Menu
A+ A A-

Morawiecki: Ostateczna decyzja ws. elektrowni jądrowej nie została podjęta

  • Red/BTbiz
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rząd zakłada kontynuację dotychczasowej strategii w kwestii programu budowy elektrowni jądrowej w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Ostateczna decyzja co do budowy nie została jednak jeszcze podjęta.

"Była bardzo rzeczowa, merytoryczna dyskusja między ministrem [energii Krzysztofem] Tchórzewskim a ministrem [środowiska Janem] Szyszką, niektóre dyskusje z moim udziałem. I my cały czas przyjmujemy wariant kontynuacji dotychczasowej strategii, jeśli chodzi o energetykę atomową. Natomiast ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte i myślę, że panowie ministrowie wypracowali najbardziej rozsądny kompromis" - powiedział Morawiecki w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia.

"Ja myślę, że postawimy na wszystko to, co będzie najbardziej dostępne dla nas z jednej strony, ale z drugiej strony też coś, co stabilizuje nasz system energetyczny" - dodał wicepremier.

Podkreślił, że źródła odnawialne, np. wiatraki czy fotowoltaika nie wystarczą, by zapewnić stabilną moc.

Pod koniec stycznia minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że jego resort chce opracować model finansowania elektrowni jądrowej w I półroczu 2017 r. Wcześniej w styczniu Tchórzewski informował, że Ministerstwo Energii kontynuuje prace przygotowawcze do budowy w Polsce elektrowni atomowej, konieczne jest jednak znalezienie nowego modelu finansowania. Podkreślił, że wcześniej zakładany tzw. mechanizm różnicowy nie znalazł akceptacji kierownictwa ministerstwa i stąd program został zawieszony.

Zgodnie z decyzją Rady Ministrów z października ub.r., Ministerstwo Energii miało przedstawić wyniki prac nad aktualizacją "Programu polskiej energetyki jądrowej" (PPEJ), w tym założeń dotyczących optymalnego modelu finansowania inwestycji oraz postępowania przetargowego w I kwartale 2017 r., a aktualizację samego Programu - do końca 2017 r.

W sierpniu 2016 r. Ministerstwo Energii podało, że przygotowuje program budowy elektrowni jądrowej o mocy ok. 1 000 MW, który ma być zbudowany w ciągu 10 lat. Jednocześnie wskazało na potrzebę budowy trzech kolejnych bloków węglowych.

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas