Biała księga branży alkoholowej: Przepisy prawa dopuszczają reklamę piwa. Pozostałe rodzaje napojów alkoholowych (np. cydr, wino czy napoje spirytusowe) objęte są natomiast zakazem reklamy i promocji. Co więcej, zakaz reklamy nie jest uzależniony od mocy napoju alkoholowego.

poniedziałek, 02 wrzesień 2019 12:11

Pozwalaja na wykorzystywanie aut służbowych prywatnie przez pracowników

Napisane przez

Firmowy samochód do użytku prywatnego przestał być przywilejem jedynie dyrektorów i kierowników z zagranicznych korporacji. Jak wynika z badania zrealizowanego przez Instytut Keralla na zlecenie Carefleet SA, już 26,9 proc. mikro, małych i średnich firm w Polsce zezwala pracownikom na wykorzystanie służbowych aut w celach pozazawodowych.

środa, 24 lipiec 2019 15:30

Radndstad: Monitor Rynku Pracy - Polacy pracują po godzinach

Napisane przez

Co najmniej  trzy czwarte  badanych pracujących Polaków  zostaje w pracy po godzinach, większość z nich co najmniej raz miesiącu. Nawet na  urlopie robi tak nawet co drugi badany – wynika z najnowszej edycji „Monitora Rynku Pracy”. 

środa, 19 czerwiec 2019 15:51

Ukraińcy pracujący w Polsce rozważają wyjazd do niemiec

Napisane przez

O tym, że Niemcy planują w 2020 r. otworzyć swój rynek pracy dla mieszkańców krajów spoza UE wie już trzy czwarte (76 proc.) obywateli Ukrainy pracujących w Polsce.  

środa, 19 czerwiec 2019 12:28

Provident: Polacy wydadzą średnio 3 400 zł na wakacje

Napisane przez

Na letni wypoczynek Polacy wydadzą w tym roku średnio niemal 3 400 zł, wynika z najnowszego badania Providenta. To prawie o 670 zł więcej niż w ubiegłym roku. Większość badanych zamierza sfinansować wakacyjny wyjazd z oszczędności.

środa, 05 czerwiec 2019 15:57

Grecja ma blisko 1/4 rynku

Napisane przez

Grecja bierze blisko jedną czwartą rynku - 22 proc. To 1,7 proc więcej niż w zeszłym roku w tym samym czasie. Na 10 lotnisk na których lądują czartery sześć to lotniska w Grecji.

Podstawowy kierunek dążeń Polaków jest zdominowany przez sprawy dotyczące życia osobistego i rodzinnego, zwłaszcza związane ze zdrowiem - wynika z najnowszego badania CBOS.

środa, 17 październik 2018 16:19

Exit tax to idea sprzeczna z założeniami Konstytucji Biznesu

Napisane przez

Realizacja takich planów, jak podatek od niezrealizowanych jeszcze zysków kapitałowych, tzw. exit tax jest sprzeczna z założeniami Konstytucji Biznesu.

Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce jest dziś około 9 milionów palaczy, a co roku z powodu palenia umiera około 60 tysięcy osób.

czwartek, 26 październik 2017 07:12

Powstał nowy raport o cyfryzacji w UE

Napisane przez

The Center for Data Innovation, think tank zajmujący się badaniem wpływu cyfrowych danych na społeczeństwo, biznes i politykę społeczną, wydał raport poświęcony cyfryzacji państw członkowskich Unii Europejskiej. Nie mamy powodów do świętowania.

czwartek, 19 październik 2017 09:24

Zdrowe oszczędności w ochronie zdrowia

Napisane przez

System ochrony zdrowia w Polsce stoi przed szere­giem wyzwań. Oczekiwania polskich pacjentów stale rosną a prognozy demograficzne dla Polski są niekorzystne. Niewłaściwie wdrożone oszczędności mogą spowodować negatywne konsekwencje dla systemu. Wzrost finansowania to warunek konieczny, ale niewystarczający, dlatego kluczowe jest zwiększenie efektywności wydawania środków. Rozwiązania, które mogą przynieść racjonalizację wydatków przy jednoczesnej poprawie jakości opieki zdrowotnej oraz dostępu do niej stały się podstawą raportu „Zdrowe oszczędności” przygotowanego przez Pracodawców RP.

W Wielkim Tygodniu czas na rachunek sumienia. Szczególnie mocno w pierś powinien się uderzyć polski Ustawodawca. Tylko w 2016 roku obdarzył nas niemal 32 tysiącami stron nowych przepisów. To rekord w historii polskiego parlamentaryzmu. Tyle, że większość z uchwalonych ustaw zawiera błędy lub ma znamiona złego prawa. A wszystko przez grzechy, grzechy legislacyjne rządu, Sejmu i Senatu. To nie jest raport antyrządowy. Nie jest też skierowany przeciwko jakiejś partii. Grzechy legislacyjne nie były obce parlamentarzystom wszystkich kadencji. Towarzyszyły politykom bez względu na partyjną przynależność.

poniedziałek, 10 kwiecień 2017 15:00

Dynamiczny wzrost na oficjalnym rynku paliw ciekłych

Napisane przez

Podczas ostatniej Konferencji „Przemysł i Handel Naftowy 2016” zaprezentowano dziesiąte wydanie Raportu rocznego, opracowanego przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

środa, 08 marzec 2017 14:32

Egzemplarz (nie)obowiązkowy - analiza

Napisane przez

Obowiązująca w Polsce Ustawa z dnia 7 listopada 1996 r. o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych (dalej: Ustawa z 1996 r.) budzi krytykę – i to nie tylko środowiska wydawców. Ustawodawca, wyznaczając relatywnie dużą liczbę egzemplarzy obowiązkowych dla publicznych książnic, nie dał państwu żadnych skutecznych narzędzi do egzekwowania tego obowiązku. W rezultacie do wszystkich piętnastu bibliotek trafia – jak się szacuje – mniej niż połowa ukazujących się publikacji. W ocenie ekspertów Instytutu Staszica obowiązujące przepisy wymagają pilnej zmiany – bądź w kierunku zmniejszenia liczby egzemplarzy obowiązkowych, bądź w kierunku stworzenia dodatkowych zachęt dla wydawców. W każdym z tych wariantów należy zwiększyć sankcje za łamanie przepisów ustawy.

Usługi dodatkowe przeprowadzane przez firmy audytorskie nie są zagrożeniem dla jakości sprawozdań spółek publicznych, a pomysł wprowadzenia audytu przeprowadzanego przez dwie firmy nie przełoży się na poprawę funkcjonowania rynku kapitałowego – podkreślają przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego. Ich zdaniem łączony audyt powinien się znaleźć w nowej ustawie o biegłych rewidentach nie jako obowiązek, ale możliwość dla firm.

poniedziałek, 16 styczeń 2017 14:24

Coraz mniejsze zainteresowanie zagranicznych inwestorów

Napisane przez

Z danych GUS wynika, że inwestycje zagraniczne w III kwartale zeszłego roku skurczyły się o 7,7 proc. Zdaniem ekspertów wpływ na to, ma wewnętrzna sytuacja w Polsce.

piątek, 30 grudzień 2016 10:47

Francja zbroi Australię

Napisane przez

Flota wojenna Australii w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat powiększy się o dwanaście nowych okrętów podwodnych dalekiego zasięgu. Australijski premier Malcolm Turnbull i francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian podpisali właśnie kontrakt na budowę statków. Producentem będzie koncern DCNS, ten sam, który zaproponował Polsce zakup okrętów typu Scorpène, w ramach programu „Orka”.

poniedziałek, 19 grudzień 2016 13:47

Jak poprawić zaufanie do inwestycji zagranicznych w Polsce

Napisane przez

Atrakcyjnych inwestorów zagranicznych może przyciągnąć do Polski odpowiednia polityka gospodarcza, pewność prawa oraz proste, przejrzyste prawo podatkowe i zamówień publicznych – to główne wnioski z raportu „Klimat dla inwestycji w Polsce. Diagnoza sytuacji, propozycje rozwiązań”, opracowanego przez think-tank Warsaw Enterprise Institute.

środa, 23 listopad 2016 14:45

Polacy wybierają jakość

Napisane przez

Według wyników badania Shopper Study, opublikowanego przez firmę Henkel, Polacy stają się coraz bardziej świadomymi i dojrzałymi konsumentami, dla których podstawowym kryterium wyboru produktów jest ich jakość. Wzrasta więc potrzeba oznaczania produktów najwyższej jakości. Według wyników badania przeprowadzonego przez Ośrodek Badania Opinii Publicznej i Rynku MARECO Polska dla ponad 70% konsumentów symbolem najwyższej jakości produktów i usług jest Godło „Teraz Polska”, przyznawane w drodze konkursu. Zgłoszenia do tegorocznej, XXVII edycji konkursu „Teraz Polska” przyjmowane są do 23 stycznia 2017 roku.

Rozszerzenie systemu viaTOLL o nowe drogi jest najlepszym sposobem na zasilenie Krajowego Funduszu Drogowego (KFD) o nowe środki - wynika z raportu „Krajowy system poboru opłat w Polsce" opracowanego przez Instytut Jagielloński. Równocześnie zastosowanie tego systemu na autostradach pozwoli zwiększyć komfort podróży dla kierowców samochodów osobowych, przekonują eksperci Instytutu.

poniedziałek, 10 październik 2016 12:24

Coraz więcej pasażerów lata z regionalnych lotnisk w Polsce

Napisane przez

Kolejny wzrost pasażerskich przewozów lotniczych odnotował Urząd Lotnictwa Cywilnego w pierwszej połowie tego roku. Aż o 9 pro. więcej Polacy latali w tym czasie po całej Polsce. Wzrósł też ruch pasażerski z polskich lotnisk za granicę – o 10 proc. Regionalne porty lotnicze odprawiały i przyjmowały coraz więcej pasażerów, głównie dzięki połączeniom realizowanym przez linie regularne – niskokosztowe i sieciowe, które uruchomiły nowe przeloty z kilku polskich miast.

wtorek, 27 wrzesień 2016 13:49

KE chroni konsumentów przed polskim rządem

Napisane przez

Decyzja Komisji Europejskiej o wszczęciu postępowania dotyczącego podatku od sprzedaży detalicznej jest słuszna, ponieważ ten dodatkowy podatek nałożony na duże sklepy jest nieuzasadniony i szkodliwy. To konsument powinien móc sam decydować, gdzie chce robić zakupy. Pomysły polityków, by wyższymi podatkami zniechęcać ludzi do robienia zakupów w dużych sklepach nie tylko ograniczają wybór konsumenta, ale także szkodzą rozwojowi polskiej gospodarki.

czwartek, 08 wrzesień 2016 14:38

Coraz większy wzrost ukraińskich imigrantów

Napisane przez

Polskie placówki konsularne i dyplomatyczne wydały w ubiegłym roku Ukrainkom i Ukraińcom ponad 900 tys. wiz. Tylko w pierwszym półroczu br. było ich już blisko 700 tys. Urząd ds. Cudzoziemców szacuje, że w posiadaniu obywateli tego kraju jest prawie 85 tys. dokumentów uprawniających do dłuższych, trwających ponad dwanaście miesięcy, pobytów. To blisko trzykrotnie więcej niż w 2012 roku. Do końca roku powinno ich być około 100 tys.

Większość dorosłych Polaków pozytywnie ocenia plan refundacji leków dla seniorów powyżej 75-tego roku życia wdrażany przez rząd, a tylko 12 proc. ocenia ten pomysł negatywnie – wynika z badania przeprowadzonego przez agencję Maison & Partners na zlecenie Polskiego Radia.

środa, 13 lipiec 2016 14:31

Najlepsza oferta na śmigłowiec wielozadaniowy wg IBRiS

Napisane przez

Ponad 1/3 Polaków uważa, że najlepszą ofertę dla polskiego wojska na śmigłowiec wielozadaniowy przedstawił PZL Świdnik, wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS w czerwcu br.

wtorek, 28 czerwiec 2016 12:55

Najwięksi płatnicy CIT z zagranicy

Napisane przez

Trzech największych zagranicznych płatników CIT odprowadziło w 2014 roku do budżetu ponad 1,3 mld zł. W pierwszej dziesiątce ogłoszonego rankingu znalazła się firma Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci Biedronka, która dwa lata temu zasiliła budżet państwa kwotą 275 mln zł. Zagraniczni inwestorzy twierdzą, że płacenie podatku dochodowego traktują jako wkład w rozwój polskiej gospodarki i wyraz gospodarczego patriotyzmu.

wtorek, 29 marzec 2016 10:39

PKP SA z potężnym długiem

Napisane przez

„Gazeta Polska Codziennie" dotarła do nieoficjalnych informacji na temat wyników finansowych PKP SA za 2015 r. Według nich, wynik netto spółki za 2015 r. wyniósł 222,9 mln. zł. Osiągnięte przychody z działalności operacyjnej były nieznacznie wyższe od przychodów roku 2014 r. Istotny wzrost został wygenerowany w pozycji „Przychody finansowe" co było skutkiem przeprowadzonych prywatyzacji, m.in. PKP Energetyka, której celowość i prawidłowość kwestionuje rząd PiS.

wtorek, 29 marzec 2016 10:30

Zapracowali na wynik

Napisane przez

Giełdowa firma informatyczna Arcus pochwaliła się znaczną poprawą wyników. Spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 1,76 mln zł wobec straty rok wcześniej.

Strona 1 z 9