Menu
A+ A A-

Najlepsza oferta na śmigłowiec wielozadaniowy wg IBRiS Wyróżniony

AW149 AW149 fot. MAx 92 / Wikipedia

Ponad 1/3 Polaków uważa, że najlepszą ofertę dla polskiego wojska na śmigłowiec wielozadaniowy przedstawił PZL Świdnik, wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS w czerwcu br.

- PZL Świdnik notuje najwyższy wzrost odpowiedzi wskazujących, że dysponuje najlepszą z trzech zaproponowanych ofert na śmigłowiec wielozadaniowy dla polskiego wojska. W 2015 r. uważało tak 14,8 proc., natomiast w tegorocznej edycji badania jest to 33,9 proc. Znacznie zmalał też odsetek osób, które nie mają zdania na ten temat - czytamy w raporcie.

Na drugim miejscu znalazł się PZL Mielec (Sikorsky) z 27,7 proc. wskazań, zaś Airbus Helicopters - na trzecim z 11,3 proc. Zmalała też liczba osób, które nie potrafiła ocenić, która z firm przedstawiła najlepszą ofertę – 27 proc., wobec blisko 50 proc. w ubiegłorocznym badaniu.

Na pytanie, czy przetarg na śmigłowce, w którym rząd Ewy Kopacz wybrał francuskie helikoptery typu Caracal powinien zostać powtórzony, 56 proc. ankietowanych odpowiedziało pozytywnie, a przeciwko powtórzeniu procedury opowiedziało się 27,3 proc.

Najczęściej kojarzone zakłady lotnicze w Polsce to Mielec (72,3 proc. wskazań) i Świdnik (71 proc.), z tym, że zakład, który najbardziej kojarzy się z produkcją śmigłowców to Świdnik (wg 50,5 proc. ankietowanych), przed Mielcem (29,1 proc.).

- Na podstawie przeprowadzonego badania, jak również prowadzonych wcześniejszych projektów badawczych dotyczących zakupów modernizacyjnych dla wojska wiemy, że miejsce produkcji kupowanego sprzętu w Polsce ma bardzo istotne znaczenie dla Polaków. To kryterium wspólnie z wysoką jakością powinno być według badanych najważniejsze przy wyborze dostawców - skomentował prezes Fundacji IBRiS Marcin Duma w rozmowie z ISBnews.

- Wysokie wskazania na zakłady w Świdniku i Mielcu ma bezpośredni związek z tym, że są one kojarzone z produkcją na terenie Polski, kreowaniem miejsc pracy, a w przypadku Świdnika, także z polską myślą techniczną i jej rozwojem - dodał.

Badanie przeprowadzono w czerwcu br. na próbie 1100 osób metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas