piątek, 16 wrzesień 2022 13:17

30-lecie Rady Głównej Instytutów Badawczych

Napisane przez

W tym roku świętujemy 30-lecie Rady Głównej Instytutów Badawczych, która reprezentuje 91 instytutów badawczych w Polsce prowadzących badania naukowe na rzecz gospodarki, infrastruktury, środowiska, rolnictwa, medycyny, bezpieczeństwa i nauk humanistycznych.

środa, 14 wrzesień 2022 11:43

Rola samorządów w pozyskiwaniu i zarządzaniu OZE

Napisane przez

Fundacja FAPA Polska Izba Bankowości Spółdzielczej zorganizowała kolejne wydarzenia w ramach projektu: Ekonomiczne, prawne i społeczne uwarunkowania produkcji i korzystania z odnawialnych źródeł energii.

środa, 14 wrzesień 2022 11:18

Saudowie: sojusz z Rosją czy ogrywanie Rosji?

Napisane przez

Wraz z finalizacją fuzji Orlenu i Lotosu faktem stało się wejście na polski rynek petrochemiczny Saudów.

wtorek, 06 wrzesień 2022 12:29

System kaucyjny - czy istnieje idealny model?

Napisane przez

Trwają prace na stworzeniem w Polsce systemu kaucyjnego. Nie jest tajemnicą, że budzi to sporo zarówno wątpliwości ale i emocji.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował niedawno o nałożeniu kolejnej kary na duże przedsiębiorstwo rynku rolnego w związku z wykorzystywaniem w relacjach z rolnikami przewagi kontraktowej.

piątek, 05 sierpień 2022 12:34

Maga Foods - firma spożywcza ponownie w polskich rękach

Napisane przez

Maga Foods, założona 30 lat temu przez parę polskich przedsiębiorców, po pięciu latach wróciła w polskie ręce. Kilkanaście dni temu 100 proc. udziałów w firmie objęła spółka pracownicza.

piątek, 05 sierpień 2022 12:29

Ciepieńko - idea Namysłowska Park

Napisane przez

Czy możliwe jest lokalne pojezierze w sercu warszawskiej Pragi? To idea Namysłowska Park. Chodzi o obiekt ze stawem, podmokłymi łąkami i deszczowym ogrodem. Wszystko to może powstać.

Fundacja FAPA Polska Izba Bankowości Spółdzielczej zorganizowała kolejne wydarzenie w ramach projektu: Ekonomiczne, prawne i społeczne uwarunkowania produkcji i korzystania z odnawialnych źródeł energii. Tym razem Fundacja zaprosiła właścicieli gospodarstw rolnych do działającej w Chotyczach na Mazowszu biogazowni rolniczej.

Włączenie butelek szklanych jednorazowego użytku do systemu kaucyjnego, to rozwiązanie najgorsze z możliwych – alarmują Polska Izba Handlu i 16 organizacji branżowych.

czwartek, 28 lipiec 2022 14:17

Rewaloryzacja kontraktów infrastrukturalnych

Napisane przez

Kolejnictwo jest najbardziej zaniedbanym obszarem infrastruktury w Polsce. Patrząc na mapę dróg kolejowych nadal łatwo zorientować się gdzie przebiegały granice zaborców, mimo, że od tamtego czasu minęło ponad 100 lat, nie wiele się zmieniło.

System kaucyjny na szklane butelki jednorazowe uderzy w polski handel detaliczny i pogorszy zbiórkę frakcji szklanej, której – na tle pozostałych opakowań plastikowych i puszek – pozyskuje się najwięcej – wynika z treści pisma Polskiej Izby Handlu, do którego dotarliśmy. 

wtorek, 26 lipiec 2022 11:06

Razem do bankructwa. Nie pierwszy raz

Napisane przez

Kolejna rocznica ogłoszenia przez komunistyczną PRL niewypłacalności mimowolnie skojarzyła mi się ze skutkami, jakie mogą wywołać ostatnie populistyczne propozycje opozycji, dotyczące np. sztywnych cen na paliwo czy czterodniowego czasu pracy.

Kontrakty kolejowe w związku z wojną na Ukrainie są zagrożone ich realizacja wyjątkowo trudna. Na tę sytuację wpływa również wzrost cen.

piątek, 08 lipiec 2022 11:57

Instytut ESG: Przemysłowy potencjał do zielonej zmiany

Napisane przez

Przemysłowy potencjał do zielonej zmiany - to tytuł konferencji Instytutu ESG, która odbyła się 5 lipca w Warszawie. Podczas wydarzenia eksperci odnieśli się do wyzwań, jakie stoją przed przedsiębiorcami i związanymi z tym szansami na wzrost konkurencyjności polskiego przemysłu.

piątek, 08 lipiec 2022 10:42

Producenci szkła: kaucja na butelki budzi wątpliwości

Napisane przez

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Klimatu i Środowiska od 2023 roku w Polsce będzie wdrażany powszechny, obowiązkowy system kaucyjny, który ma objąć m.in. butelki szklane wielo- i jednorazowego użytku.

Rynek budowlany rozgrzany do czerwoności, ceny rosną i spadają z dnia na dzień. Już 90% firm budowlanych deklaruje braki pracowników, a 70% że stanowi to zagrożenie dla dalszej działalności. 

środa, 22 czerwiec 2022 21:58

EDF wspiera Program Polskiej Energetyki Jądrowej

Napisane przez

EDF potwierdza swoje zaangażowanie we wspieranie Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, zawierając umowy o współpracy z 5 polskimi firmami podczas piątego Polsko-Francuskiego Dnia Przemysłu Jądrowego, który odbył się w Ołtarzewie.

Miesięcznik "Home & Market" od ponad 27 lat przyznaje nagrody Menedżera Roku. Wśród wyróżnionych w corocznym plebiscycie znajdują się przedstawiciele różnych sektorów gospodarki, którzy reprezentują różne szkoły zarządzania oraz ścieżki zawodowe. Prezes Zarządu Emitel otrzymał to wyróżnienie już po raz drugi.

środa, 15 czerwiec 2022 11:30

Lotnisko Chopina: ruch lotniczy błyskawicznie powraca

Napisane przez

Maj był kolejnym miesiącem z rekordowymi wynikami. Lotnisko Chopina obsłużyło w ponad  1 253 329 pasażerów, odnotowano niemal 13 300 operacji lotniczych. To potwierdza, że ruch lotniczy bardzo szybko wraca do poziomu sprzed pandemii. 

poniedziałek, 06 czerwiec 2022 15:08

Strabag wyjdzie z Rosji - twierdzi członek zarządu

Napisane przez

Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabaga, w rozmowie z Hubertem Biskupskim dla „Super Biznesu” przekonuje, że zarząd firmy podjął decyzję o zamknięciu działalności w Rosji i definitywnym wyjściu z rynku rosyjskiego. - Żadne nasze inwestycje nie są tam realizowane – podkreśla Trojanowski.

czwartek, 02 czerwiec 2022 11:02

Welconomy - fuzja PKN Orlen i PGNiG droga do niezależności

Napisane przez

Paradoksalnie gdybyśmy byli zapobiegawczy i w węglu, i ropie jak jesteśmy w gazie, byśmy byli w innym miejscu. 12 lat temu podpisaliśmy pakt klimatyczny, mamy sensowny pomysł na zmianę polityki energetycznej, ale brakuje nam kilka lat w tych naszych planach mówił w trakcie XXIX Welconomy Forum w Toruniu w panelu poświęconym suwerenności energetycznej wiceprezes Instytutu Staszica dr Dawid Piekarz.

piątek, 27 maj 2022 16:42

Instytu Staszica: Polski atom z francuskim wkładem

Napisane przez

Kwestia budowy tzw. dużego atomu czyli elektrowni atomowych, które mają przyspieszyć dekarbonizację polskiej gospodarki i zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne Polski najczęściej kojarzona jest ze współpracą z USA.

piątek, 27 maj 2022 12:00

Prezydent podpisał nowelę VAT-owską

Napisane przez

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), która zakłada przedłużenie tzw. tarczy antyinflacyjnej do 31 lipca br., wynika z informacji Kancelarii Prezydenta.

piątek, 27 maj 2022 11:27

Grupa Ferrero 9 wyróżnionych praktyk w Raporcie FOB

Napisane przez

Aż 9. dobrych praktyk Ferrero, zostało umieszczone w tegorocznej edycji raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. To najważniejsza cykliczna publikacja FOB, wydawana od 2002 roku.

Kluczowe wyzwania dla rolnictwa i przetwórstwa w zakresie ESG, zrównoważony system żywnościowy, transformacja produkcji i konsumpcji żywności w obliczu globalnych wyzwań czy w końcu bezpieczeństwo żywnościowe.

poniedziałek, 16 maj 2022 14:22

Truskawski - czas obalić mity

Napisane przez

Mity, które konsumenci słyszą wiele razy zaczynają odbierać jako obiektywną prawdę. Dlatego trzeba przywoływać fakty. Truskawki są tańsze niż w ubiegłym roku. Krajowe truskawki mamy od kwietnia do października.

piątek, 13 maj 2022 11:29

Grot z Łucznika pracuje na Ukrainie

Napisane przez

W sieci pojawiają się pierwsze filmy przedstawiające polskie karabinki Grot w rękach ukraińskich żołnierzy. Pojawiają się tam coraz bardziej dojrzałe wersje tej konstrukcji w tym najnowsza dostępna Grot C16A2.

Ustawa o obronie ojczyzny, która weszła w życie 23 kwietnia, zakłada zwiększenie wydatków na obronność do wysokości 3% PKB. Premier Morawiecki zapowiedział, że obóz rządzący będzie się starał wprowadzić do konstytucji zapis, wyłączający nakłady na zbrojenia spod zasad dotyczących progu dopuszczalnego zadłużania.

Strona 1 z 40