sobota, 08 sierpień 2020 11:40

Rzecznik MŚP - zamrozić płacę minimalną do 2021

Napisane przez

Rzecznik MŚP w piśmie do Minister Rozwoju proponuje zamrożenie płacy minimalnej w 2021 roku na poziomie 2600 zł brutto. 

piątek, 07 sierpień 2020 11:12

Nieprzewidywalność zagrożeniem polskiego rynku franczyzowego

Napisane przez

Apteki są jednym z tych sektorów, w których franczyza jest bardzo popularna, ale to również sektor, który w ostatnich latach przeszedł legislacyjną rewolucję. Wprowadzono zasadę apteka dla aptekarza, co ograniczyło rozwój sieci franczyzowych.

czwartek, 06 sierpień 2020 11:37

PwC: Na GPW odnotowano 5 IPO, w Europie - 28 w I poł. 2020 r.

Napisane przez

- Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) odnotowano 5 IPO w I połowie 2020 r. wobec 9 w analogicznym okresie ubiegłego roku. Łączna wartość przeprowadzonych ofert na GPW w pierwszych dwóch kwartałach (łącznie na rynku regulowanym oraz NewConnect) wyniosła 27 mln zł (6,1 mln euro), co oznacza spadek o blisko 50% w porównaniu do I poł. 2019 roku, wynika z raportu "IPO Watch Europe" przygotowanego przez firmę doradczą PwC.

- Zadłużenie klientów wobec firm leasingowych wzrosło o ponad 27,4 mln zł od marca 2020 r. i obecnie wynosi ponad 464 mln zł, wynika z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD). W KRD widnieje już prawie 9 tys. firm, które są leasingowymi dłużnikami, każda z nich ma średnio do spłacenia prawie 53 tys. zł.

poniedziałek, 27 lipiec 2020 12:21

MR: Nabór wniosków o wsparcie z Funduszu Inwestycji Lokalnych

Napisane przez

"Dystrybucja 5 mld zł dla gmin i 1 mld zł dla powiatów została obliczona wg specjalnego algorytmu. Szczególne wsparcie dostaną gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, które – bez względu na rozmiar – dostaną po co najmniej 0,5 mln zł. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych dostarczy władzom lokalnym kapitał inwestycyjny" – powiedziała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

- Spadek PKB sięgnie 5,4% w tym roku, a następnie Polska osiągnie wzrost gospodarczy na poziomie 4,9% w 2021 r. i 3,7% w 2022 r., wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), opublikowanej w "Raporcie o inflacji". Powrót do poziomu PKB sprzed wybuchu pandemii będzie wydłużony w czasie.

piątek, 17 lipiec 2020 06:33

ARP i Pekao rozwijają usługę pożyczki MŚP

Napisane przez

Agencja Rozwoju Przemysłu zawarła z bankiem Pekao umowę, na podstawie której przedsiębiorcy korzystający z pożyczek na finansowanie wynagrodzeń oferowanych przez ARP S.A. będą mogli skorzystać również z dedykowanych do tego celu rachunków bankowych oraz usługi Pekao Płace.

- Kurs EUR/USD dotarł do istotnego oporu. Pretekstem do zniżek euro mogą stać się dzisiejsze doniesienia z EBC, a w kolejnych dniach te ze szczytu UE ws. przeciwdziałania skutkom pandemii. W razie zniżek EUR, w ślad za wspólną waluta może spadać PLN.

PKN ORLEN i Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministra Aktywów Państwowych, podpisały List Intencyjny w sprawie przejęcia przez Grupy PGNiG. Planowana transakcja to kolejny krok PKN ORLEN, po wykupie akcji Grupy ENRGA i warunkowej zgodzie Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy LOTOS, w budowaniu silnego multienergetycznego koncernu.

Już od 1 lipca w rozliczeniach VAT obowiązuje nowa matryca stawek podatkowych. Tak jak dotychczas środki spożywcze opodatkowane są według dwóch obniżonych stawek podatkowych 5% oraz 8%, a także według stawki podstawowej 23%.

Skumulowany poziom strat spowodowanych restrykcjami związanymi ze zwalczaniem COVID-19 sięga już ok. 180 mld zł, jednak za sprawą odmrażania gospodarki oraz łagodzenia zasad dystansowania społecznego tempo ich narastania wyraźnie spowolniło - do niewiele ponad 420 mln zł dziennie, wobec przeszło 2,1 mld zł na dobę w czasie obowiązywania najostrzejszego lockdownu.

poniedziałek, 13 lipiec 2020 12:00

Lotniska podczas pandemii wylądowały w nowym świecie

Napisane przez

Nowa rzeczywistość, związana z wybuchem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zmieniła krajobraz światowego lotnictwa. Nigdy w historii żadne wydarzenia tak mocno nie dotknęły tej branży, jak światowy lockdown spowodowany koronawirusem.

sobota, 11 lipiec 2020 15:48

Ceny paliw wysokie - BM Refleks

Napisane przez

Ceny paliw na rynku hurtowym wciąż pozostają wysokie, dlatego w następnym tygodniu bardziej prawdopodobny jest także dalszy wzrost cen detalicznych, aniżeli ich spadek, wynika z komentarza rynkowego analityków Biura Maklerskiego Reflex.

Ponad 90 proc. dorosłych Polaków kupuje w sieci. Aż 65 proc. z nas szuka rozwiązań, które ułatwiają nam życie. Dlatego, zamiast zamawiać dostawę kurierem do domu lub pracy, coraz częściej wybieramy maszyny paczkowe.

czwartek, 09 lipiec 2020 12:44

MF i PAIH podpisały deklarację o współpracy

Napisane przez

Ministerstwo Finansów (MF) i Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) podpisały deklarację o współpracy, podała Agencja. Deklaracja dotyczy podniesienia jakości obsługi podatników, wspierania i rozwoju stabilnego otoczenia inwestycyjnego oraz współpracy na rzecz rozwijania działalności gospodarczej w Polsce.

"Zależy nam na tworzeniu w Polsce przyjaznego klimatu dla nowych przedsięwzięć i inwestycji. Dzisiejsza deklaracja o współpracy to kolejny krok mający na celu podniesienie jakości obsługi podatników oraz wypracowanie i podtrzymanie partnerskich i przyjaznych relacji między administracją skarbową, a jej 'klientami'. To także dowód na to, że wsłuchujemy się w potrzeby rynku i skutecznie na nie odpowiadamy" - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński, cytowany w komunikacie.

Współpraca obejmuje wymianę doświadczeń i analiz, ułatwienie inwestorom kontaktu z administracją podatkową, monitorowanie potrzeb inwestorów, podano także.

"Nasze relacje z inwestorami są partnerskie. Wiemy, jakie mają potrzeby, dlatego stale aktualizujemy i dostosowujemy ofertę. Naszym celem jest minimalizowanie barier w prowadzeniu działalności inwestycyjnej nad Wisłą. Dzięki temu mamy wysokojakościowe projekty, które wspierają rozwój Polski i nas wszystkich. Cieszę się, że mamy sojusznika w resorcie finansów" - powiedziała p.o. prezes PAIH Grażyna Ciurzyńska, cytowana w komunikacie.

wtorek, 07 lipiec 2020 11:27

MLEKOVITA - sukces sprzedażowy I półrocza

Napisane przez

Pierwsze półrocze 2020 r. – mimo zawirowań rynkowych wywołanych pandemią Covid-19 – zakończyło się dla firmy MLEKOVITA ogromnym sukcesem, który znacznie przerósł cele założone na ten okres.

poniedziałek, 06 lipiec 2020 12:19

GUS: Ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 11,3% r/r w I kw. 2020 r.

Napisane przez

Ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 11,3% r/r w I kw. 2020 r., a w ujęciu kwartalnym wzrosły o 3,6%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Przepisy, dotyczące konsumentów i podróżnych, w związku z którymi Komisja Europejska wystosowała wczoraj wezwanie do Polski o usunięcie uchybień obowiązują od kwietnia, jako element tzw. tarczy 1.0, a ich wprowadzenie wynikało z "bezprecedensowego kryzysu", poinformowała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

BNP Paribas, Citi, Goldman Sachs, HSBC, PKO BP i Société Générale otrzymały mandat na zorganizowanie emisji 3-letnich obligacji benchmarkowych nominowanych w euro, podało Ministerstwo Finansów (MF).

W najbliższych dniach w centrum uwagi inwestorów znajdzie się kumulacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Koniec kwartału, tradycyjnie, może charakteryzować się większą zmiennością na rynku, uważają analitycy Ebury: Enrique-Diaz Alvarez, Matthew Ryan i Roman Ziruk.

Auchan Retail Polska zdecydował o zamknięciu od 30 sierpnia br. dwóch sklepów sieci, zlokalizowanych w Dąbrowie Górniczej oraz w Mysłowicach. Decyzję poprzedziła analiza finansowa i organizacyjna obu placówek przeprowadzona pod kątem możliwości osiągnięcia przez nie trwałej rentowności.

- Bank Pekao wprowadzi do oferty program dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) do oprocentowania zarówno nowych, jak i już zaciągniętych kredytów obrotowych dla przedsiębiorców z segmentu MŚP oraz dla dużych firm, podał bank. Warunkiem otrzymania produktu z dopłatą przez przedsiębiorcę jest utrata płynności finansowej.

poniedziałek, 29 czerwiec 2020 09:51

Komisja Europejska da zgodę na przejęcie Lotosu przez PKN ORLEN

Napisane przez

PKN Orlen uzyska zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy Lotos po złożeniu nowych propozycji, w tym "osładzających sytuację ustępstw" wobec konkurentów, podał Reuters, powołując się na "osoby zaznajomione ze sprawą".

Rząd planuje zwiększenie wydatków na pomoc dla rolników, poszkodowanych w trakcie ubiegłorocznej suszy o 400 mln zł, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zarekomendowała dotychczas do programu dotacji na kapitał obrotowy 1 720 średnich firm, których wnioski opiewają na łączną kwotę 338 mln zł, poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR).

PGNiG Obrót Detaliczny - spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) - i Zakłady Produkcji Kruszyw Rupińscy (ZPK Rupińscy) podpisały list intencyjny w sprawie budowy ogólnodostępnych stacji LCNG, które umożliwią tankowanie pojazdów zasilanych sprężonym (CNG) i skroplonym (LNG) gazem ziemnym w Suwałkach i Szumowie, podała spółka.

Unia Owocowa alarmuje że Polska i europejska żywność będzie niekonkurencyjna cenowo w wyniku wprowadzenia przez Komisję Europejską strategii „Od pola do stołu” - Farm to Fork oraz różnorodności biologicznej będące elementami Europejskiego Zielonego Ładu - European Green Deal.

sobota, 20 czerwiec 2020 15:13

PKN ORLEN #WspieramyPolskę - patriotyzm gospodarczy

Napisane przez

Kampania #WspieramyPolskę, którą przygotował PKN ORLEN, ma wzmocnić postawy konsumenckie i zachęcić Polaków do świadomego wybierania produktów rodzimych firm. W ten sposób spółka wspiera polską gospodarkę i promuje ideę nowoczesnego patriotyzmu gospodarczego.

Strona 1 z 27