Menu
A+ A A-

Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych w znakomitej formie!

Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych w znakomitej formie!

Polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną szturmem zdobywają areny sportowe w Abu Dhabi i Dubaju!

Poniedziałek na Igrzyskach Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych rozpoczęła z dorobkiem łącznie 36 medali, w tym: 13 złotych, 15 srebrnych i 8 brązowych.

Gdy w ubiegły czwartek ponad 7,5 tysiąca sportowców z całego świata rozpoczęło rywalizację o medale Igrzysk, pierwsze sukcesy zaczęli odnosić Polacy. Już w piątek pierwsze złoto zdobył Sebastian Cofał w pływaniu stylem grzbietowym.

Pochodzący z Wielkopolski szesnastoletni zawodnik, dla którego jest to pierwsza tak duża impreza sportowa, znakomicie przepłynął dystans 100 metrów, uzyskując wyraźną przewagę nad pozostałym zawodnikami.

„Udział w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych to dla mnie wielkie wyróżnienie i spełnienie marzeń. Olimpiady Specjalne dają mi możliwość trenowania i startowania w zawodach dlatego na treningach staram się jak najlepiej pracować i przepływać jak najdłuższe dystanse. Ten medal to dla mnie nagroda za wysiłek i przygotowanie do Igrzysk” powiedział Sebastian Cofał.

Złoto w pływaniu zdobyła też Kinga Iwańska (beskidzkie), dla której są to już drugie Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Poprzednio, w 2015 roku rywalizowała w pływaniu na Igrzyskach w Los Angeles.

Zawodników wspierała na miejscu prezes Olimpiad Specjalnych Polska, Anna Lewandowska, Ambasador RP w ZEA Robert Rostek oraz prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

„Zawodnicy Olimpiad Specjalnych są niesamowici. Cały czas są uśmiechnięci, przekazują bardzo wiele pozytywnych emocji. Jestem pełna podziwu dla ich determinacji i woli walki – to prawdziwi sportowcy, którzy nie boją się przeciwności, ale dzielnie stawiają im czoła. Jestem pod ogromnym wrażeniem ich występów na Igrzyskach. Rywalizacja sportowa na tak wielkiej imprezie, wśród tysięcy zawodników z całego świata to wielkie wyzwanie, ale nasi Polscy sportowcy jak zawsze dają radę, dlatego kibicujmy jeszcze mocniej! Grajmy Razem!” powiedziała Anna Lewandowska, prezes Olimpiad Specjalnych Polska.

W piątek i w czasie weekendu nasi zawodnicy nie próżnowali – łącznie 11 medali zdobyli nasi gimnastycy: trzy złota i brąz to dorobek Justyny Salwy (świętokrzyskie), Paweł Czizmowski (kujawsko-pomorskie) dołożył aż 7 medali do naszego wyniku w tej dyscyplinie– 2 złote i pięć srebrnych!

Po srebrnym medalu w judo zdobyli Angelika Stachowiak (wielkopolskie) i Marcin Liszcz (warmińsko-mazurskie). Ponieważ w Abu Dhabi debiutujemy na Igrzyskach Światowych w tej dyscyplinie, są to nasze pierwsze medale Światowych Igrzysk  w judo w historii.

Medale zdobywali też kolarze (2 złota, srebro), wrotkarze (złoto, 2 srebra, 4 brązy), lekkoatleci (2 srebra, 2 brązy), tenisiści stołowi (srebro), a także zawodnicy w jeździectwie (złoto, srebro), bocce (srebro) i trójboju siłowym (srebro, 2 brązy).

„Medale są ważnym elementem motywacji dla zawodników Olimpiad Specjalnych, ale w idei ruchu Special Olympics nie są najważniejsze. To nagroda za sportowy wysiłek, za przełamywanie własnych barier i walkę nie tylko o lepszą kondycję fizyczną, ale także poprawa umiejętności społecznych, otwieranie na świat” powiedziała Małgorzata Strzałkowska, kierownik Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych.

Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Abu Dhabi 2019 to 90 osób w tym 64 zawodników, oraz 26 trenerów, lekarzy i członków kierownictwa, którzy wspierają naszych zawodników w trakcie Igrzysk.

Polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną na arenach sportowych w Abu Dhabi i Dubaju rywalizują w 17 dyscyplinach sportowych: koszykówce, piłce nożnej 7-osobowej (w której reprezentuje nas drużyna żeńska), lekkiej atletyce, pływaniu, bowlingu, kolarstwie, badmintonie, trójboju siłowym, tenisie, tenisie stołowym, gimnastyce, jeździe konnej, wrotkarstwie, kajakarstwie, judo i golfie. Po raz pierwszy na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych polscy zawodnicy rywalizowują w judo i golfie – jest to debiut naszych zawodników w tych dyscyplinach na arenie światowej.

Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są największym sportowym i społecznym wydarzeniem na świecie w 2019 roku i największą sportową imprezą w historii Bliskiego Wschodu.

Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przybyło ponad 7,5 tysiąca sportowców z ponad 190 krajów. W Igrzyskach bierze też udział ponad 2,6 tysiąca trenerów, 6 tysięcy członków rodzin oraz ponad 20 tysięcy wolontariuszy z całego świata.

źródło: materiały prasowe

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas