Menu
A+ A A-

Stawką jest milion polskich turystów Wyróżniony

Stawką jest milion polskich turystów

Z Agnieszką Puszczewicz, dyrektor polskiego przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej rozmawia Jerzy Niemociński

- Czy ubiegły rok był udany dla chorwackiej turystyki?

Sezon 2017 był znakomity. Mieliśmy same powody do radości. W ubiegłym roku Chorwację łącznie odwiedziło 18,5 mln gości z całego świata i był to wzrost w stosunku do roku 2016 o ponad 13%. W dokumentach strategicznych dotyczących rozwoju chorwackiej turystyki zaplanowano osiągnięcie sprzedaży 100 mln noclegów do 2020 roku. Poziom ten osiągnęliśmy już w listopadzie 2017. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tych wyników.


W 2017 odnotowaliśmy również duży, 23%, wzrost liczby przyjazdów Polaków. Zaowocowało to prawie milionem gości z Polski. Precyzując było ich ponad 970 000.

- Jakie są prognozy na sezon 2018?

Mamy nadzieję, że w 2018 przekroczymy tę liczbę. W tym roku mamy się znowu czym pochwalić. Goście z całego świata wybierają Chorwację na swój urlop. Dla Polaków jest w dalszym ciągu jednym z ulubionych kierunków na lato. Trend ten trwa już od wielu lat. Jesteśmy z tego ogromnie dumni.

- Turyści z jakich krajów najliczniej odwiedzają Chorwację?

Największa liczba gości przyjeżdża z Niemiec, Słowenii i Austrii. Polacy są czwartą pod względem liczebności grupą narodową. Co ciekawe w 2017 roku Polacy wyprzedzili w tej rywalizacji Włochów.

- Czy to Dubrownik tak przyciąga Polaków do Dalmacji?

Dubrownik jest gwiazdą sam w sobie – być w Chorwacji i nie widzieć Dubrownika to po prostu grzech. Generalnie Dalmacja to ulubiony i najczęściej odwiedzany przez Polaków region Chorwacji. Można powiedzieć, że tym co szczególnie przyciąga gości z Polski w ten rejon są  słońce, bliskość gór oraz błękitne i czyste wody Adriatyku. Polacy lubią też charakterystyczny, piniowo-lawendowy zapach Dalmacji, a także hałasujące cykady. Obserwujemy również trend, że Polacy po drodze nad Adriatyk zatrzymują się na 1-2 noce w kontynentalnej części Chorwacji. Dzięki czemu odkrywają uroki mniej znanych części Chorwacji.

- Czy Polacy w dalszym ciągu preferują wyjazdy do Chorwacji z dojazdem własnym samochodem?

Zdecydowanie tak. W dalszym ciągu to główny sposób, w jaki polscy goście docierają do Chorwacji. Dzięki bardzo dobrej współpracy z PLL LOT i powiększeniu liczby bezpośrednich linii do chorwackich miast, od kilku lat Polacy mają wybór, w jaki sposób dotrzeć do Chorwacji. Siatka połączeń polskiego narodowego przewoźnika obejmuje dzisiaj całoroczne loty do Zagrzebia i Dubrownika, a także sezonowe (od początku maja do połowy października) do Splitu, Zadaru i Puli. Do tego dochodzą jeszcze połączenia niskokosztowych przewoźników, które realizowane są głównie w wysokim sezonie turystycznym czyli od czerwca do 15 października. Dzięki rozwojowi bezpośrednich połączeń lotniczych Chorwacja staje się destynacją całoroczną. Polecam city break
w Dubrowniku i Zagrzebiu w grudniu na jarmarki bożonarodzeniowe.

- Polacy lubią aktywnie spędzać urlop. Jakie są możliwości aktywnego wypoczynku w Chorwacji?

Chorwacja to europejski róg obfitości jeśli chodzi o atrakcje turystyczne, również te aktywne. Kto kocha jeździć na rowerze powinien skorzystać z tras rowerowych na Istrii i w Dalmacji. Warto podkreślić, że również wyspy są idealne do tego typu aktywności. Oprócz tego bardzo popularne są rafting, doskonale znany i lubiany przez Polaków oraz inne sporty wodne. Jestem przekonana, że każdy kto jedzie do Chorwacji znajdzie tu dla siebie coś odpowiedniego. Możliwość spełnienia wakacyjnych marzeń w Chorwacji jest nieograniczona. Jeśli patrzymy z perspektywy seniorów - to mogą oni korzystać z luksusowych SPA, czy wód termalnych. Jeśli patrzymy z perspektywy dorosłych członków rodzin – możemy im zaoferować atrakcyjne lokacje obiektów noclegowych, pyszną kuchnię oraz odkrywanie nieznanych aspektów dziedzictwa kulturowego Chorwacji. Młodzież z pewnością chętnie odbędzie wędrówkę śladami turystyki filmowej i zobaczy na przykład miejsca związane z kultowym serialem Gra o tron, Gwiezdne wojny czy aktualnie wyświetlanego w kinach filmu Mamma Mia. Najmłodsi chętnie spędzą czas pod opieką animatorów w dedykowanych parkach rozrywki.

- Czy w Chorwacji jest dużo ośrodków wypoczynkowych z wodami termalnymi?

Tak. Takich miejsc mamy stosunkowo dużo. Są one zlokalizowane głównie w północnej części Chorwacji, od Zagrzebia w stronę granicy ze Słowenią oraz w stronę granicy z Serbią. Turystyka zdrowotna jest nowym produktem, który aktywnie promujemy. Mamy nadzieję, że staną się one ciekawą alternatywna dla wszystkich tych gości, którzy dbając o swoje zdrowie uwielbiają wygrzewać się w gorącej wodzie. Jako ciekawostkę powiem, że najcieplejsze chorwackie źródła mają 47 stopni Celsjusza.

- Chorwacja jest atrakcyjnym miejscem dla polskich żeglarzy.

Zdecydowanie. Chorwacja to idealne miejsce dla żeglarzy. Niezwykle bogata linia brzegowa oraz 1244 wysp dają spore możliwości do nieograniczonego korzystania z tej przyjemności.

- Jak w Chorwacji rozwija się turystyka eventowa?  

Wyjazdy eventowe do Chorwacji nie są bardzo popularne na polskim rynku. Będziemy intensywnie promować tą ofertę. Mam nadzieję, że dzięki rozwinięciu siatki połączeń lotniczych a tym samym pokazaniu Polakom, że dzięki temu Chorwacja jest blisko kraj ten stanie się atrakcyjnym także pod tym względem. Myślę, że jest to jedno z moich zadań na najbliższe dwa lata mandatu.

- Jakie są główne zadania stojące przed Panią i polskim przedstawicielstwem Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej?

Priorytetem mojego mandatu dla Przedstawicielstwa w Polsce jest stworzenie nowego motywu wyjazdów Polaków do Chorwacji. Oferta turystyczna w Chorwacji stale się rozwija, dlatego też chcemy pokazać ją z trochę innej perspektywy. Bardzo zależy nam na pokazaniu, że owszem jest dużo słońca, zieleni i ogrom błękitu Adriatyku, ale że oprócz tego są jeszcze niezwykle barwna kultura i bogactwo historyczne. Silny akcent chcemy też położyć na promocję różnorodności chorwackiej enologii i kuchni. Chorwacja to także oferta premium. Zależy mi również na kontynuacji bardzo dobrej współpracy z PLL LOT oraz polskimi tour operatorami. To przecież właśnie oni są generatorem ruchu turystycznego z Polski do Chorwacji.

- Chorwacka oferta premium jest w Polsce mało znana?

Dlatego trzeba pokazać gościom, że taka możliwość wypoczynku w Chorwacji istnieje. Faktycznie, kraj ten kojarzy się Polakom głównie z apartamentami z dojazdem własnym. Chcemy uświadomić naszym gościom, że oprócz tych apartamentów jest jeszcze oferta hoteli na najwyższym poziomie. Wiele z chorwackich hoteli heritage czy boutique wygrywa ze światową konkurencją zdobywając liczne nagrody. Financial Times uznał w tym roku Chorwację jako jedną z destynacji o ogromnym potencjale inwestycyjnym, jeśli chodzi o rozwój bazy hotelowej. W 2018 roku w rozwój szeroko rozumianej infrastruktury turystycznej zostanie zainwestowanych 950 mln euro. Wszystkie inwestycje prowadzone są z celem by goście w Chorwacji czuli się jak najlepiej pod każdym względem. Priorytetem postawionym zarówno przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną, jak i Ministerstwo Turystyki jest jakość oferowanych usług oraz zrównoważony rozwój turystyki.

Dziękuję za rozmowę.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas