Menu
A+ A A-

Apteki szczepią na COVID. Co ze szczepionką na grypę? Wyróżniony

Wraz ze zbliżającym się sezonem przeziębieniowym rodzi się pytanie, co ze szczepieniami przeciwko grypie? Wraz ze zbliżającym się sezonem przeziębieniowym rodzi się pytanie, co ze szczepieniami przeciwko grypie? Photo by Jakayla Toney on Unsplash

Od wprowadzenia szczepień przeciw COVID-19 w aptekach mija miesiąc. Wraz ze zbliżającym się sezonem przeziębieniowym rodzi się pytanie, co ze szczepieniami przeciwko grypie?

Jak podaje mgr farm. Michał Byliniak z OIA farmaceuci pokazali swój potencjał. Średnio przypada 50 podanych dawek/aptekę/miesiąc.

Aktualnie zgłoszonych jest ponad 500 Punktów Szczepień tego typu w całej Polsce. W opinii mgr farm. Anny Szydłowskiej z Gemini Polska to dopiero początek – W Polsce aktualnie funkcjonuje ok. 60 punktów szczepień w aptekach, w których do tej pory udało nam się zaszczepić już kilka tysięcy osób. Apteki, w których odbywają się szczepienia musiały włożyć początkowo dużo pracy, aby przygotować miejsce na szczepienia, wyszkolić farmaceutów. Trud ten procentuje teraz i z dnia na dzień udostępnianych jest coraz więcej terminów wizyt. W wielu punktach można się już umawiać na ten sam dzień, a czasem można zostać zaszczepionym bez czekania – mówi mgr farm. Anna Szydłowska.

Farmaceuci, by móc przeprowadzić szczepienie i kwalifikację przeciw COVID-19 musieli przejść odpowiednie szkolenie, organizowane przez Centra Kształcenia przy uczelniach medycznych. W efekcie otrzymali oni odpowiedni certyfikat i wiedzę z technik podania szczepienia, logistyki, pierwszej pomocy i programów, które wspierają proces. Pomieszczenia, w których wykonywane są szczepienia w aptece muszą zapewniać prywatność oraz być wyposażone w przestrzeń roboczą pozwalającą na przygotowanie szczepionki, pojemniki na odpady zwykłe i medyczne, środki do dezynfekcji rąk, kompresy, rękawiczki i opatrunki. Dokładne szczegóły sprecyzowane są w Rozporządzeniu MZ, które też wskazuje w których miejscach szczepienie może się odbywać – w izbie ekspedycyjnej lub pomieszczeniu administracyjno-biurowym. 

- Najczęściej na szczepienia do aptek zgłaszają się osoby po 40 r.ż. – mówi mgr farm. Anna Szydłowska – Jest to o tyle istotny fakt, że pokazuje jakim zaufaniem cieszą się farmaceuci oraz podkreśla dostępność aptek. Osoby z tych grup wiekowych miały już dużo wcześniej szansę, by skorzystać ze szczepienia przeciw COVID-19, ale nie zdecydowały się. Teraz mają szansę.

Wraz ze zbliżającym się sezonem przeziębieniowym rodzi się pytanie, co ze szczepieniami przeciwko grypie? W związku z trwającym stanem epidemii w okresie wzmożonych infekcji wzrasta poziom zachorowań na grypę. Z danych epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że w sezonie 2019/2020 w okresie od 01.09.2019 do 15.07.2020 na grypę i zakażenia grypopodobne zachorowało 3 873 136 osób. Jak wskazuje MZ w projekcie Rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022, w czasie stanu epidemii COVID-19 konieczne jest wdrożenie działań profilaktycznych przeciw grypie w całym społeczeństwie, a w szczególności względem osób, które z racji wykonywanego zawodu mają częste kontakty społeczne, lub w związku z wiekiem są narażone na ciężki przebieg choroby. Wymaga to sporej mobilizacji po stronie służby zdrowia.

Światowe badania i przeglądy systematyczne pokazują, że udział farmaceutów w procesie szczepień zwiększa wyszczepialność, czyli odsetek zaszczepionych osób w danej populacji. Co ma bardzo pozytywne i długofalowe skutki. A polskie apteki są już gotowe. Wiele rozwiązań opracowanych dla szczepień przeciwko COVID-19 można wykorzystać teraz przy okazji grypy.

- Rozwiązanie to stosowane jest z powodzeniem w innych krajach europejskich. Farmaceuci w Wielkiej Brytanii mogą szczepić już od 2002 roku. Zauważono tam zwiększenie liczby osób zaszczepionych, ale nie wiązało się to ze zmniejszeniem osób szczepiących się u lekarzy – mówi Pani Anna – W Norwegii wyszczepialność, dzięki włączeniu w 2017 roku aptek w proces szczepień p/grypie, wzrosła 2-krotnie (zwłaszcza w grupie starszych pacjentów). Standardowo proces ten poprzedzany był pilotażem. Jednak w przypadku naszych aptek z powodzeniem rolę tę spełniają aktualne szczepienia przeciwko COVID-19. Należy wykorzystać potencjał i pracę, która już została włożona w szkolenia i przygotowanie aptek. Dzięki temu w istotny sposób jako farmaceuci możemy przyczynić się do wsparcia systemu opieki zdrowotnej.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas