Menu
A+ A A-

No Fluff Jobs: Specjaliści IT w Czechach zarabiają najwięcej, Polska w czołówce Wyróżniony

Jak podaje No Fluff Jobs, w Czechach 23% specjalistów IT zarabia pomiędzy 8 a 12 tys. zł netto Jak podaje No Fluff Jobs, w Czechach 23% specjalistów IT zarabia pomiędzy 8 a 12 tys. zł netto Photo by Mario Gogh on Unsplash

Specjaliści IT w Czechach zarabiają najwięcej spośród wszystkich biorących udział w badaniu - 33% z nich otrzymuje wynagrodzenie powyżej 12 tys. zł netto, z kolei w Polsce na takie zarobki może liczyć 26%, wynika z raportu "Specjaliści IT w Europie Środkowo-Wschodniej" przeprowadzonego przez portal No Fluff Jobs. 

Jak podaje No Fluff Jobs, w Czechach 23% specjalistów IT zarabia pomiędzy 8 a 12 tys. zł netto, 34% w granicach 4 do 8 tys. zł netto. W porównaniu z pozostałymi, ujętymi w badaniu krajami Europy Środkowo-Wschodniej, to właśnie w Czechach najmniejszy jest odsetek specjalistów IT zarabiających poniżej 4 tys. zł netto - jest ich zaledwie 10%.

"Jeśli chodzi o Polaków pracujących w branży IT, na zarobki powyżej 12 tys. zł netto liczyć może 26% z nich. Nieco ponad 21% deklaruje, iż ich zarobki kształtują się w przedziale od 8 do 12 tys. zł. Największą grupę stanowią jednak ci zarabiający od 4 do 8 tys. zł netto (36%), a najmniejszą otrzymujący wynagrodzenia poniżej 4 tys. zł netto (16%)".

Z kolei w przypadku zarobków specjalistów IT z Ukrainy zauważalne jest duże rozwarstwienie. Mimo, iż zarobki powyżej 12 tys. złotych netto deklaruje tam niecałe 26% z nich, a więc odsetek zbliżony do Polski i znacznie wyższy niż na Słowacji czy Węgrzech, to aż 40,5% zarabia poniżej 4 tys. zł netto. Prawie 20% badanych specjalistów IT na Ukrainie deklaruje, iż zarabia od 4 do 8 tys. zł netto, zaś niespełna 17% od 8 do 12 tys. zł netto.

Z raportu No Fluff Jobs wynika, że wśród specjalistów IT w Europie Środkowo-Wschodniej najpopularniejszą formą współpracy jest umowa o pracę lub w zależności od danego kraju, jej odpowiednik. Dominuje ona szczególnie na Węgrzech i Słowacji, gdzie pracę na jej podstawie deklaruje kolejno 83,5% i 76%, a w przypadku Czech wskazało ją 67% tamtejszych specjalistów z branży. Wśród wszystkich biorących udział w badaniu krajów, ten typ umowy nie jest dominujący jedynie na Ukrainie - wskazało go 30% ankietowanych, a prawie 56% odpowiedziało, iż pracuje w oparciu o odpowiednik polskiej umowy B2B. W Polsce, 57% specjalistów pracuje w oparciu o umowę o pracę, a ponad 30% ma umowę B2B. Jedynie 11% zadeklarowało, iż pracuje na podstawie innego typu umowy.

Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs wskazuje jednak, że B2B w Polsce wciąż jest formułą współpracy, która popularna jest wśród bardziej doświadczonych specjalistów IT.

"Mimo iż ponad połowa polskich specjalistów IT wskazała, iż pracuje na umowę o pracę, wśród pracowników z branży z największym stażem, tzw. seniorów, dominuje umowa B2B. Według danych z opracowanego przez nas raportu 'Rynek IT w Polsce w 2020', pracodawcy znacznie częściej oferowali im ten właśnie typ umowy (87,2%). Umowa o pracę była im proponowana znacznie rzadziej (36,5%)" - podsumował Bujok.

Badanie zrealizowano w Polsce, Czechach, na Słowacji, Węgrzech i na Ukrainie w okresie od maja do lipca 2021 r.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas