Menu
A+ A A-

Lepsza sytuacja finansowa przedsiębiorstw

Lepsza sytuacja finansowa przedsiębiorstw www.sxc.hu

Drugi kwartał br. przyniósł pierwsze sygnały ożywienia koniunktury. Po raz pierwszy od trzech kwartałów wzrosły m.in. wydatki przedsiębiorstw na inwestycje.

Instytut Ekonomiczny NBP opublikował cokwartalne opracowanie o sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Dotyczy ono II kwartału br. Dane za ten okres wskazują, że poprawiły się wyniki finansowe firm. Ich łączny zysk brutto był wyższy o 17,6 proc. niż w II kwartale 2012 r. Kłopoty nadal miały duże firmy budowlane, jednak dzięki redukcjom kosztów, w tym zatrudnienia, jako cała branża odnotowały dodatni wynik finansowy.

Poprawa wyniku finansowego w większym stopniu jest efektem zysku z działalności niezwiązanej ze sprzedażą (m.in. wpływy z dywidend) niż lepszego wyniku ze sprzedaży. Firmy osiągały zwiększone zyski ze sprzedaży przede wszystkim dzięki redukcji kosztów, w tym wydatków na usługi obce oraz surowce i materiały. Sama sprzedaż w II kwartale rosła tylko w ujęciu realnym (o około 1,5 proc. r/r), czyli po uwzględnieniu efektów zmian cen. Ponieważ w tym okresie notowano spadek cen produkcji przemysłowej, nominalnie przychody były minimalnie niższe niż przed rokiem.

Choć w II kwartale zmniejszyła się dynamika zadłużenia firm z tytułu kredytów, to po raz pierwszy od trzech kwartałów zanotowano wzrost nakładów inwestycyjnych (o 1,6 proc. r/r). O ożywieniu świadczy również zwiększona wartość nowo rozpoczętych inwestycji. Gorszą wiadomością jest obniżenie się o 1,5 proc. (licząc r/r) liczby zatrudnionych w sektorze dużych przedsiębiorstw.

Analitycy NBP zwracają uwagę, że w II kwartale 2013 r., po raz pierwszy od 1991 r. (odkąd prowadzone są wiarygodne statystyki), polska gospodarka zanotowała kwartalną nadwyżkę w handlu zagranicznym. Nasz eksport towarów i usług był wyższy niż import do Polski.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas