W kwietniu Lotnisko Chopina w Warszawie odprawiło 1 394 483 pasażerów. To o niecałe 5 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu przedpandemicznego 2019 roku. Rekordowy okazał się 28 kwietnia, kiedy to ze stołecznego lotniska skorzystało ponad 55,6 tys. pasażerów.

Produkujemy wiele dobrych serów, sporo eksportujemy. A czy możemy wytwarzać jeszcze lepszy nabiał? Możemy, a drogi do tego wytycza podniesiona jakość i smak poszukiwany przez konsumentów. 

czwartek, 27 kwiecień 2023 10:14

Instytut Staszica - „NIE” dla eliminacji gotówki!

Napisane przez

Analiza Instytutu Staszica poświęcona społecznym i gospodarczym aspektom ochrony obiegu gotówkowego w Polsce.

Przyszłość polskiego rolnictwa wymaga uważnego spojrzenia na unijną politykę, przykład plantatorów tytoniu ukazuje, że bez takiej rewizji może być to przyszłość malowana w czarnych barwach.

poniedziałek, 17 kwiecień 2023 20:44

Wojciech Trojanowski, STRABAG: Realizujemy strategię zeroemisyjności

Napisane przez

Byłoby wskazane aby zamawiający, kontraktując usługi budowlane, stosowali kryteria oceny związane ze zrównoważonym rozwojem i zmniejszeniem emisyjności.

Chciałbym by pod koniec roku inflacja była jednocyfrowa bliższa cyfrze 7 niż 9. Wyższa inflacja pozornie tylko generuje wyższe dochody dla budżetu, bo jednocześnie generuje wyższe wydatki – mówi podczas Welconomy Forum w Toruniu Artur Soboń sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów w rozmowie z ISBnews.TV.

poniedziałek, 20 marzec 2023 11:51

Bezpieczeństwo gazowe – w jakim punkcie jesteśmy?

Napisane przez

11 marca gazowiec „Lech Kaczyński”, wiozący ładunek gazu skroplonego LNG ze Stanów Zjednoczonych, zawinął do gazoportu w Świnoujściu. To dobry moment, by podsumować, w jakim punkcie dziś jesteśmy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo gazowe.

wtorek, 14 luty 2023 22:30

Poznaliśmy najzdrowszych producentów żywności

Napisane przez

Bezsenność i stres, złe samopoczucie. Wiele osób płaci w ten sposób za sukces. To jednak nie jest cena, która zniechęca młodych ludzi.

Stowarzyszenie „Polska Ekologia” zwiększa zakres swoich działań tak, aby żywność ekologiczna była bardziej dostępna i cieszyła się większym zainteresowaniem.

poniedziałek, 02 styczeń 2023 11:15

Euro w Chorwacji - znaczenie dla turystyki

Napisane przez

Chorwacka Wspólnota Turystyczna informuje o wprowadzeniu euro jako oficjalnej waluty w Chorwacji oraz jej wejściu do Strefy Schengen od  dnia 1 stycznia 2023 roku.

czwartek, 15 grudzień 2022 19:46

Machałek: wynagradznie zgodnie z predyspozycjami i stanowiskiem

Napisane przez

Jakie znaczenie mają programy firm zachęcające kobiety do studiów technicznych czy informatycznych? Czy równe traktowanie to bardziej kwestia zmiany prawa, czy mentalności?

Tzw. opłata cukrowa, wprowadzona w 2020 r., budziła ogromne kontrowersje wśród przedsiębiorców i wśród ekspertów. Krytykowano między innymi fakt, że rząd – pod pretekstem troski o zdrowie Polaków – chce nałożyć na polskie firmy nowy podatek.

środa, 19 październik 2022 14:11

Systemi kaucyjny: dobry projekt ustawy do dyskusji

Napisane przez

Eksperci Instytutu Staszica – obok przedstawicieli innych think tanków, organizacji przedsiębiorców i przedstawicieli branży handlowej i spożywczej – od wielu tygodni wskazywali na konieczność głębokiej korekty założeń planowanej ustawy, wprowadzającej system kaucyjny.

Branża spożywcza to jedna z najbardziej wrażliwych, ale i strategicznych gałęzi gospodarki. Turbulencje na rynkach wewnętrznym i zagranicznych mogą istotnie przemodelować popyt i podaż.

piątek, 16 wrzesień 2022 13:17

30-lecie Rady Głównej Instytutów Badawczych

Napisane przez

W tym roku świętujemy 30-lecie Rady Głównej Instytutów Badawczych, która reprezentuje 91 instytutów badawczych w Polsce prowadzących badania naukowe na rzecz gospodarki, infrastruktury, środowiska, rolnictwa, medycyny, bezpieczeństwa i nauk humanistycznych.

środa, 14 wrzesień 2022 11:43

Rola samorządów w pozyskiwaniu i zarządzaniu OZE

Napisane przez

Fundacja FAPA Polska Izba Bankowości Spółdzielczej zorganizowała kolejne wydarzenia w ramach projektu: Ekonomiczne, prawne i społeczne uwarunkowania produkcji i korzystania z odnawialnych źródeł energii.

środa, 14 wrzesień 2022 11:18

Saudowie: sojusz z Rosją czy ogrywanie Rosji?

Napisane przez

Wraz z finalizacją fuzji Orlenu i Lotosu faktem stało się wejście na polski rynek petrochemiczny Saudów.

wtorek, 06 wrzesień 2022 12:29

System kaucyjny - czy istnieje idealny model?

Napisane przez

Trwają prace na stworzeniem w Polsce systemu kaucyjnego. Nie jest tajemnicą, że budzi to sporo zarówno wątpliwości ale i emocji.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował niedawno o nałożeniu kolejnej kary na duże przedsiębiorstwo rynku rolnego w związku z wykorzystywaniem w relacjach z rolnikami przewagi kontraktowej.

piątek, 05 sierpień 2022 12:34

Maga Foods - firma spożywcza ponownie w polskich rękach

Napisane przez

Maga Foods, założona 30 lat temu przez parę polskich przedsiębiorców, po pięciu latach wróciła w polskie ręce. Kilkanaście dni temu 100 proc. udziałów w firmie objęła spółka pracownicza.

piątek, 05 sierpień 2022 12:29

Ciepieńko - idea Namysłowska Park

Napisane przez

Czy możliwe jest lokalne pojezierze w sercu warszawskiej Pragi? To idea Namysłowska Park. Chodzi o obiekt ze stawem, podmokłymi łąkami i deszczowym ogrodem. Wszystko to może powstać.

Fundacja FAPA Polska Izba Bankowości Spółdzielczej zorganizowała kolejne wydarzenie w ramach projektu: Ekonomiczne, prawne i społeczne uwarunkowania produkcji i korzystania z odnawialnych źródeł energii. Tym razem Fundacja zaprosiła właścicieli gospodarstw rolnych do działającej w Chotyczach na Mazowszu biogazowni rolniczej.

Włączenie butelek szklanych jednorazowego użytku do systemu kaucyjnego, to rozwiązanie najgorsze z możliwych – alarmują Polska Izba Handlu i 16 organizacji branżowych.

czwartek, 28 lipiec 2022 14:17

Rewaloryzacja kontraktów infrastrukturalnych

Napisane przez

Kolejnictwo jest najbardziej zaniedbanym obszarem infrastruktury w Polsce. Patrząc na mapę dróg kolejowych nadal łatwo zorientować się gdzie przebiegały granice zaborców, mimo, że od tamtego czasu minęło ponad 100 lat, nie wiele się zmieniło.

System kaucyjny na szklane butelki jednorazowe uderzy w polski handel detaliczny i pogorszy zbiórkę frakcji szklanej, której – na tle pozostałych opakowań plastikowych i puszek – pozyskuje się najwięcej – wynika z treści pisma Polskiej Izby Handlu, do którego dotarliśmy. 

wtorek, 26 lipiec 2022 11:06

Razem do bankructwa. Nie pierwszy raz

Napisane przez

Kolejna rocznica ogłoszenia przez komunistyczną PRL niewypłacalności mimowolnie skojarzyła mi się ze skutkami, jakie mogą wywołać ostatnie populistyczne propozycje opozycji, dotyczące np. sztywnych cen na paliwo czy czterodniowego czasu pracy.

Kontrakty kolejowe w związku z wojną na Ukrainie są zagrożone ich realizacja wyjątkowo trudna. Na tę sytuację wpływa również wzrost cen.

piątek, 08 lipiec 2022 11:57

Instytut ESG: Przemysłowy potencjał do zielonej zmiany

Napisane przez

Przemysłowy potencjał do zielonej zmiany - to tytuł konferencji Instytutu ESG, która odbyła się 5 lipca w Warszawie. Podczas wydarzenia eksperci odnieśli się do wyzwań, jakie stoją przed przedsiębiorcami i związanymi z tym szansami na wzrost konkurencyjności polskiego przemysłu.

Strona 1 z 40