Menu
A+ A A-

Zgłaszanie nadużyć na kolei Wyróżniony

Zgłaszanie nadużyć na kolei www.sxc.hu

19 kwietnia rozpoczęły się konsultacje ze związkami zawodowymi na temat wprowadzenia w ośmiu spółkach Grupy PKP Kodeksu Etycznego.

Zawiera on politykę zgłaszania nadużyć przez pracowników. Wprowadzenie obu rozwiązań jest powszechnie stosowanym elementem budowy ładu korporacyjnego przez firmy w Polsce i na świecie. Na opinie związków zawodowych PKP SA czeka do 6 maja. Przygotowanie Kodeksu Etycznego zostało poprzedzone badaniami wśród pracowników Grupy PKP. 87 proc. procent pracowników opowiedziało się za jego wdrożeniem. Z badań wśród pracowników wynika także, że 84 proc. ankietowanych zetknęło się z przypadkiem działań nietycznych w swojej codziennej pracy.

- Propozycja wprowadzenia Kodeksu Etyki i polityki przeciwdziałania nadużyciom to z jednej strony kolejny element wprowadzenia dobrych praktyk w spółkach Grupy PKP, a z drugiej jest wynikiem sygnałów jakie otrzymujemy od pracowników. Zależy nam na opinii strony społecznej i liczymy jej wsparcie, ponieważ proponowane przez nas rozwiązania są powszechnie akceptowane przez związki zawodowe na świecie – mówi Tomasz Kruk, dyrektor zarządzający ds. audytu Grupy PKP.

Kodeks Etyki określa zachowania i sposoby postępowania jakimi pracownik powinien się kierować w codziennych relacjach nie tylko z innymi pracownikami, ale także kontrahentami czy klientami swojej firmy. Natomiast wprowadzenie polityki zgłaszania nadużyć daje pracownikom możliwość bezpiecznego i anonimowego zgłaszania nieprawidłowości.

- W przypadku tak dużego pracodawcy stworzenie wiarygodnej platformy do zgłaszania nadużyć ma kolosalne znacznie. Z międzynarodowych badań wynika, że ok. 50 proc. nadużyć i nieetycznych zachowań jest wykrywanych właśnie dzięki sygnałom przekazywanym przez pracowników - mówi Kruk.

Kodeks Etyki ma obowiązywać w spółkach Grupy PKP: PKP SA, PKP Intercity, PKP Cargo, PKP Energetyka, PKP LHS, PKP Informatyka, TK Telekom, oraz PKP SKM w Trójmieście.

{jumi [*9]}

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas