piątek, 23 październik 2020 11:21

Żabka: nowe centrum logistyczne w nowoczesnym łańcuchu dostaw

Napisane przez

Żabka Polska, mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią, w tym roku dokonała największych w swojej historii inwestycji w rozwój nowoczesnej i przyjaznej środowisku sieci logistycznej. Ostatnią z nich jest uruchomienie 7. centrum logistycznego w Tyńcu Małym pod Wrocławiem.

środa, 21 październik 2020 12:06

Koronawirus a rynek pracy - "łagodne uderzenie"

Napisane przez

Pojawienie się COVID-19 postawiło nowe wyzwania przed rynkiem pracy. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy musieli zmierzyć się z nową rzeczywistością. Jakie wyzwania recesja spowodowana przez koronawirusa postawiła przed biznesem, kto najmocniej ucierpiał a kto przechodzi przez kryzys obronną ręką?

poniedziałek, 19 październik 2020 13:18

UOKiK nałożył na PKO BP i Pekao łącznie ok. 62 mln zł kary

Napisane przez

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dwie decyzje, w których zakwestionował postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytów hipotecznych odnoszących się do walut obcych. Decyzje dotyczą PKO Banku Polskiego oraz Banku Pekao. Suma nałożonych kar wynosi ok. 62 mln zł.

sobota, 17 październik 2020 17:29

Tygodniowy przegląd informacji ISBtech z sektora TMT

Napisane przez

Tygodniowy przegląd informacji ISBNews, telekomunikacja, 5G, e bankowość, HR, legislacja. Firmy: Huawei, Samsung, Microsoft, Wasko, Castorama, Allegro...

Rzecznik generalna Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznała, że polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa, poinformował Trybunał. Opinia Juliane Kokott może być wzięta pod uwagę przy wydawaniu wyroku w tej sprawie przez Trybunał.

Newag zawarł umowę z Kolejami Dolnośląskimi (KD) na dostawę zespołów trakcyjnych (ZT) z napędem dwusystemowym elektryczno-spalinowym. Ponieważ zamawiający skorzystał częściowo z prawa opcji, umowa obejmuje łącznie sześć pojazdów za 137,4 mln zł netto, podała spółka.

poniedziałek, 12 październik 2020 14:56

ZPP strategia walki z drugą falą epidemii - radykalne zmiany

Napisane przez

ZPP o strategii walki z drugą falą epidemii: trzeba radykalnych zmian organizacyjnych i przestrzegania restrykcji sanitarnych, nie możemy pozwolić sobie na ponowny lockdown.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przedstawia uwagi do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów i postuluje o jego dostosowanie do fundamentalnej zasady wolności działalności gospodarczej oraz innych zasad wynikających z Konstytucji Biznesu.

sobota, 10 październik 2020 15:02

BGK wprowadził zmiany do oferty gwarancji z programu COSME

Napisane przez

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wprowadził zmiany do oferty gwarancji z programu COSME. Nowe zasady obowiązują z datą wsteczną i obejmują umowy kredytowe zawierane od 6 kwietnia do 31 grudnia 2020 r.

Według długoterminowych prognoz demograficznych, w najbliższych latach będziemy najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie. Aby skutecznie realizować świadczenia zdrowotne należy wprowadzić tzw. "opiekę farmaceutyczną" i udrożnić przepływ informacji pomiędzy lekarzem, farmaceutą, i pacjentem.

Bank Światowy zrewidował prognozę PKB Polski na -3,9% z wcześniejszej prognozy spadku PKB o 4,2% w 2020 r. i spodziewa się odbicia wzrostu o 3,5% w następnym roku (wobec prognozowanych w czerwcu 2,8% wzrostu).

Santander Bank Polska proponuje swoim klientom z segmentu małych i średnich firm wydłużenie okresu kredytowania o 6 lub 12 miesięcy. To nowe udogodnienie dla tych, którzy nadal pozostają w trudnej sytuacji finansowej, spowodowanej skutkami epidemii COVID-19, podał bank.

W Łodzi powstanie nowoczesny terminal przeznaczony do obsługi transportu żywności. To pierwsza inwestycja spółki Contargo Hatrans Łódź łączącej doświadczenie łódzkiej firmy Hatrans Logistics oferującej usługi logistyczne w Europie i Chinach oraz działającej na terenie całej Europy spółki Contargo.

Decyzja S&P Global Ratings o podtrzymaniu ratingów Polski i ich stabilnej perspektywy pokazuje, że prowadzona przez polski rząd przed wybuchem pandemii polityka gospodarcza i działania antykryzysowe przynoszą efekty, skomentował minister finansów Tadeusz Kościński.

piątek, 02 październik 2020 12:05

Opieka farmaceutyczna w aptekach. Konieczność która zaowocuje

Napisane przez

Polska stoi przed wyzwaniem transformacji opieki medycznej poprzez dołączenie farmaceutów do grona świadczących usługi medyczne. - Przy obecnych wyzwaniach polskiego systemu ochrony zdrowia zwiększenie kompetencji farmaceutów to konieczność mówi Marcin Czech, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego.

czwartek, 01 październik 2020 11:36

MLEKOVITA: "MiaMu" i "Tereska" z nowej linii technologicznej w Pilicy

Napisane przez

„MiaMu” i „Tereska” batoniki twarogowe od MLEKOVITY z nowej linii technologicznej w Pilicy. Wartość inwestycji - 4 mln zł.

poniedziałek, 28 wrzesień 2020 12:17

PKO BP prognoza PKB. 2020 lepiej niż przewidywano

Napisane przez

Podtrzymujemy przewidywania z czerwca, że recesja w 2020 będzie relatywnie płytka, a w 2021 nastąpi silne odbicie. Widzimy, że od kwietniowego dna kryzysu wiele branż znacząco odbudowało aktywność - kwartalnik ekonomiczny PKO BP.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, wprowadzającą dla branży turystycznej dodatkowe "postojowe" oraz zwolnienie ze składek ubezpieczeniowych za lipiec sierpień i wrzesień, poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Rok 2020 zachwiał ścieżką dynamicznego wzrostu gospodarczego Polski, dotychczas wręcz zaskakująco konsekwentną. Analiza wskaźników każe przypuszczać, że prowadzona od marca polityka pozwoliła złagodzić negatywny wpływ koronawirusa na gospodarkę, jednak oczywiście również i ona ma swoją cenę.

poniedziałek, 21 wrzesień 2020 12:58

Wyższa akcyza na auta, to nie jest złe rozwiązanie

Napisane przez

Wprowadzenie akcyzy na samochody używane nie byłoby wcale złym pomysłem, pod warunkiem ograniczenia napływu do Polski starych powypadkowych aut spalinowych - twierdzą eksperci autobaza.

poniedziałek, 21 wrzesień 2020 10:39

GPW - Centralny Bank Armenii: porozumienie 65% akcji AMX

Napisane przez

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) podpisała porozumienie z Centralnym Bankiem Armenii (CBoA) w sprawie negocjacji odkupienia od Banku 65% udziałów w giełdzie armeńskiej (AMX).

Tygodniowy przegląd informacji ISBtech z sektora TMT biznes i finanse: rynek

144 przedsiębiorców powołało Izbę Gospodarczą Gastronomii Polskiej. Jej głównym celem jest reprezentowanie całej gastronomii wobec władz państwowych, administracyjnych i samorządowych oraz zabieganie o optymalnie korzystne przepisy, zwłaszcza podatkowe, i warunki prowadzenia działalności. A także ochrona przed skutkami kryzysu wywołanego przez pandemię.

niedziela, 13 wrzesień 2020 13:35

Pawlak: Konsolidacja się sprawdziła - Grupa PZU

Napisane przez

Od pięciu lat trwa ośmieszanie planów PiS związanych z repolonizacją sektora finansów. Pięć lat trwa próba straszenia katastrofą, do jakiej rzekomo ma prowadzić tworzenie „państwowych gigantów”, czyli po prostu znanych na całym świecie grup kapitałowych. Jak na złość kasandryczne przepowiednie profesora Balcerowicza i innych ekonomistów, mocno politycznie określonych, nie chcą się spełniać.

Nawet kryzys koronawirusowy, który dla zwolenników totalnej opozycji jawił się jako nadzieja na upadek gospodarki, wzrost bezrobocia i upragniony upadek obozu dobrej zmiany, nie okazał się tak silny, jak się spodziewano. Słowem, klops. Za wyjaśnienie, dlaczego te nadzieje okazały się złudne, doskonale mogą posłużyć wyniki Grupy PZU za pierwsze półrocze.

Zysk całej grupy za pierwsze sześć miesięcy 2020 r. wyniósłby 1,6 mld zł i byłby to najlepszy od sześciu lat wynik, biorąc pod uwagę taki okres. Wyniósłby, gdyby nie odpisy na wartość akcji Alior Banku i Pekao, wynoszące 1,3 mld zł. A więc wreszcie upragniony dowód, że polityka polegająca na polonizacji banków okazała się fiaskiem? Nic bardziej mylnego.

Koronawirusowy kryzys uderzył bardzo silnie w cały sektor bankowy. A dzięki temu, że Grupa PZU odnotowuje zyski w różnych obszarach, jest, mówiąc kolokwialnie, z czego odpisywać. Poza tym odpis 1,3 mld zł nie oznacza, że tyleż gotówki ubywa ze spółek, bowiem to tylko zapis księgowy. Okazało się zatem, że zbudowanie silnej grupy i dywersyfikacja jej działalności wyszła na dobre wszystkim jej spółkom, od bankowych po ubezpieczeniowe. - Trzeba pamiętać, że na tym właśnie polega dywersyfikacja, w pewnych okolicznościach ekonomicznych jedne aktywa przynoszą zysk, a drugie nie. Jak koniunktura się zmieni, to może być odwrotnie - tak wyniki skomentował analityk Adam Ruciński, z firmy doradczej BTFG, cytowany przez portal wnp.pl. Nic dodać, nic ująć.

Jeśli mowa o innych segmentach działalności Grupy PZU - okazuje się, że PZU było najczęściej wybieranym ubezpieczycielem w czasie pandemii.

Aktywa Grupy z wyłączeniem banków wzrosły w ostatnim roku z 340 do 377 mld zł. Z kolei PZU Zdrowie stało się jednym z największych operatorów medycznych w Polsce i na koniec czerwca br. miało podpisane 2,7 mln umów.

Po co ta statystyka? Ano dlatego, że ilustruje sensowność wyśmiewanej polityki. Tworzenie potężnych grup kapitałowych nie jest fanaberią ani podróżą w czasy PRL, ale światowym trendem. A to, że największym udziałowcem jest w tym przypadku państwo, z punktu widzenia modelu nie ma większego znaczenia. Reguły rynkowe są takie same, gdy chodzi o kapitał prywatny i państwowy. Fakt, że Alior i Pekao są częścią mocnej, wielkiej grupy kapitałowej, pozwoliło im bez zawirowań przetrwać najgorsze miesiące kryzysu. A segment ubezpieczeniowy i zdrowotny, jak widać, rozwija się doskonale mimo kryzysu.

Charakterystyczne, że w mediach niekryjących zaangażowania przeciwko obecnej władzy, w tygodniach poprzedzających ogłoszenie cytowanych danych próbowano straszyć rzekomo sensacyjnymi danymi na temat fatalnych wyników. Można to uznać i za polityczną rozgrywkę, i za próbę wpływania manipulacjami na kurs akcji. A fakt, że wyniki były lepsze niż oczekiwali analitycy, dodatkowo wyjaśnia te usiłowania.

Krytycy polityki ekonomicznej rządu Zjednoczonej Prawicy powtarzali jak mantrę, że jej słuszność zweryfikuje kryzys. No, to mamy światowy kryzys, który Polskę dotyka w stopniu nieporównanie mniejszym, niż wiele innych państw.

...Pozostaje wymyślić nowe proroctwa.

piątek, 04 wrzesień 2020 10:18

Centralny System Informacji dla Policji - DataWalk i Comp

Napisane przez

DataWalk zawarł umowę z Comp w ramach realizacji współpracy z Komendą Główną Policji. Umowa dotyczy sprzedaży licencji wieczystej oraz realizacji usług wdrożeniowo-szkoleniowych w zakresie pełnego produkcyjnego wykorzystania platformy DataWalk w charakterze centralnego Systemu Informacji Operacyjnej Policji.

czwartek, 03 wrzesień 2020 12:39

MF sprzedało na przetargu zamiany obligacje za 2,96 mld zł

Napisane przez

Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu zamiany obligacje skarbowe pięciu serii o łącznej wartości 2 962,175 mln zł, odkupując w zamian (w operacji bezgotówkowej) papiery zapadające w październiku 2020 r. oraz styczniu, kwietniu, maju i lipcu 2021 r. o łącznej wartości 2 896,691 mln zł.

- Haitong Bank oczekuje, że aukcja 5G odbędzie się w połowie 2021 r., a jej budżet wyniesie 550 mln zł na telekom, podano w raporcie analitycznym.

środa, 26 sierpień 2020 12:10

ZUS: Dotychczas aktywowano ok. 817 tys. bonów turystycznych

Napisane przez

Dotychczas aktywowano 817 tys. bonów turystycznych, a ponad 200 tys. zostało już wykorzystanych, poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Beneficjenci zrealizowali płatności bonami na łączną kwotę ponad 147 mln zł.

Strona 1 z 28