Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1031.

Kara dla Kolei Śląskich

Kara dla Kolei Śląskich Fot. Koleje Śląskie

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego stwierdził stosowanie przez Koleje Śląskie bezprawnych praktyk naruszających zbiorowe interesy pasażerów. W związku z tym nałożył na przewoźnika karę pieniężną w wysokości prawie 190 tys. zł.

W ramach postępowania ustalono, że pod koniec ub.r. –od 10 do 28 grudnia 2012 r. – znaczna liczba pociągów przewoźnika nie była właściwie oznakowana. Mimo niestabilności oferty, znacznej ilości opóźnień i odwołanych pociągów wagony i zespoły trakcyjne nie posiadały tablic relacyjnych a tablice elektroniczne często były wyłączane. Skutkiem naruszenia przepisów była dezorientacja podróżnych i chaos towarzyszący odjazdom i zajmowaniu miejsc. Sytuację pogorszył fakt, że w okresie, kiedy doszło do naruszeń w życie wszedł nowy rozkład jazdy pociągów i zmienił się przewoźnik obsługujący większość połączeń w województwie. Był to więc moment, kiedy podróżni zmuszeni do zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń przewozowych potrzebowali szczególnie rzetelnej, kompletnej i aktualnej informacji przed i w czasie podróży.
Przy ocenie wymiaru kary, jako okoliczność obciążającą, prezes UTK uznał, że KŚ dopiero po wszczęciu postępowania podjęły działania zmierzające do właściwego oznakowania pojazdów kolejowych. Praktyka spółki nosiła znamiona winy umyślnej w zamiarze ewentualnym (spółka mając świadomość obowiązku godziła się na jego naruszenie). Zaś szkoda spowodowana naruszeniem jest nieodwracalna. Jako okoliczność obciążającą uznano też, że zasięg naruszenia i jego skala były znaczne a przewoźnik pomimo licznych skarg pasażerów w zasadzie przyjmował bierną rolę w usuwaniu naruszeń. Za okoliczność łagodzącą prezes UTK uznał, że KŚ są przedsiębiorstwem młodym, funkcjonującym od niedawna i dotychczas niekaranym, co uzasadniało obniżenie wymiaru kary.

{jumi [*9]}

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas