Menu
A+ A A-

Optymalizujemy koszty i zwiększamy przychody Wyróżniony

Optymalizujemy koszty i zwiększamy przychody Fot. SAS Institute

Z Alicją Wiecką, założycielką i dyrektorem zarządzającym polskiego oddziału SAS Institute, laureatką wyróżnienia TOP Manager 2012 Home&Market, rozmawia Maciej Pawlak.

Państwa firma oferuje rozwiązania Business Intelligence. Użytkownikami oprogramowania SAS są m.in. banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, operatorzy telekomunikacyjni, retailerzy, energetyka, a także instytucje publiczne. Czy kryzys finansowy ma wpływ na wyniki SAS Institute w Polsce?

Kryzys nie spowodował spadku zainteresowania klientów rozwiązaniami Business Intelligence. Można nawet powiedzieć, że w okresie spowolnienia oferowane przez nas rozwiązania stają się coraz bardziej powszechne, ponieważ pozwalają z jednej strony optymalizować koszty, a z drugiej zwiększać przychody. Są to skuteczne narzędzia zarówno w obszarze finansów, zarządzania ryzykiem i wykrywania nadużyć, jak i w marketingu oraz zarządzaniu relacjami z klientem. Służą też do optymalizacji łańcucha dostaw i przewidywania popytu na towary. Jeśli dysponuje się skutecznym narzędziem do optymalizacji oferty i dostosowania jej do indywidualnych potrzeb, dużo łatwiej jest zdobyć klienta i przekonać do zakupu. Zainteresowanie klientów rozwiązaniami SAS stale rośnie. Ostatnie pięć lat to ciąg spektakularnych sukcesów naszej firmy, rokrocznie dwucyfrowy wzrost przychodów w Polsce.

Współpracujecie Państwo z uczelniami wyższymi, głównie biznesowymi i technicznymi. W jakim celu i z jakimi rezultatami?

Nasze działania koncentrują się głównie na wsparciu nauki i dydaktyki na uczelniach informatycznych, ekonomicznych i medycznych – wszędzie tam, gdzie metody statystyczne są wykorzystywane w badaniach. Zależy nam na tym, by absolwent polskiej uczelni dysponował najnowszą wiedzą z zakresu analiz statystycznych, hurtowni danych, szeroko pojętego Business Intelligence i zaawansowanej analityki, a także umiejętnościami posługiwania się wiodącymi technologiami w tym zakresie. Program akademicki SAS zapewnia studentom polskich uczelni dostęp do takich samych nowoczesnych technolo­gii informatycznych, jakie są udostępniane studentom w USA, czy w innych częściach świata. To przekłada się bezpośrednio na ich kwalifikacje i konkurencyjność na rynku pracy. Współpracujemy z ponad 60. uczelniami i instytutami naukowymi w Polsce. Większość polskich uczelni posiada licencję typu Campus, w ramach której zarówno wykładowcy, jak i studenci mogą indywidualnie wykorzystywać nasze oprogramowanie w działalności naukowej, badawczej i dydaktycznej.

Co z tego macie jako firma?

Od samego początku kładziemy bardzo duży nacisk na rozwój programu współpracy z polskimi uczelniami i instytutami naukowo-badawczymi, aby wesprzeć rozwój nauki i gospodarki i kreować dobrą markę Polski i naszych naukowców na świecie. Kiedy zakładałam polski oddział SAS po powrocie z zagranicy, pierwszy kontrakt w 1992 r. podpisałam właśnie z taką placówką - Instytutem Kardiologii w Aninie. Profesorowie z Anina znali nasze oprogramowanie dzięki kontaktom ze środowiskami naukowymi na zachodzie i byli bardzo zainteresowani jej wykorzystaniem w działalności badawczo - naukowej. Wykorzystywanie wiodących narzędzi, które wytyczają standardy w zakresie badań klinicznych i naukowych bardzo ułatwia współpracę ze środowiskami międzynarodowymi i buduje pozycję naszej nauki na świecie. To przekłada się również na to, że Polska jest postrzegana jako silny ośrodek innowacji z ogromnym potencjałem intelektualnym. Również w ramach naszej korporacji SAS Polska jest bardzo silnym zespołem eksperckim, a umiejętności i innowacyjne pomysły naszych specjalistów są dostrzegane i wysoko oceniane, a często wdrażane w skali globalnej. Kończąc chciałabym jeszcze wrócić do sukcesów naszej nauki. Obecnie obchodzimy Międzynarodowy Rok Statystyki i bardzo pięknie w to święto wpisuje się sukces prof. Ewy Frątczak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, która została wybrana na członka 16-osobowego międzynarodowego Kolegium Redakcyjnego Statistical Associates Publishing wyłonionego z grupy około 100 wybitnych naukowców z całego świata. Pani Profesor weszła do tego prestiżowego grona jako jedyny reprezentant krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Misją Statistical Associates Publishers jest promowanie znajomości statystyki na całym świecie poprzez wydawanie w formie elektronicznej bezpłatnych publikacji poświęconych tej dziedzinie nauki. Prof. Ewa Frątczak pełni funkcję Kierownika Zakładu Analizy Historii Zdarzeń i Analiz Wielopoziomowych Instytutu Statystyki i Demografii Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH i od lat realizuje ambitny i nowoczesny program dydaktyczny promujący wykorzystanie zaawansowanej analityki w zarządzaniu realizowany z wykorzystaniem najnowszych technologii SAS.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas