Menu
A+ A A-

Kosmiczna technologia w domu Wyróżniony

Kosmiczna technologia w domu

Z Juliuszem Bolkiem prezesem LZMO SA fabryki kominów rozmawia Jarosław December.

Podobno technologie budowlane rozwijają się w bardzo szybkim tempie.
To prawda. Jest nawet takie powiedzenie: pierwszy dom budujesz dla wroga, drugi dla teściowej, trzeci dla przyjaciela, a dopiero czwarty dla siebie. W tej opowieści po trosze chodzi o doświadczenie jakie człowiek zdobywa przy kolejnych inwestycjach. Prawdą jest jednak, że praktycznie co roku pojawiają się nowe bardzo ciekawe rozwiązania technologiczne w budownictwie.

Co się najbardziej zmienia?
W każdej gałęzi przemysłu budowlanego trwa walka konkurencyjna. Stąd nowe rozwiązania, które są korzystne lub atrakcyjne dla klienta. Oferowane produkty są bardzie trwałe, bezpieczne, funkcjonalne. Obserwujemy to w prysznicach kabinowych, armaturze, farbach, wykładzinach, rozwiązaniach ogrzewniczych, sprzęcie AGD, materiałach budowlach itd.

Czy klienci o tym wszystkim wiedzą?
Z pewnością nie. Czasem w zależności od własnego zaangażowania są wstanie uzyskać bardzo ciekawą wiedzę. Jednak zawsze jest ona wyrywkowa. Gorzej, że wiedzy tej nie posiada wielu wykonawców, konstruktorów czy architektów.

Jak to jest możliwe?
Rynek nie wymusza podążania za nowinkami technologicznymi. Przykładem mogą być kominy.

A co jest innowacyjnego w kominach?
Właśnie, mało kto wie, co więcej, mało kto widział komin. W domach i mieszkaniach są one schowane pod tynkiem, widać co najwyżej wylot na dachu. Tymczasem kiedyś kominy budowani z cegły. Miały one tę wadę, że były nieszczelne. W efekcie wprowadzono wkłady kominowe stalowe oraz ceramiczne. Te ostatnie to przede wszystkim wkłady tzw. Plastyczne, są jednak na rynku również formowane metodą izostatyczną. Oczywiście te ostatnie są droższe od innych rozwiązań, ale przede wszystkim są bezpieczniejsze, spełniają wyższe normy, są trwalsze. Dla wykonawców też ma to znaczenie, ponieważ są lżejsze i dzięki mufom łatwiejsze w montażu. To też oznacza, że można z izostatycznych wkładów kominowych korzystać w renowacji kominów.

Czy dla klienta ma to znaczenie?
Większość powie z pewnością nie. Jednak innego zdania jest rocznie 10.000 rodzin, których domy spaliły się w wynika samozapłonu sadzy w kominie oraz rodzin tych który w związku z nieszczelnością komina ulegli zaczadzeniu.

W takim razie wkłady kominowe formowane izostatycznie powinny być stosowane masowo.
To prawda. Jednak tak jak wspomniałem, istnieje niska świadomość klientów, wykonawców, konstruktorów i architektów. Większą świadomość mają developerzy. Jednak do tego dochodzi kryterium ceny. Mało osób przykłada wagę do jakości. Większość chce mieć wszystko jak najtaniej. I dlatego właśnie nowe technologie i rozwiązania w budownictwie upowszechniają się powoli.

Czyli należy życzyć wszystkim, aby mieli zasobniejsze portfele?
Wszyscy sobie tego życzą!

 

Na ten temat i podobne będą dyskutować w poniedziałek 13 marca 2017 r. o godz. 15.00 (sala Luna B - Hotel Copernicus, Bulwar Filadelfijski 11) uczestnicy panelu INWESTYCJE INFRASTRUKTURALNE – WYZWANIA 2017,w którym wezmą udział: Jerzy Widzyk – Minister Transportu i Gospodarki Morskiej w latach 2000-2001, Juliusz Bolek – Prezes Zarządu LZMO S.A., Sambor Gawiński – Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Piotr Krzystek – Prezydent Szczecina, Tomasz Mironczuk – Ekspert, Instytut Badań nad Gospodarka Rynkową, Karol Polasik – Prezes Zarządu VOBACOM Sp. z o.o., Tomasz Turczynowicz – Prezes Zarządu STAR ITS, Damian Woźniak – Członek Zarządu Ghelamco, Poland podczas WELCONOMY FORUM IN TORUŃ.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 13 marzec 2017 11:05
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas