Menu
A+ A A-

Strefa euro w fazie ożywienia Wyróżniony

Strefa euro w fazie ożywienia pexels.com

Miniony tydzień został zdominowany przez najnowsze wieści i dane z amerykańskiej gospodarki.

Najpierw inwestorzy skupili się na wystąpieniu publicznym Janet Yellen, które było zdecydowanie jastrzębie. Następnie Donald Trump zaprezentował długo oczekiwaną reformę podatkową. Rynek bardzo pozytywnie ocenił proponowane zmiany, choć warto pamiętać, że teraz prezydent USA musi uzyskać poparcie Kongresu, a to może okazać się zadaniem bardzo trudnym. Co więcej, rewizja annualizowanego wzrostu amerykańskiego PKB w drugim kwartale wyniosła 3,1% wobec prognoz na poziomie 3% - to najwyższa dynamika dochodu narodowego USA od początku 2015 r. W efekcie nie stanowi zaskoczenia fakt, że w ubiegłym tygodniu dolar wyraźnie zyskiwał względem innych walut. Co więcej, pomimo jastrzębich sygnałów Fed sentyment rynkowy sprzyjał Wall Street, zapewne dzięki pro gospodarczej reformie Donalda Trumpa. W skali całego tygodnia NASDAQ wzrósł o 1,1%, S&P500 zyskał 0,7%, a DJI umocnił się o 0,3%. Kolor zielony dominował również w Europie – niemiecki DAX zyskał 1,9%, brytyjski FTSE250 1,8%, a francuski CAC40 0,9%. Na uwagę zasługują także najnowsze dane makroekonomiczne z Eurolandu. Wstępny szacunek inflacji HICP wyniósł 1,5% wobec prognoz na poziomie 1,6%. Z kolei świetnie wypadły indeksy zaufania, które potwierdziły, że gospodarka strefy euro znajduje się w fazie ożywienia. Tymczasem w niedzielę byliśmy świadkami niepokojących wydarzeń związanych z referendum w Katalonii. Niewykluczone, że te wpłyną na pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych na początku nowego tygodnia.

Tymczasem w Polsce po raz kolejny małe i średnie spółki wypadły lepiej niż blue chipy.

W skali całego ubiegłego tygodnia WIG20 stracił 1,1%, podczas gdy mWIG40 zyskał 1,3%, a sWIG80 stracił symboliczne 0,01%.

Jednak na samym rynku w rzeczywistości niewiele się działo, o czym świadczy m.in. niski wolumen handlu. Na szczególną uwagę zasługuje najnowszy odczyt inflacji CPI, który zdecydowanie przewyższył prognozy – 2,2% rdr wobec 1,9% rdr. Tak wyraźna rozbieżność z całą pewnością nie umknie uwadze RPP. Warto dodać, że w ubiegłym tygodniu zakończył się okres bezkrólewia na GPW w Warszawie. KNF wyraziła zgodę na powołanie Marka Dietla na prezesa zarządu GPW.  

Początek nowego miesiąca zapowiada się bardzo interesująco. Dzisiaj inwestorzy poznają przemysłowe indeksy PMI dla Eurolandu, Stanów i Polski - usługowe indeksy PMI dla tych dwóch pierwszych zostaną opublikowane w środę. Wydarzeniem tygodnia będzie publikacja amerykańskich payrollsów. Ponadto, w tym tygodniu RPP podejmie decyzję ws. stóp procentowych. Rynek nie oczekuje zmian, choć skupi się na konferencji z udziałem prezesa NBP.

Ostatni tydzień września przyniósł wyraźną korektę indeksu największych polskich spółek. W efekcie WIG20 zakończył piątkowe notowania na poziomie 2453 pkt, a tym samym naruszył linię trendu wzrostowego. Mimo wszystko wiele wskazuje na to, że póki co siła niedźwiedzi nie jest znacząca – pod koniec tygodnia indeks odbił się od bardzo ważnego wsparcia na poziomie 2430 pkt i zaczął powoli odrabiać straty. Warto zauważyć, że spadkom ponownie towarzyszył niski wolumen obrotów. Dlatego też szanse na powrót rynku do tendencji wzrostowej wydają się być wysokie, podczas gdy ostatnie spadki należy zaliczyć w poczet tylko i wyłącznie korekty.   

Na szczególną uwagę tym razem zasłużyły walory Alior Banku, które w ubiegłym tygodniu na tle czerwonego rynku wyraźnie poruszały się w kierunku północnym (+4,25%). Po korekcie cena akcji tej dynamicznie rozwijającej się spółki powróciła do wzrostów, którym towarzyszył podwyższony wolumen obrotów. Aktualnie rynek zbliża się do oporu na poziomie 70 PLN, natomiast oscylatory techniczne są coraz bliższe obszaru wykupienia. Niewykluczone, że pierwszy test niniejszej bariery zakończy się niepowodzeniem i korektą. Niemniej długoterminowy układ wzrostowy pozostaje niezagrożony, tym bardziej że fundamenty spółki pozostają naprawdę solidne.   

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 02 październik 2017 13:03
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas