Żabka Polska otworzyła na swoje potrzeby drugie co do wielkości centrum logistyczne w Kątach Wrocławskich. Żabka zarządza dziś największą siecią sklepów typu convenience w Europie Środkowo-Wschodniej – to ponad 10 000 placówek rozsianych po całym kraju, obsługiwanych przez ponad 8 000 franczyzobiorców. Skala operacyjna firmy wymaga perfekcyjnie funkcjonującej logistyki.

Transakcja zwiększa skalę operacyjną Strabag w Polsce i wpisuje się w europejskie trendy integracji usług zarządzania infrastrukturą.

 

środa, 16 kwiecień 2025 11:45

Wyniki Branding Ovation 2025. Najlepsi w branży jagodowej

Napisane przez

Nie jest łatwo przetrwać w branży jagodowej. Zmienna pogoda, groźna konkurencja z importu, wahania koniunktury w eksporcie, rosnące koszty pracy. A to i tak nie wszystkie utrudnienia, ale są i tacy, którzy idą do przodu i wygrywają.

środa, 16 kwiecień 2025 11:12

Co poleci w Kosmos - liofilizowane polskie dania!

Napisane przez

Co poleci w Kosmos - liofilizowane polskie dania!  Staną się częścią menu polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Ta informacja zwróciła większą uwagę na ważną technologię pozwalającą zachować 97 % wartości odżywczej produktów i walorów zdrowotnych. Udział w owej misji będzie brał astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który ma zabrać w kosmos kilka liofilizowanych dań m.in. kruszonkę z jabłkami. 

Edukacja, która realnie wspiera rozwój gospodarki – to nie tylko hasło, ale konkretne działanie. Program ADAMED SmartUP, prowadzony przez Fundację Adamed, od 11 lat identyfikuje, wspiera i rozwija młode talenty w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych. To właśnie z takich inicjatyw rodzą się innowatorzy, naukowcy i przedsiębiorcy nowej generacji.

W sadownictwie wciąż następują zmiany. Musi sobie radzić w zmieniającej się grze rynkowej. O tym jak funkcjonuje sektor liczący 150 tys. gospodarstw sadowniczych opowiedział  Pan Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP (ZSRP) przy okazji podsumowania przedsięwzięcia zatytułowanego „Czas na zrównoważoną produkcję owoców”.

Znane jest określenie „Polska to największy sad Europy”.  A dokładniej biorąc to polskie sadownictwo jako znaczący dział polskiego sektora rolno-spożywczego liczy 150 tys. gospodarstw sadowniczych. 

Na kilka zmian warto zwrócić uwagę. Między innymi na dostosowanie się do przetasowań na rynku, na globalnym rynku, gdzie nagłe zwroty polityczne mogą narzucić nowe reguły gry, czy wręcz odciąć rynek zbytu. Równie istotną zmianą jest stosowanie praktyki zrównoważonej produkcji, zwłaszcza rozważne aplikowanie agrochemii.

 Prezes Mirosław Maliszewski tak to ujął - „Współczesny konsument owoców oczekuje produktu zdrowego, wyprodukowanego w sposób zrównoważony, metodami integrowanymi, często też produktu ekologicznego. Nastawiając się na odbiór przez  klienta, który jest w stanie za taki produkt zapłacić więcej, możemy uzyskać wyższy dochód i zwiększyć opłacalność produkcji. Idźmy w tym kierunku, a na pewno rywalizację międzynarodową wygramy, uzyskując dobre ceny i dobrą sprzedaż”.

„0” resztek pestycydów

Ze źródeł ZSRP płynie informacja, iż trzyletnie działania  tytułowego informacyjno-edukacyjnego  przedsięwzięcia, realizowanego na rynkach Polski, Niemiec i Austrii zakończyły się sukcesem.

Cel był jasny - promowanie zrównoważonych metod uprawy owoców, takich jak „Integrowana Produkcja” (IP), system „zero pozostałości” (czyli zero resztek pestycydów w owocach) oraz produkcja ekologiczna, a także zwiększenie świadomości konsumentów na temat korzyści płynących z wyboru owoców pochodzących z takich upraw.

Badania wśród konsumentów, sadowników oraz handlowców przeprowadzone we wspomnianych  trzech krajach wykazały znaczący wzrost akceptacji dla zrównoważonej produkcji owoców.  Przy porównaniu wyników z lat 2023 i 2025  okazało się, że poparcie dla tej metody wzrosło w Polsce o 18,6 punktów procentowych wśród konsumentów, o 14,6 pp wśród sadowników i o 15,6 pp wśród handlowców. Podobne tendencje zaobserwowano na rynkach niemieckim i austriackim, gdzie wskaźniki poparcia wzrosły średnio o 6,9 pp.

Biologiczna ochrona roślin najlepsza

Zrównoważona produkcja owoców to ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych i używanie mniej inwazyjnych metod, najlepiej biologicznych. W ramach przedsięwzięcia promowano innowacyjne rozwiązania, takie jak precyzyjne systemy nawadniania, drony monitorujące uprawy czy programy komputerowe wspierające decyzje dotyczące nawożenia. Sadownicy coraz częściej wdrażają metody integrowanej produkcji oraz system „zero pozostałości”, które to metody przy utrzymaniu wysokiej jakości owoców jednocześnie minimalizują negatywny wpływ na środowisko, a konsumenci otrzymują bezpieczne dla zdrowia owoce.

Rośnie zaufanie do zrównoważonych metod

 Badania pokazały również, że 88,8% konsumentów, 91,3% sadowników i 95,6% handlowców uważa, że owoce z „Integrowanej Produkcji” są bezpieczne, smaczne i zdrowe. Wzrost ten wynosi średnio 10 pp w porównaniu do 2023 roku, co świadczy o rosnącym zaufaniu do zrównoważonych metod uprawy.

Konsumenci coraz częściej szukają informacji o sposobach uprawy owoców. W 2025 roku internet stał się dominującym źródłem wiedzy – ponad 50% respondentów wskazało na artykuły i komunikaty online jako główne źródło informacji o zrównoważonej produkcji. W 2023 roku większą rolę odgrywała prasa i rekomendacje znajomych, co dowodzi zmiany nawyków konsumenckich i skuteczności działań informacyjnych omawianego tu przedsięwzięcia.

Prezes Mirosław Maliszewski podkreślił, że zrównoważona produkcja staje się kluczowym elementem konkurencyjności polskich sadowników na rynku europejskim. Konsumenci i sieci handlowe coraz częściej oczekują certyfikowanych produktów, które są bezpieczniejsze, a więc zdrowsze.

Eksport polskich jabłek do wymagających rynków, takich jak kraje Unii Europejskiej, staje się bardziej opłacalny, a sadownicy mogą liczyć na wyższe ceny za produkty wysokiej jakości. Wprowadzenie zrównoważonych metod uprawy otwiera również drzwi do nowych rynków zbytu, gdzie ekologia i jakość są priorytetem.

Potwierdzeniem zainteresowania produktami ekologicznymi na tych nowych rynkach są tłumne odwiedziny gości na takich imprezach jak np. „Fancy Food Show NY”, czy „National Restaurant Association Show", gdzie Stowarzyszenie „Polska Ekologia” prezentuje m.in. polską żywność w ramach kampanii  High Quality Bio Europe.

Poradnik z Instytutu Ogrodnictwa

Dla ułatwienia wprowadzania przedstawionych tu działań  ZSRP opracowano „Poradnik produkcji owoców”, zawierający wytyczne dla produkcji jabłek, malin, borówek i porzeczek w systemach: „Integrowanej Produkcji”, „zero pozostałości” oraz upraw ekologicznych. Autorami publikacji są eksperci z dziedziny sadownictwa, m.in. prof. dr hab. Joanna Puławska z Instytutu Ogrodnictwa – PIB.

Jak przejąć handlową marżę

Tymczasem sygnały płynące z innych źródeł  mówią o torze przeszkód stawianym sadownikom. Dotyczy to np. towarzystw ubezpieczeniowych wykręcających się od ubezpieczenia tych miejsc, których nawiedziła powódź.  Kolejne przeszkody stawiają banki. Usłyszałem taką opinię – gdy istniał BGŻ łatwiej było o kredyt. A gdy bank został rozbudowany  jest trudniej. Sytuację trochę poprawia gwarantowanie kredytów przez  BGK, ale czy to wystarczy?

Otwarte pytanie dotyczy też rozwoju agroturystyki, w której karmienie gości i sprzedaż swoich produktów może dać łatwiejszy dochód niż dostawy do handlu, zwłaszcza sieciowego, i do przetwórni. W agroturystyce marżę handlową biorą gospodarze. I owo pytanie o rozwój, o promowanie tej formy odpoczynku powinno być skierowane do Ministerstwa Turystyki, gdyby takie było. Pocieszające jest to, że z  uwagi na tendencję do zaciskania pasa Polaków rozwój „wczasów pod gruszą” i tak nastąpi.

Pomoc wykazuje Polska Organizacja Turystyczna promująca kulinarne szlaki turystyczne, wśród których dobrym przykładem jest  „Małopolski Szlak Owocowy”, przecinający 23 gminy. Na szlaku znajduje się prawie 300 obiektów, głównie gospodarstw sadowniczych. Można się tam zapoznać z procesem pielęgnacji owoców, produkcję przetworów i delektować smakiem. Czyli łatwa edukacja konsumencka.

Polskie niepokoje

Wielkie liczby wartości eksportu owoców uwodzą – pierwsze miejsce w Europie w tym czy w innym zestawieniu statystycznym. Polscy eksporterzy docierają na nowe rynki. Polski pawilon oblegany na kolejnym EXPO. Robi się kolorowo.

Tymczasem sad to nie jest „kwitnąca baśń ziemi o wiośnie” – jak to ujął Leopold Staff. To walka o przetrwanie, o rozwój, to niepokój o przyszłość ekonomiczną i coraz ważniejszą -  klimatyczną. Stepowienie Polskie staje się faktem. Przed sadownictwem stroma droga na szczyt.

Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej ruszy w 2028 roku. Nowa umowa z amerykańskimi wykonawcami zawiera lepsze zabezpieczenia operacyjne i finansowe.

Cyfryzacja, bezpieczeństwo oraz zielona transformacja – te trzy procesy będą decydować o konkurencyjności i odporności polskiej gospodarki w nadchodzącej dekadzie, uważa dr Henryka Bochniarz z Konfederacji Lewiatan.

Wzrost protekcjonistycznych tendencji na świecie stawia przed polskim i europejskim biznesem kluczowe wyzwania. Analizujemy argumenty za i przeciw protekcjonizmowi, oceniamy jego wpływ na konkurencyjność firm oraz wskazujemy optymalne strategie w turbulentnym otoczeniu handlowym. Artykuł powstał na podstawie raportu Warsaw Enterprise Institute autorstwa dr. Przemysława Rapki.

Redukcje budżetowe w takich instytucjach jak CDC, NIH, NOAA i NIST spowodowały falę zwolnień wysoko wykwalifikowanych naukowców. Ta decyzja, motywowana polityką oszczędności, otwiera nowe możliwości dla konkurentów USA w globalnym wyścigu technologicznym.

Przedstawiciele branży pirotechnicznej zadeklarowali gotowość do współpracy z rządem w zakresie wzmacniania potencjału obronnego Polski. Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki, reprezentujące firmy z sektora, skierowało listy do ministrów obrony narodowej i spraw wewnętrznych, oferując swoje unikalne kompetencje i zasoby.

Polska gospodarka cyrkularna wciąż w powijakach – eksperci wskazują na potrzebę deregulacji, inwestycji w biogazownie i ogólnopolskiej edukacji konsumenckiej.

Kwestia przyjęcia przez Polskę waluty euro od lat polaryzuje debatę publiczną, wywołując silne emocje zarówno wśród obywateli, jak i elit politycznych. Badania opinii publicznej konsekwentnie wskazują na rekordowo niskie poparcie dla euro w polskim społeczeństwie.

Rok 2025 przyniesie szereg kluczowych zmian w prawie unijnym, które będą miały istotny wpływ na polskich przedsiębiorców. Przepisy związane z ochroną środowiska, raportowaniem ESG i prawami konsumentów zaostrzą wymagania dla firm działających na europejskim rynku.

środa, 19 marzec 2025 12:05

Lekarze i sportowcy słyszą o tych samych wyzwaniach

Napisane przez

W Łodzi otworzono nową placówkę Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS. Przy okazji tego wydarzenia ukazały się dwie ciekawe informacje. Jedna dotyczy mało znanej przypadłości, w skrócie zwaną CAPD. Druga dotyczy podjęcia współpracy pomiędzy Fundacją „SŁYSZĘ”, a projektem „Szyjemy Sport na Miarę”.

Grupa Unimot ogłosiła rozpoczęcie projektu, którego celem jest wejście na rynek wydobycia gazu ziemnego. Decyzja ta jest kluczowym krokiem w dywersyfikacji działalności spółki oraz realizacji strategii rozwoju na lata 2024-2028.

Polska stoi przed koniecznością transformacji energetycznej, a kluczowymi elementami tego procesu mogą być małe reaktory modułowe (SMR) oraz biogazownie rolnicze. Połączenie tych technologii daje szansę na stabilne, odnawialne źródła energii, przyczyniając się do wzrostu niezależności energetycznej kraju.

Debata o wpływie sztucznych ogni na zwierzęta i konsekwencje dla branży pirotechnicznej. W Polsce trwa debata na temat zakazu używania fajerwerków, szczególnie w kontekście ich wpływu na zwierzęta. Argumentem przeciwko pirotechnice jest rzekome zagrożenie dla dobrostanu zwierząt domowych i dzikich.

Polska branża rolnicza stoi przed wyzwaniami związanymi z niestabilnością geopolityczną, rosnącymi cenami energii oraz zmianami klimatycznymi. Marszałek senior, Marek Sawicki, podkreśla, że choć obecnie podaż produktów rolnych jest stabilna, to przyszłość sektora wymaga strategicznych inwestycji w odnawialne źródła energii i efektywne zarządzanie zasobami wodnymi.

Polska gospodarka rośnie, ale inwestycje nie nadążają za tym trendem. Pomimo ambitnych planów i rządowych zapowiedzi o wielkiej ofensywie inwestycyjnej, przedsiębiorcy nadal zachowują ostrożność. Wskaźnik inwestycji w Polsce w 2023 roku wyniósł zaledwie 17,7% PKB, podczas gdy w Czechach czy na Węgrzech przekraczał 27%. Taka sytuacja stawia nasz kraj w niekorzystnej pozycji na tle Unii Europejskiej.

Ekspansja pozaunijnych, a szczególnie azjatyckich podmiotów na rynek budowlany, który trzyma w stalowym uścisku regulacji firmy Europejskie a niedostatecznie przygląda się firmom zewnętrznym, niszczy rodzime podmioty.

poniedziałek, 10 luty 2025 14:15

Obrót bezgotówkowy – nie tylko Polacy bronią gotówki

Napisane przez

Koalicja dla Gotówki wezwała premiera Donalda Tuska do rezygnacji z członkostwa Polski w Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności. Sygnatariusze listu argumentują, że rząd powinien pozostać neutralny wobec metod płatności, zamiast faworyzować transakcje elektroniczne kosztem gotówki.

Nowy rok i nowe szanse na otwarcie nowych rynków dla polskiej żywności wysokiej jakości. Z pewnością  targi i inne imprezy promocyjne oraz targowe będą dla Stowarzyszenia „Polska Ekologia” okazjami do pokazania tego co znajduje się  w ekologicznej ofercie naszego sektora rolno-spożywczego.

Zawieszenie ceł przez Unię Europejską na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto integrację tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim. Wyjątki dotyczą jednak kilku produktów rolnych. W efekcie 73% polskiego eksportu żywności trafiającego na rynek unijny zmaga się z rosnącą konkurencją.

Z najnowszego raportu Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF) płyną niepokojące sygnały dla polskiej gospodarki. Ekonomiści biją na alarm – to już nie inflacja, a gwałtownie rosnący dług publiczny stanowi największe zagrożenie dla stabilności finansów państwa i może poważnie zahamować rozwój w nadchodzących latach.

Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Polska, w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” przedstawił kluczowe aspekty funkcjonowania rynku budowlanego w Polsce. Pomimo wzrastających kosztów materiałów i energii, branża pozostaje optymistyczna dzięki licznym inwestycjom infrastrukturalnym oraz wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych i środowiskowych.

Polska od lat konsekwentnie zmniejsza dystans do gospodarek Europy Zachodniej. Raport "Bilans Otwarcia 2024" Warsaw Enterprise Institute (WEI) potwierdza ten trend, wskazując jednocześnie na obszary wymagające reform, by przyspieszyć konwergencję.

wtorek, 17 grudzień 2024 12:59

Centrum Promocji KIG wspiera ekspansję polskich firm w Azji

Napisane przez

Wietnam staje się jednym z kluczowych kierunków dla polskich przedsiębiorców. Podczas swojej wizyty Andrzej Arendarski, prezydent Krajowej Izby Gospodarczej, podkreślił, że wsparcie Centrum Promocji KIG otwiera przed polskimi firmami ogromne możliwości współpracy na tym perspektywicznym rynku.

Strona 1 z 43