Poczta zbuduje cyfrową Polskę Wyróżniony

Fot. unsplash.com Fot. unsplash.com

Dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość wymusza na podmiotach infrastruktury państwa dostosowanie się do nowych warunków. Przepływ informacji, realizacja celów, a nawet podstawowe funkcjonowanie zarówno podmiotów strategicznych, jak i administracyjnych jest dzisiaj uzależnione od sieci internetowej i nowych technologii. - W tym kontekście partnerstwo publiczno-prywatne jest najlepszym rozwiązaniem otrzymania odpowiedniej jakości usług publicznych – przekonywali eksperci w czasie debaty „Państwo cyfrowe czy analogowe?”.

Zapewnienie bezpieczeństwa narodowego to stawienie czoła zagrożeniom już nie tylko fizycznym atakom, zamachom, ale przede wszystkim wrogim aktom cybernetycznym. Niestety, połączone ze sobą poprzez internet instytucje wystawiają się w ten sposób na nowe zagrożenia. Począwszy od kradzieży danych, poprzez ataki hakerskie po przejęcie kontroli nad całymi systemami takimi jak np. sieć elektryczna czy telefonia. Nowa rzeczywistość wymaga od organów państwa przygotowania się i odpowiedniego zabezpieczenia przeciwko tym nowym zagrożeniom. Jest to możliwe dzięki planowaniu wyprzedzającym ewentualne ataki oraz zapewnieniu systemów gwarantujących bezpieczeństwo. Tego typu działania wymagają przygotowania odpowiedniej kadry oraz współpracy pomiędzy sektorem państwowym i prywatnym.

Jednym ze strategicznych, potencjalnych partnerów dla sektora państwowego może być Poczta Polska. - Spółka ma odpowiednie doświadczenie w obszarze cyfryzacji i potencjał, z którego powinny korzystać publiczne instytucje - przekonywali eksperci w czasie debaty.

- Poczta Polska to część infrastruktury państwa, którą można i trzeba wykorzystywać – mówi Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej. - Należy też zwrócić uwagę na sam proces cyfryzacji i kwestie bezpieczeństwa; czy cyfryzacja ma się odbywać przy wykorzystywaniu podmiotów prywatnych, np. w partnerstwie prywatno-publicznym, czy też z założeniem, że duża cześć cyfryzacji będzie objęta działaniami spółek skarbu państwa, nad którymi państwo polskie ma pełną kontrole.

Przedstawiciele Poczty Polskiej przekonują, że spółka chce brać czynny udział w misji modernizacji kraju i przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu Polaków.

Planowana integracja publicznych systemów informatycznych z pocztową platformą Envelo sprawi, że załatwianie spraw urzędowych przez obywateli będzie szybsze, a obieg dokumentów w instytucjach państwowych sprawniejszy. Już dziś dzięki platformie każdy obywatel może aktywować Profil Zaufany (eGO) - darmowy podpis elektroniczny, który pozwala na załatwianie spraw urzędowych w elektronicznych serwisach administracji publicznej. Profil umożliwia sprawdzenie przez kierowców punktów karnych, złożenie wniosku o dowód osobisty czy prawo jazdy, rozliczenie podatków czy dopisanie się do listy wyborców. Jest to jeden z efektów porozumienia pomiędzy Pocztą Polską i Ministerstwem Cyfryzacji oraz Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa. Rodzimy operator pocztowy stał się też pierwszym podmiotem spoza sektora bankowego, który umożliwia bezpłatną aktywację „podpisu”.

Poczta Polska równocześnie jest gotowa do pełnej obsługi pocztowej i logistycznej administracji publicznej i spółek Skarbu Państwa, a także wsparcia strategicznych programów publicznych, takich jak Rodzina 500+, Narodowy Program Mieszkaniowy czy pobór abonamentu RTV.

Spółka będzie też kontynuować świadczenie publicznych usług pocztowych w ramach funkcji operatora wyznaczonego, co oznacza doręczanie korespondencji pięć dni w tygodniu oraz utrzymanie wymaganej terminowości usług, gęstości sieci placówek i godzin ich otwarcia. Innym ważnym obszarem misji publicznej Poczty pozostaną działania na rzecz obronności państwa i reagowania w sytuacjach kryzysowych.

- Polska ma to do siebie, że z jednej strony dysponujemy najnowszymi osiągnięciami informatycznymi i czasami wyprzedzamy nawet Europę czy świat, a z drugiej strony mamy ogromne dysproporcje, np. białe plamy w zakresie dostępu do internetu – mówił w czasie debaty Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa, wskazując na zagrożenia cyfryzacji.

Eksperci przyznali też, że sektor państwowy nie posiada dziś możliwości, aby egzystować samodzielnie, czy też samemu tworzyć pewne systemy. Nowe technologie powstają najczęściej w sektorze prywatnym, w którym firmy zatrudniają najlepszych specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa oraz rozwoju.

- Duże projekty modernizacyjne na świecie nie odbywają się bez zaangażowania państwa. Proces modernizacji w oparciu o rozwój technologii cyfrowych bardzo często odbywa się z wykorzystaniem przede wszystkim struktur, które posiada państwo – powiedział prezes Sypniewski. Wskazał też, że Poczta Polska posiada zarówno strukturę jak i doświadczenie.

Taka współpraca musi być oczywiście nadzorowana przez odpowiednie służby, a przedsiębiorstwa chcące współpracować z sektorem publicznym powinny posiadać odpowiednie certyfikaty. Jednak wszyscy muszą sobie zdawać sprawę, że współpraca jest możliwa a nawet konieczna.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 15 maj 2017 11:37
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas