Menu
A+ A A-

Warsaw Enterprise Institute: Raport na temat Branży Pirotechnicznej w Polsce Wyróżniony

W Raporcie WEI czytamy, że wiele polskich firm rodzinnych, głównie małych przedsiębiorstw, prosperuje w branży pirotechnicznej W Raporcie WEI czytamy, że wiele polskich firm rodzinnych, głównie małych przedsiębiorstw, prosperuje w branży pirotechnicznej mat.pras

Tradycja fajerwerków jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze, towarzysząc nam nie tylko podczas Nowego Roku, ale także podczas festiwali i ważnych uroczystości prywatnych.

Polacy zaskakująco często decydują się na zakup coraz bardziej kolorowych i efektownych materiałów pirotechnicznych. W Sylwestra 2019/2020 przeciętne gospodarstwo domowe wydało nawet 131 zł na fajerwerki.

Tradycja i legislacja

Tradycja fajerwerków jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze, towarzysząc nam nie tylko podczas Nowego Roku, ale także podczas festiwali i ważnych uroczystości prywatnych. Warsaw Enterprise Institute jako pierwsza instytucja w Polsce postanowiła przyjrzeć się tej branży pod kątem gospodarczym, prawnych regulacji i opinii społecznej.

Raport przedstawia, że branża pirotechniczna w Polsce podlega ścisłej regulacji, a produkcja i dystrybucja wymagają uzyskania odpowiednich pozwoleń. Polskie normy prawne są bardziej restrykcyjne niż wymogi określone w Dyrektywie unijnej. Badania przeprowadzone przez polskie media i ogólnopolski panel badawczy Ariadna ukazują podzieloną opinię Polaków na temat korzystania z wyrobów pirotechnicznych.

Fajerwerki rodzinne, import - eksport

W Raporcie WEI czytamy, że wiele polskich firm rodzinnych, głównie małych przedsiębiorstw, prosperuje w branży pirotechnicznej. Praca w tej dziedzinie stanowi podstawowe lub uzupełniające źródło dochodów, zwłaszcza przed Nowym Rokiem. Polscy producenci i dystrybutorzy spełniają restrykcyjne normy bezpieczeństwa, korzystając z najnowszych osiągnięć nauki i techniki.

Ponadto autorzy raportu odkreślają także, że materiały pirotechniczne znajdują zastosowanie nie tylko w branży konsumenckiej, ale także w górnictwie i budownictwie. Tradycja fajerwerków sięga starożytnych Chin, a obecnie Polska jest jednym z największych światowych eksporterów i importerów wyrobów pirotechnicznych.

Analiza rynku pirotechnicznego w Polsce i na świecie ujawnia, że Polska jest znaczącym graczem, zarówno jako eksporter (5. miejsce na świecie) jak i importer (4. miejsce na świecie). Polskie wyroby trafiają głównie do krajów europejskich, takich jak Francja, Rumunia, Włochy i Niemcy.

Korzyści ekonomiczne, zatrudnienie

Raport zwraca uwagę na ekonomiczne korzyści dla Polski wynikające z branży pirotechnicznej, generującej znaczne obroty, wpływy podatkowe i zatrudnienie. Wprawdzie istnieje dysproporcja między eksportem a importem, ale branża stanowi istotny sektor gospodarki.

Pod koniec raportu podkreślono, że branża pirotechniczna przyczynia się do zatrudnienia 30 tysięcy pracowników, z których ponad 10 tysięcy to wykwalifikowani specjaliści. Wpływa również na inne sektory gospodarki, współpracując z jednostkami naukowymi, szkoleniowymi i publicznymi. Branża pirotechniczna nie tylko stanowi istotną część tradycji i kultury Polski, ale również przyczynia się do jej rozwoju gospodarczego.

Czas fajerwerków

Raport zwraca także uwagę na rosnący rynek fajerwerków w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem okresu sylwestrowego, który jest kluczowy dla branży. Mimo obaw związanych z bezpieczeństwem, fajerwerki cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków, a ich zakup stanowi istotne źródło przychodów dla wielu przedsiębiorców.

Warto zauważyć, że raport podkreśla potrzebę uwzględniania aspektów bezpieczeństwa i regulacji w branży pirotechnicznej, aby równoważyć tradycję i kulturę z odpowiedzialnym korzystaniem z tych materiałów.

Artykuły powiązane

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas