Menu
A+ A A-

Instytut Biznesu w sprawie grup paliwowo-energetycznych Wyróżniony

Instytut Biznesu w sprawie grup paliwowo-energetycznych fot. freeimages.com

Nie istnieje bezpieczeństwo kraju jeśli nie ma bezpieczeństwa energetycznego. Polskie społeczeństwo jest uzależnione od energii elektrycznej, bez której nie może egzystować w dotychczasowym rozumieniu tego pojęcia.

Co oznacza brak prądu, może się przekonać każdy komu wyczerpie się bateria w telefonie. Negatywnych skutków dostaw energii elektrycznej nie da się obliczyć, ze względu na jego powszechność i niezbędność do egzystencji praktycznie wszystkich Polaków. Dlatego sprawy związane z energetyką mają nie tylko charakter strategiczny, ale i fundamentalny. Powołanie nowego Ministerstwa Energetyki dowodzi znaczenia jakie należy przywiązywać do tej działalności.

Kluczowe znaczenie przy bezpieczeństwie energetycznym ma zapewnienie surowcowe. Polska gospodarka jest oparta na węglu - to surowiec strategiczny, zaspokajającym blisko 60% zapotrzebowania energetycznego kraju. Oznacza to, że kondycja polskiego górnictwa ma ogromny wpływ na całą gospodarkę narodową. Obecnym, najważniejszym problemem polskiego górnictwa jest jego niekonkurencyjność cenowa. Jest ona związana ze spadkiem cen na surowce, w tym również energetyczne, która doprowadziła do sytuacji, że na rynek trafia znacząca ilość paliwa z importu. Nawet po doliczeniu kosztów transportu jest on tańczy od wydobywanego w kraju. Przyczyną takiego stanu rzeczy są wieloletnie zaniedbania w inwestowaniu w nowoczesne metody wydobywcze, wydobywanie paliwa z kosztownych i ryzykownych złóż oraz wysokie osobowe koszty produkcji.

Bazowanie przez krajowe zakłady energetyczne na tanich paliwach pochodzących z importu jest ryzykowne. Ceny surowców ulegają znaczącym wahaniom koniunkturalnym oraz trzeba wziąć pod uwagę brak gwarancji stabilnych i regularnych dostaw. Dlatego też za ważną, słuszną i interesującą koncepcję należy uznać ideę tworzenia grup paliwowo-energetycznych.

Grupa paliwowo-energetyczna to taka, która posiada własne złoża i potrafi je eksploatować na swoje potrzeby. Pozwala to na kontrolowanie całego łańcucha wartości. Daje to niezależność energetyczną. Taką strategię przyjmują przedsiębiorstwa energetyczne na całym świecie. Podobnie dzieje się w Polsce. Do Taurona należą kopalnie w Libiążu, Jaworznie i Nowe Brzeszcze. Enea przejęła kopalnię Bogdanka. Budowanie silnych grup paliwowo-energetycznych jest szansą dla polskiej Energetyki na ekspansję zagraniczną i rywalizację z zachodnimi koncernami. W tym miejscu należy zaznaczyć, że surowce energetyczne mają bardzo duże znaczenie także w zakresie stosunków międzynarodowych.

Ostatnio zmienianyśroda, 30 grudzień 2015 11:30
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas