Menu
A+ A A-

Ministerstwo Energetyki - chce rekompensat od Rosji Wyróżniony

Zanieczyszczona chlorkami ropa zalega w rurociągu Przyjaźń Zanieczyszczona chlorkami ropa zalega w rurociągu Przyjaźń Pixabay

W związku z zanieczyszczeniem chlorkami ropy w rurociągu Przyjaźń Polska zaprzestała jej odbioru. Do tej pory strona rosyjska nie przekazała wiarygodnego harmonogramu przywrócenia dostaw czystej ropy. Minister Tchórzewski wnioskuje również o zrekompensowanie przez stronę rosyjską strat które ponieśliśmy z powodu wstrzymania dostaw.

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski wystąpił do Ministra Energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksandra Novaka, z wnioskiem o podjęcie pilnych działań mających na celu jak najszybsze przywrócenie drożności systemu i dostaw czystej ropy, poinformował resort.

"Wobec braku reakcji rosyjskich dostawców ropy naftowej na wystąpienia polskich rafinerii o przekazanie wiarygodnego harmonogramu usunięcia przez stronę rosyjską zanieczyszczonej ropy z całości rurociągu, oraz o zrekompensowanie strat poniesionych z tytułu odbioru zanieczyszczonej ropy, minister energii Krzysztof Tchórzewski wystąpił 21 maja 2019 r. do swojego odpowiednika, ministra energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksandra Novaka, z wnioskiem o podjęcie pilnych działań mających na celu jak najszybsze przywrócenie drożności systemu i dostaw czystej ropy" - czytamy w komunikacie.

Jednocześnie Ministerstwo Energii kontynuuje monitorowanie sytuacji w zakresie dostaw do polskich rafinerii i zapotrzebowania rynku na paliwa, podkreślono

"Zgodnie z informacjami z sektora naftowego przerób w polskich rafineriach odbywa się w sposób niezakłócony, w oparciu o dostawy realizowane przez Naftoport oraz uwolnione przez Ministra Energii zapasy obowiązkowe" - podkreślono w komunikacie.

Minister energii współpracuje również w trybie bieżącym z kluczowymi spółkami sektora paliwowego w Polsce, jak również z Komisją Europejską oraz Międzynarodową Agencją Energetyczną, co pozwala na efektywną koordynację oraz podejmowanie adekwatnych i szybkich działań, podano także.

"Dzięki powyższym działaniom nie ma zagrożenia zakłóceń dostaw paliw na rynek krajowy" - podsumowano w komunikacie.

PERN, w celu ochrony polskiego systemu przesyłowego i instalacji rafineryjnych, 24 kwietnia wstrzymał odbiór dostaw zanieczyszczonej ropy dostarczanej dla klientów PERN z białoruskiego sytemu przesyłowego do bazy w Adamowie. Spółka podjęła taką decyzję na prośbę klientów, dla których świadczy usługę transportu rurociągowego zakupionej przez nich ropy.

Ostatnio zmienianywtorek, 21 maj 2019 13:03
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas