Menu
A+ A A-

Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2023 - Wróciliście z Tarczą - Agata Kornhauser Duda Wyróżniony

Czas igrzysk ma jednoczyć wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności, rasy, kultury, języka, religii czy poglądów Czas igrzysk ma jednoczyć wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności, rasy, kultury, języka, religii czy poglądów mat.pras

– To było wielkie, piękne święto sportu, które pod hasłem „Niepokonani Razem” zjednoczyło aż siedem tysięcy zawodników ze stu dziewięćdziesięciu krajów z całego świata – mówiła dziś Agata Kornhauser–Duda podczas ceremonii powitania polskiej reprezentacji Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Zawodnicy przywieźli z Berlina aż 57 medali: 15 złotych, 26 srebrnych i 16 brązowych.

03_Agata_Kornhauser_Duda_spotkanie_Olimpiady_Specjalne_20230629_PK2_5038.jpg [656.92 KB]

17 czerwca 2023 roku rozpoczęły się Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Berlin 2023. Podczas uroczystości zapłonął Ogień Nadziei, a mistrzowie olimpijscy, w towarzystwie sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, zaprezentowali flagę Olimpiad Specjalnych. Pierwsza Dama towarzyszyła polskim zawodnikom w defiladzie na płycie Stadionu Olimpijskiego i kibicowała im w preeliminacyjnych zmaganiach.

W Pałacu Prezydenckim zawodnicy przyjęli gratulacje od Prezydenta Andrzeja Dudy i Małżonki, z którą rozmawiali później o towarzyszących startom emocjach, przygotowaniach do igrzysk, integracji ze sportowcami z całego świata i kolejnych ambitnych planach.

24_Agata_Kornhauser_Duda_spotkanie_Olimpiady_Specjalne_20230629_PK1_0661.jpg [667.16 KB]

Pokazujecie nam wszystkim, że chcieć to móc, że każdy z nas jest w stanie osiągnąć sukces na miarę własnych możliwości

Czas igrzysk ma jednoczyć wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności, rasy, kultury, języka, religii czy poglądów. To święto przełamywania barier i budowania postrzegania osób z niepełnosprawnościami jako równoprawnej i równie wartościowej części każdego społeczeństwa. – Jesteście przykładem ludzi niezwykłych. Jesteście wspaniali, ponieważ nie tylko jesteście wspaniałymi zawodnikami, ale wspaniałymi ludźmi: otwartymi na świat, otwartymi na innych i życzę Wam, byście tacy zawsze pozostali. Pokazujecie nam wszystkim, że chcieć to móc, że każdy z nas jest w stanie osiągnąć sukces na miarę własnych możliwości o ile chce i o ile ma wokół siebie przyjaznych ludzi, którzy stwarzają ku temu jak najlepsze warunki. Jeszcze raz bardzo serdecznie Wam gratuluję – powiedziała Pierwsza Dama.

16_Agata_Kornhauser_Duda_spotkanie_Olimpiady_Specjalne_20230629_PK1_0358.jpg [1,019.90 KB]

Podkreśliła, że igrzyska stanowią „inkluzję w czystej postaci” i wyraziła nadzieję, na realizowanie tej idei również w życiu codziennym. W tym poglądzie Małżonce Prezydenta towarzyszy Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska, która dziękowała zawodnikom „za emocje, motywację, determinację, uśmiechy, za fantastyczną postawę i udowodnienie, że niemożliwe jest możliwe”. – Dziękuję za motywację dla nas, byśmy rozwijali sporty zunifikowane i zabiegali o to, by inkluzja nie była tylko podręcznikowym hasłem, ale rzeczywistością – dodała.

14_Agata_Kornhauser_Duda_spotkanie_Olimpiady_Specjalne_20230629_PK1_0103.jpg
 
23_Agata_Kornhauser_Duda_spotkanie_Olimpiady_Specjalne_20230629_PK1_0607.jpg
 
26_Agata_Kornhauser_Duda_spotkanie_Olimpiady_Specjalne_20230629_PK1_0884.jpg
 
07_Agata_Kornhauser_Duda_spotkanie_Olimpiady_Specjalne_20230629_PK1_9656.jpg

W Berlinie Pani Prezydentowa kilkukrotnie spotykała się z zawodnikami, wspierając ich i kibicując podczas pierwszych zmagań. Była uczestniczką niezwykłej atmosfery panującej podczas olimpiady i świadkiem spełniania marzeń, jakim dla każdego sportowca jest udział w światowych igrzyskach. – Drodzy zawodnicy! Wróciliście z tarczą! 57 medali to wspaniały wynik. Byliście zmotywowani i niezwykle dobrze przygotowani, ale w sporcie tak jest, że prócz wytrenowania potrzeba też trochę szczęścia. Niektórzy z Was mieli go więcej, ale wszyscy jesteście zwycięzcami! – zapewniła Małżonka Prezydenta. – Jestem dumna, że Polska ma tak wspaniałą reprezentację i dziękuję, że jesteście doskonałymi ambasadorami naszego kraju – akcentowała.

W sporcie tak jest, że prócz wytrenowania potrzeba też trochę szczęścia. Niektórzy z Was mieli go więcej, ale wszyscy jesteście zwycięzcami! Jestem dumna, że Polska ma tak wspaniałą reprezentację i dziękuję, że jesteście doskonałymi ambasadorami naszego kraju 

06_Agata_Kornhauser_Duda_spotkanie_Olimpiady_Specjalne_20230629_PK2_5134.jpg [589.07 KB]

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli zawodnicy, trenerzy, przedstawiciele rodziców i ruchu Olimpiad Specjalnych Polska oraz reprezentanci firm i instytucji wspierających społeczność OSP. Zwracając się do nich Agata Kornhauser–Duda wyraziła „wielkie podziękowania za zaangażowanie, za poświęcenie, za bezwarunkową akceptację i za miłość do zawodników” oraz za „pomoc finansową i wrażliwość”.

Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska w Berlinie liczyła blisko 100 zawodników i trenerów. Polacy walczyli  o medale w 18 dyscyplinach: pływaniu, lekkiej atletyce, badmintonie, koszykówce, bocce, bowlingu, kolarstwie, jeździectwie, piłce nożnej, golfie, gimnastyce, judo, kajakarstwie, trójboju siłowym, wrotkarstwie, tenisie stołowym, tenisie i zunifikowanej piłce siatkowej. 

13_Agata_Kornhauser_Duda_spotkanie_Olimpiady_Specjalne_20230629_PK1_0030.jpg [515.23 KB]

Sportowcy podarowali swojej honorowej patronce plakat Olimpiad Specjalnych Polska z podpisami wszystkich berlińskich reprezentantów, który – jak zapewniła Pierwsza Dama – zawiśnie w korytarzu przed jej gabinetem. Agata Kornhauser–Duda patronuje Olimpiadom Specjalnym Polska od 2015 roku.

Spotkanie poprowadził Damian Kuraś, rzecznik reprezentacji.

Żródło: prezydent.pl

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas