulowania przekazania patentów w zakresie szczepień odpłatnie, ale w taki sposób, by również […] firmy mogły produkować szczepionki w tym trudnym czasie".

"Nie może być tak, że tylko jakieś konkretne firmy w sposób taki monopolistyczny w niektórych obszarach - można byłoby powiedzieć - ograniczają możliwości produkcyjne, bo na przykład nie mają same wystarczających zasobów".

Zwrócił uwagę, że Unia Europejska "jest na tyle dużym organizmem gospodarczym, […] że spokojnie w kilku państwach europejskich taka produkcja mogłaby się odbywać, gdyby doszło do właściwej współpracy i odpowiednich regulacji prawnych również w tym zakresie na terenie UE".

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas