Najlepsza strategia dla spółki to kontynuowanie przejęć Wyróżniony

Najlepsza strategia dla spółki to kontynuowanie przejęć

- W obliczu stagnacji na rynku polskim i ograniczeniach w możliwości ekspansji na Wschodzie, PKP Cargo obrała słuszną drogę rozwoju poprzez przejęcia w innych kierunkach, uważają analitycy. Dodają jednak, że strategia ekspansji musi być kontynuowana.

Przedstawiając wyniki za I półr. br., PKP Cargo podkreślało, że są one lepsze od oczekiwań rynkowych. To zasługa działań prowadzonych przez spółkę poza granicami Polski w czasie, gdy polski rynek jest w stagnacji. W pierwszym półroczu przewozy spółki za granicą wzrosły o 136 proc. co w ujęciu rocznym oznacza: do blisko 3 mln ton. Pociągi PKP Cargo jeżdżą m.in. do portów Morza Północnego, Holandii, Niemiec, Austrii i Węgier oraz do Czech i na Słowację.

Jak wskazują analitycy, przejęcie AWT okazuje się słusznym wyborem szczególnie, jeśli chodzi o ekspansję w kierunku południa Europy i zlokalizowanych tam portów.

- To dobry i przyszłościowy pomysł, którego celem jest budowanie tzw. huba - uważa analityk Societe Generale Research Bartłomiej Kubicki. - Wejście na Czechy, Słowację, Niemcy i Węgry, a także połączenie południowych portów, to dobry prognostyk dla rozwoju PKP Cargo - wskazał, zauważając, że w Polsce możliwości rozwoju są bardzo limitowane, dlatego trzeba wychodzić za granicę.

Stagnacja na polskim rynku to m.in. wynik sytuacji na rynku materiałów budowlanych i kruszyw oraz czynników ograniczających wielkość wymiany towarowej Polski ze Wschodem, w tym także zmniejszonego popytu na samochody i części samochodowe. Nie bez znaczenia jest rosyjskie embargo, które jednak sprawiło, że polskie firmy skierowały swoją uwagę na inne rejony kontynentu.

Przykładem jest przejęcie przez PKP Cargo spółki AWT, które polski przewoźnik traktuje jako ważny krok w budowaniu połączeń kolejowych z południem Europy.

- W długim terminie jest to platforma dla rozwoju za granicą i budowy międzynarodowej pozycji PKP Cargo. Przyszłościowo można na to patrzeć pozytywnie - podsumował analityk Pekao IB Marcin Gątrz.

PKP Cargo odnotowało 156,23 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2015 r. wobec 126,74 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 2 062,57 mln zł w I poł. 2015 r. wobec 2 099,83 mln zł rok wcześniej.

PKP Cargo zadebiutowało w październiku 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce (ok. 48% udziału w rynku według masy i ok. 57% według pracy przewozowej w 2014 r.) oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas