Menu
A+ A A-

Sasin: Komisja zakończy prace nad projektami ws. kredytów w CHF do wakacji

  • Red/BTbiz
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych powinna do przerwy wakacyjnej zakończyć prace nad prezydenckim projektem ustawy dotyczącej kredytów walutowych (regulującej spready), przy czym może on zawierać dodatkowo elementy z dwóch innych projektów dotyczących takich kredytów, zgłoszonych przez posłów Kukiz '15 i Platformy Obywatelskiej (PO), poinformował przewodniczący Komisji Jacek Sasin.

"Myślę, że przed przerwą wakacyjną powinniśmy zdążyć zamknąć prace w komisji nad jednym z wybranych projektów dotyczących rozwiązania problemu kredytów frankowych" - powiedział Sasin dziennikarzom.

Zapowiedział także, że za dwa tygodnie odbędzie się pierwsze posiedzenie powołanej dziś specjalnej podkomisji do rozpatrzenia trzech projektów dotyczących projektów ustaw związanych z kredytami frankowymi, w tym projektu zgłoszonego przez Prezydenta RP. Sasin, który został także przewodniczącym tej podkomisji, zapewnił, że będzie ona chciała poznać wszystkie opinie wnioskodawców i innych instytucji, np. Związku Banków Polskich (ZBP).

"W drugim etapie będziemy chcieli wybrać jeden projekt, nad którym będziemy prowadzić dalsze prace. Nie ukrywam, że bardziej zależy mi na ustawie prezydenckiej" - wskazał także poseł.

Dodał, że nie wyklucza, iż jakieś aspekty z pozostałych dwóch projektów mogą zostać dołączone do projektu zaproponowanego przez Prezydenta.

W jego opinii, projekt prezydencki ma być procedowany szybko, a potem, w kolejnym etapie, mają się pojawić te mechanizmy, których mówi Komitet Stabilności Finansowej (KSF). Jeśli one nie zadziałają, to przejdziemy do kolejnego kroku, o którym wspominał Prezydent.

W połowie stycznia br. przyjął uchwałę w sprawie rekomendacji dotyczącej restrukturyzacji portfela kredytów mieszkaniowych w walutach obcych. Rekomendacja ta przewiduje m. in. podniesienie wagi ryzyka dla walutowych kredytów mieszkaniowych w bankach stosujących standardowe metody szacowania wymogu kapitałowego do 150%, tj. maksymalnego poziomu dopuszczanego przez rozporządzenie UE.

W październiku ub.r. Sejm skierował prezydencki projekt ustawy o zasadach zwrotu niektórych należności wynikających z umów kredytu i pożyczki (tj. spreadów) do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych. Do dalszych prac skierowano wówczas także dwa poselskie projekty ustaw także dotyczących restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych.

Prezydencki projekt ustawy o zasadach zwrotu niektórych należności wynikających z umów kredytu i pożyczki dotyczy walutowych umów kredytowych zawartych od 1 lipca 2000 roku do 26 sierpnia 2011 roku, czyli do czasu wejścia "ustawy antyspreadowej". Projekt zakłada, że spready byłyby zwracane od kredytu w wysokości maksymalnie 350 tys. zł na jedną osobę.

Wniesiony przez grupę posłów Klubu Poselskiego Kukiz'15 poselski projekt ustawy o restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska oraz o wprowadzeniu zakazu udzielania takich kredytów zakłada m.in. wprowadzenie zakazu udzielania kredytów w obcych walutach. Zgodnie z proponowanymi przepisami zawarte kredyty - nawet te, które zostały spłacone lub wypowiedziane - będzie można zrestrukturyzować, jeśli chodzi m.in. o kwotę kredytu czy wysokość rat. Wnioskodawcy proponują, by bank dokonywał przeliczenia kwoty kredytu w ten sposób, że wysokość kredytu - będąca podstawą naliczania opłat i odsetek, w konsekwencji również wysokości rat - byłaby ustalana na podstawie rzeczywiście wypłaconej kredytobiorcy kwoty w walucie polskiej. Kredyty byłyby przeliczane po kursie obowiązującym w dniu wypłaty pieniędzy, raty kredytowe natomiast po kursie z dnia dokonywania spłaty. Procedura restrukturyzacji rozpoczynałaby się złożeniem pisemnego wnio sku do banku. Konsument miałby na to 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy.

Zasady restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej, proponowane przez posłów Platformy Obywatelskiej zakładają m.in., że kredytobiorca zadłużony w obcej walucie będzie mógł przewalutować swój dług po obecnym kursie. Najpierw jednak bank przeliczy, ile wynosiłaby wartość zadłużenia, gdyby ten kredyt był zaciągnięty w złotych przy parametrach z dnia udzielenia kredytu. Różnica w zadłużeniu - pomiędzy kredytem w obcej walucie i w polskim złotym - byłaby podzielona po połowie pomiędzy bank i kredytobiorcę. Na swoją połowę kosztów kredytobiorca mógłby otrzymać nowy kredyt. Oprocentowanie tego kredytu nie byłoby wyższe niż stopa referencyjna NBP. Na oprocentowanie reszty kredytu - równej wartości zadłużenia hipotetycznego kredytu w złotych -  składałaby się marża banku identyczna, jak dla kredytobiorców w złotych i obecny WIBOR. Przewalutowanie kredytu byłoby możliwe do 2020 r. Program miałby objąć osoby posi adające mieszkania nie większe niż 75 m2 i domy do 100 m2.

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas