Polski przemysł farmaceutyczny szansą dla gospodarki

Polski przemysł farmaceutyczny szansą dla gospodarki freeimage

Polski przemysł farmaceutyczny ma szanse stać się jednym filarów rozwoju gospodarczego i naukowego naszego kraju. Rząd rozpoczął dialog z przedsiębiorstwami farmaceutycznymi na temat przyszłości branży.

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, przygotowana przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego ma wyznaczyć kierunek rozwoju Polski w najbliższej przyszłości. W wielu fragmentach przywołuje ona przemysł biofarmaceutyczny jako bardzo istotny punkt przyśpieszenia gospodarczego Polski. Innowacyjność tej branży daje olbrzymie perspektywy jej wzrostu w przyszłości. Warto zaznaczyć, że rodzimi producenci mają znaczący wkład w gospodarkę. Tutaj inwestują i płacą podatki, dzięki eksportowi poprawiają bilans handlowy oraz generują wiele tysięcy miejsc pracy.

Nasz rodzimy przemysł farmaceutyczny zaspokaja ok 60 proc. naszego zapotrzebowania na leki Polaków. Wydaje się, że to całkiem dużo, ale jak twierdzą eksperci wskaźnik ten powinien zostać znacznie podwyższony. Aby zapewnić bezpieczeństwo i uniknąć sytuacji, w której brakuje niektórych leków, wskaźnik ich produkcji w Polsce powinien być możliwe najwyższy, a wszystkie farmaceutyki ratujące zdrowie i życie powinny być produkowane właśnie w Polsce. Krajowi producenci wytwarzają ponadto wiele leków ratujących życie, takich jak atropina, morfina czy sterydy. Często są jedynym dostawcą danego farmaceutyku – dotyczy to leków tak tanich, że innym firmom zwyczajnie nie opłaca się ich produkować z przeznaczeniem na polski rynek. Produkcja leków w fabrykach zlokalizowanych na terytorium Polski ma również wymiar praktyczny – umożliwia to wytwarzanie ich w kontrolowanych warunkach, skuteczniejszy nadzór nad tym procesem i szybszą reakcję w razie jakichkolwiek nieprawidłowości. Dzięki temu krajowy przemysł stanowi fundament bezpieczeństwa farmaceutycznego.

Branża ta jest jedną z bardziej rentownych, ale także i konkurencyjnych na świecie. Starzenie się społeczeństwa, wzrost wydatków na opiekę zdrowotną oraz eksport leków poza Unię Europejską mogą w przyszłości oznaczać większe przychody. Aby jednak nadążyć za konkurencją, polskie firmy farmaceutyczne muszą co roku przeznaczać kilkadziesiąt procent wydatków na rozwój i badania.

Obecnie trwa dialog Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Zdrowia oraz polskiego przemysłu farmaceutycznego na temat przyszłości tej branży w Polsce. Niezbędna wydaje się długofalowa polityka wspierająca rynek produkcji leków w Polsce. Presja cenowa, redukcja wydatków publicznych na leki, potrzeba innowacyjności i duża konkurencja, zwłaszcza ze strony rynku azjatyckiego – to największe wyzwania, z którymi mierzy się polski przemysł farmaceutyczny. Dzięki dobrze opracowanej polityce rządu przemysł farmaceutyczny może stanowić nawet kilkanaście procent PKB, tak jak ma to miejsce np. w Szwajcarii czy Irlandii.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas