Współczynnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych (w wieku produkcyjnym) w 2018 roku wynosił 28,3 proc., wskaźnik zatrudnienia wyniósł 26,2 proc., a stopa bezrobocia – 7 proc. - mówi Dorota Habich, wiceprezes PFRON.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o wydanie objaśnienia prawnego dotyczącego uprawnienia pracodawcy do samodzielnej kontroli stanu trzeźwości pracownika. Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) popiera inicjatywę rozszerzenia kompetencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. FPP uważa, że Rzecznik MŚP powinien mieć możliwość brania udziału w toczących się już postępowaniach w sprawach cywilnych z zakresu ubezpieczeń społecznych (ZUS) oraz możliwość wnoszenia skarg kasacyjnych od prawomocnych orzeczeń w tych sprawach.

poniedziałek, 26 sierpień 2019 12:10

Instytut Biznesu stanowisko w sprawie inflacji

Napisane przez

Czynnikiem inflacjogennym jest stopa bezrobocia, najniższa w całym okresie transformacji. Wzrost cen w nieodległej perspektywie przekłada się na istotne długofalowe decyzje przedsiębiorców - Instytut Dyrektorów.

sobota, 03 sierpień 2019 12:25

No-Frost - PKP Energetyka i Politechnika Warszawska

Napisane przez

No-Frost to opracowany na Politechnice Warszawskiej innowacyjny system zapobiegania obladzaniu sieci trakcyjnej który wdrażany jest przez PKP Energetyka. To kolejny etap wdrażania systemu zapobiegania obladzaniu sieci na polskich kolejach.

piątek, 26 lipiec 2019 12:21

BCC: specjalizacja w medycynie szerzej dostępna

Napisane przez

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Efektem proponowanych zmian może być zwiększenie liczby specjalistów.

"Wspólna walka z nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi na bazarach i targowiskach”- pod takim hasłem wystartowała kampania społeczna Business Centre Club pod patronatem Krajowej Administracji Skarbowej.

poniedziałek, 15 lipiec 2019 23:20

NBP: Firmy nie oczekują znaczącego wzrostu inflacji

Napisane przez

Ponownie spadła liczba przedsiębiorstw planujących wzrost cen wyrobów własnych w III kw. 2019 r., ale wciąż kształtują się one względnie wysokim poziomie, poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).

9 mld zł polskie firmy są winne innym przedsiębiorcom. Zatory płatnicze utrudniają działalność szczególnie mikro- i małym firmom – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Wierzyciele próbują więc różnych sposobów, by je odzyskać: jedni upominają się o pieniądze samodzielnie, inni oddają sprawę do sądu.

poniedziałek, 15 lipiec 2019 12:45

Naval zwodował Suffren - wielozadniowy okręt podwodny

Napisane przez

Naval Group zwodował wielozadaniowy atomowy okręt podwodny w stoczni w Cherbourgu, we Francji. To piewrszy z sześciu tego typu okrętów zamówionych przez francuską marynarkę wojenną.

poniedziałek, 15 lipiec 2019 06:12

ZPP - uprościć podatek ryczałtowy

Napisane przez

Pałac strachu opodatkowany dwadzieścia siedem razy wyżej niż gabinet luster, ściana emocji to inna stawka podatkowa. Operator karuzeli zapłaci inną stawkę niż właściciel zjeżdżalni typu Gigant. Absurdy, zagmatwane przepisy i niestabilność regulacji - raport ZPP.

Orlen Paliwa podpisał umowę na dostawy oleju napędowego ze spółką Green Lab, jako Centrum Usług Wspólnych spółek należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Do końca 2019 roku w ramach umowy spółka Grupy Orlen dostarczy ok. 16 mln litrów ON.

Nowa matryca VAT przygotowywana przez Ministerstwo Finansów wymaga szerokiej konsultacji w branżach. Prace nad nią trwają już prawie rok przy dużym sprzeciwie z wielu stron.  Wpływ zmian na gospodarkę i konsumentów może być bardzo niekorzystny.

sobota, 29 czerwiec 2019 11:14

Raport: Dynamiczny rozwój rynku fotowoltaiki w Polsce

Napisane przez

W 2019 roku Polska może znaleźć się na czwartym miejscu w UE pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych - wynika z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej „Rynek Fotowoltaiki w Polsce’2019”.

sobota, 29 czerwiec 2019 11:00

ANWIL podpisał umowę na budowę instalacji granulacji

Napisane przez

Włocławska spółka z Grupy ORLEN podpisała umowę na budowę instalacji granulacji mechanicznej, która stanowi drugą z trzech najważniejszych umów, jakie mają zostać zawarte w ramach rozbudowy zdolności produkcyjnych ANWILU w obszarze nawozów. Efektem prowadzonych prac będzie zwiększenie jego zdolności produkcyjnych o około 50 procent oraz poszerzenie oferty produktowej o cztery rodzaje nawozów.

piątek, 28 czerwiec 2019 18:54

LUX MED wspiera Mobilny Gabinet Telemedyczny

Napisane przez

Przez najbliższe tygodnie LUX MED wspierać będzie testy przenośnego gabinetu telemedycznego, który służy do zdalnych konsultacji lekarskich lub pielęgniarskich oraz wykonywania niektórych badań diagnostycznych. W gabinecie prowadzona jest ocena ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

środa, 26 czerwiec 2019 13:22

Coface: Branża motoryzacyjna zalicza spadki

Napisane przez

Niższy popyt, spowolnienie gospodarcze, wzrost protekcjonizmu oraz konieczność dostosowania się do bardziej restrykcyjnych norm emisji spalin sprawiają, że dla polskiego sektora motoryzacyjnego rysują się niekorzystne perspektywy. Mimo tego, Europa Środkowo-Wschodnia, w tym Polska, może odczuć pogorszenie koniunktury mniej dotkliwie.

piątek, 21 czerwiec 2019 10:54

GUS: Wynik finansowy netto TFI wzrósł o 33,2%

Napisane przez

Wynik finansowy netto TFI wzrósł o 33,2%. i wyniósł 906,9 mln zł. Wartość aktywów ogółem zgromadzonych przez fundusze inwestycyjne na koniec grudnia 2018 r. wyniosła 312,5 mld zł (spadek o 0,5% r/r), podał Główny Urząd Statystyczny. 

poniedziałek, 17 czerwiec 2019 12:01

Ranstad: wzrost zatrudnienia  może wyhamować

Napisane przez

Wzrost zatrudnienia może nieco wyhamować – sygnalizują pracodawcy.  Rzadziej zamierzają zatrudniać obcokrajowców i szykują się na wyjazd pracowników z Ukrainy do Niemiec.

środa, 12 czerwiec 2019 19:58

GDDKiA przetargi na dokończenie S5

Napisane przez

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje ogłoszenie przetargów na dokończenie trzech odcinków drogi S5 na przełomie lipca i sierpnia. Będą to odcinki niezrealizowane przez Impressa Pizzarotti z którą GDKiA rozwiązała umowę.

środa, 12 czerwiec 2019 08:13

Małopolskie drugie miejsce w liczbie cudzoziemców

Napisane przez

Liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt (m.in. czasowy lub stały) wydane w województwie małopolskim osiągnęła 40 tys. osób. Zdecydowanie najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy. Dominują migracje czasowe związane z chęcią podjęcia pracy.

środa, 12 czerwiec 2019 02:36

Wild: nowe założenia dotyczące lotnictwa do 2020

Napisane przez

Nowa polityka lotnicza, nowe założenia dotyczące lotnisk wszystko to konsekwencje wynikające z budowy CPK. Dokument o tej treści powinien powstać do 2020 roku - informuje Mikołaj Wild z Ministerstwa Infrastruktury.

piątek, 31 maj 2019 13:05

10 razy mniej - 117 000 minut punktualniej

Napisane przez

Przedstawiciele PKP Energetyka oraz PKP PLK podpisali nową umowę utrzymaniową. Obejmuje ona świadczenie usług utrzymania sieci trakcyjnej dla PKP Polskich Linii Kolejowych

piątek, 31 maj 2019 11:34

Plastik w Polsce rośnie

Napisane przez

Wyraźnie szybciej niż w całej Europie rośnie w Polsce popyt na tworzywa sztuczne. W polsce wzrost zapotrzebowania wynósł 7% a w Europie 0,3% podała Fundacja PlasticEurope Polska. Tymczasem UE zwiększa nacisk na odejście od tworzyw sztucznych.

RPP w dyskusji podsumowującej pierwszy kwartał optymistycznie zapatruje się na wskaźniki mówiące o kondycji gospodarki. PKB może być większe niż zakładano nawet 4% w 2019. Wzrost inflacji prawdopodobny, ale bez silnych sygnałów ekonomicznych. Bezrobocie na historycznym minimu.

Wojna handlowa USA Chiny i coraz bardziej napięte stosunki handlowe USA Unia Europejska źle wpływają na złotówkę. Wszystkie waluty rynków wschodzących na tym cierpią.

wtorek, 28 maj 2019 12:19

Dużo soku - dużo podatku VAT?

Napisane przez

Podczas debaty "Podatkowy hamulec czy podatkowe paliwo: polski system fiskalny a wsparcie rozwoju krajowej produkcji na przykładzie sektora spożywczego” wymieniono ważne powody dla zablokowania podwyżki VAT na napoje z dużą zawartością soku.

poniedziałek, 27 maj 2019 15:16

PKO Leasing przejęło Prime Car Management

Napisane przez

PKO Leasing przejęła kontrolę nad Prime Car Management firmą leasingową z grupy Masterlease. Po włączeniu usług PCM do oferty PKO Leasing klienci PKO będą mieli dostęp do szerszego portfolio modeli aut leasingowych.

czwartek, 23 maj 2019 11:41

Kształtować podatki trzeba mądrze

Napisane przez

Podatki mogą pobudzać gospodarkę kształtować rynek prowadzić konsumentów ku określonym wyborom, a te mogą mieć dla nich pozytywne skutki. 

Strona 1 z 22