Menu
A+ A A-

KRD: Co piąta firma nie miała problemów z otrzymaniem terminowej zapłaty w I kw

  • ISBnews
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Co piąta polska firma nie miała żadnych problemów z otrzymaniem terminowej zapłaty za sprzedane towary lub usługi w I kw. 2017 r., a Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP) osiągnął najwyższy poziom w ponad ośmioletniej historii badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw", poinformował Krajowy Rejestr Długów (KRD).

"Indeks Należności Przedsiębiorstw obrazuje poziom zatorów płatniczych w polskiej gospodarce. Im ma wyższą wartość, tym w firmach występują mniejsze problemy z odzyskiwaniem należności od kontrahentów. Jednocześnie, jak pokazują wyniki prowadzonych od ponad 8 lat cokwartalnych badań, wykazuje silną korelację z wielkością PKB. W I kw. 2017 r. INP zanotował najwyższą wartość – 92 punkty, to jest o ponad 10 punktów więcej od najniższego wyniku osiągniętego w lipcu 2009 r." - czytamy w komunikacie.

"Sygnały dotyczące wzrostu gospodarczego w Polsce dostarczają powodów do niepokoju, jednak poprawa spływu należności napawa optymizmem. Wyprzedzający charakter INP pozwala przewidywać zmianę trendów w gospodarce - w tym przypadku poprawa wskazań INP może oznaczać przyśpieszenie dynamiki PKB w najbliższych kwartałach" - powiedział prezes KRD Adam Łącki, cytowany w komunikacie.

Na wysoką wartość Indeksu Należności Przedsiębiorstw najsilniej wpłynęło zmniejszenie problemów firm z zatorami płatniczymi. Z najnowszej edycji badania wynika, że blisko co piąta firma nie ma żadnych problemów z terminowym uzyskaniem zapłaty od swoich kontrahentów. Na kłopoty z regulowaniem zobowiązań przez partnerów biznesowych wskazuje dokładnie 81% firm. Jeszcze w ostatnich trzech miesiącach 2016 r. problem z płatnościami od klientów nie występował u 13% przedsiębiorców. Po ostatnim kwartale ten odsetek zwiększył się o 6% i obecnie wynosi 19%.

"W I kw. 2017 roku zwiększył się, co prawda, nieznacznie odsetek przeterminowanych należności w portfelach przedsiębiorców (z 21,2% do 22%), ale dotyczyło to wyłącznie firm, które już wcześniej miały je w swoim portfelu. Szczególnie dotknęło to przedsiębiorstwa mające między 20% a 30% opóźnionych faktur w portfelu, a także tych, w których opóźnione faktury stanowią między 30% a 50% ogółu należności" - czytamy dalej.

"Niestety, jest grupa firm, która wciąż sobie nie radzi z odzyskaniem należności. Ale mimo wszystko ten wzrost nie jest wielki. Dodatkowo, na tym samym poziomie utrzymuje się przeciętny okres przeterminowania należności. W pierwszym kwartale tego roku przedsiębiorcy średnio na zapłatę czekali 3 miesiące i 3 dni. Najistotniejszy wpływ na wartość INP miało znaczące zwiększenie się odsetka tych przedsiębiorstw, które w ogóle przestały mieć problemy z otrzymaniem terminowej zapłaty" - dodał Łącki.

Na szczęście prognozy polskich przedsiębiorców są zdecydowanie bardziej optymistyczne. Jeszcze na początku tego roku 31% firm odpowiedziało, że w najbliższym kwartale sytuacja finansowa w ich firmach poprawi się. W kwietniu wskazywało na to już 44% przedsiębiorstw. Jednocześnie zmniejszył się procent firm, które prognozują, że sytuacja pogorszy się - spadek z 12% do 6%.

"Portfel należności polskich przedsiębiorstw" to wspólne badanie KRD i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce przeprowadzane co kwartał od stycznia 2009 r.

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas