Menu
A+ A A-

PansaUTM polski system koordynacji lotów zwyciężył w ATM 2020 Wyróżniony

PansaUTM polski system koordynacji lotów zwyciężył w ATM 2020

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zdobyła dwie najważniejsze nagrody w prestiżowym europejskim konkursie ATM 2020. Wyróżnienia zostały przyznane przez branżowych ekspertów za pionierskie prace nad stworzeniem zintegrowanego systemu dronowego PansaUTM.

Polski system do koordynacji lotów PansaUTM zwyciężył w dwóch kategoriach konkursu ATM Awards 2020, który został zorganizowany przez europejskie magazyny Air Traffic Management i Unmanned Airspace. PAŻP otrzymała główną nagrodę ATM Awards 2020 oraz zajęła pierwsze miejsce w kategorii "Projekty ANSP UTM”.

Jury doceniło prace, które „obejmują m.in. stworzenie złożonej sieci komunikacji cyfrowej między kontrolerami, a operatorami dronów, tak aby procesy związane z lotami operacji wykonywanych w zasięgu wzroku i poza nim były szybkie i łatwe”.

- Podczas gdy pandemia COVID-19 spustoszyła sektor transportu lotniczego w ciągu ostatniego roku, ze zgłoszeń konkursowych jasno wynika, że branża ATM nadal wprowadza innowacje i ewoluuje - podkreśliła Claudia Bacco, zastępca redaktora naczelnego magazynu Air Traffic Management.

Nagrody ATM Awards to kolejne już wyróżnienie Polski w działaniach w obszarze projektów dronowych. W ostatnim raporcie europejskiej agencji Eurocontrol, Polska jest liderem wdrażania rozwiązań dla dronów.

Polska, jako jeden z pierwszych krajów unijnych, uregulowała kwestie, związane z bezzałogowymi statkami powietrznymi. Z 16 usług, jakie kraje europejskie mają do zaimplementowania do 2030 r., już dziś Polska wdrożyła aż dziewięć, a nad kolejnymi siedmioma trwają intensywne prace – mówi minister Marcin Horała.

Wdrożony 2 marca 2020 r. system PansaUTM jest podstawą rozwoju w Polsce koncepcji U-Space, zakładającej bezpieczną i efektywną integrację lotów załogowych (SP) i bezzałogowych statków powietrznych (BSP). To pierwszy i dotąd jedyny w Europie wdrożony operacyjnie system bazujący na cyfrowej koordynacji lotów BSP oraz cyfrowym zarządzaniu wnioskami i zezwoleniami na takie loty.

- Jako instytucja zarządzająca ruchem lotniczym bardzo wcześnie zauważyliśmy rosnącą rolę lotnictwa bezzałogowego i jego liczne zastosowania – mówi prezes PAŻP Janusz Janiszewski. - Zawsze zwracamy uwagę na aspekt bezpieczeństwa ruchu lotniczego i widzimy konieczność zapewnienia bezpiecznej koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych z operacjami lotnictwa załogowego. System PansaUTM ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia sprawiedliwego i bezpiecznego dostępu do przestrzeni powietrznej wszystkim użytkownikom – dodaje.

Na PansaUTM składają się autorskie rozwiązania operacyjne PAŻP oraz część systemowa zintegrowana z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją mobilną Droneradar. System ten pozwala m.in. na szybką, cyfrową, niewerbalną komunikację pomiędzy kontrolerami ruchu lotniczego i operatorami dronów. Dzięki PansaUTM operatorzy dronów mogą szybko sprawdzić możliwości lotu w danym obszarze, złożyć cyfrowo plan lotu oraz uzyskać zezwolenie na lot jeżeli nie zagraża on bezpieczeństwu innych samolotów. Dla kontrolerów ruchu lotniczego PansaUTM to z kolei informacja o planowanych w okolicy lotnisk przelotach bezzałogowych statków powietrznych oraz możliwość wydawania zezwoleń na lot, podobnie jak ma to miejsce w lotnictwie załogowym.

W Polsce jest już prawie 200 tys. użytkowników dronów i liczba ta dynamicznie rośnie. Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego do 2026 r. wartość rynku dronów wyniesie 3,26 mld zł, co dla całej gospodarki może przynieść nawet 576 mld zł. Przygotowując się na zmiany Ministerstwo Infrastruktury, Urząd Lotnictwa Cywilnego i PAŻP realizują projekt „Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych”. Program wart jest ponad 61,5 mln zł, z czego 85 proc. a więc 51 mln zł zostało pozyskanych z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas