poniedziałek, 29 listopad 2021 11:29

Unia Europejska powinna zadbać o własne źródła zaopatrzenia

Napisane przez

Europosłowie chcą dywersyfikacji, zwiększenia recyklingu i wydobycia krajowego surowców do produkcji kluczowych technologii, aby zwiększyć autonomiczne i zrównoważone zaopatrzenie UE.

Wskaźnik koniunktury gospodarczej (ESI) w Polsce wyniósł 107,1 pkt w listopadzie 2021 r. wobec 106,6 pkt w poprzednim miesiącu, podała Komisja Europejska.

piątek, 26 listopad 2021 11:27

Sieć Badawcza Łukasiewicz startuje do walki o miliardy

Napisane przez

Sieć Badawcza Łukasiewicz chce powalczyć o unijne fundusze w ramach programu „Horyzont Europa”. W obecnej perspektywie jest do wzięcia 95,5 miliardów euro. Pomóc ma w tym uruchomione właśnie Centrum Foresightu i Internacjonalizacji (CFI).

środa, 24 listopad 2021 11:57

Leonardo trzeci raz branżowym liderem ESG

Napisane przez

Globalny Koncern Leonardo znalazł się wśród liderów Indeksów Zrównoważonego Rozwoju Dow Jones. Przedsiębiorstwo jest obecne w rankingu już od 12 lat. Koncern Leonardo uzyskał najwyższy wynik w branży lotniczej i obronnej, według oceny zrównoważonego rozwoju korporacji.

piątek, 19 listopad 2021 10:08

Koreańska inwestycja w Euro – Parku Stalowa Wola

Napisane przez

Mateusz Morawiecki wręczył koreańskiej firmie SKC decyzję o wsparciu budowy fabryki produkującej folię miedzianą do baterii litowo-jonowych. Inwestycja powstanie w Stalowej Woli, w parku inwestycyjnym powołanym niedawną specustawą Sejmu.

czwartek, 18 listopad 2021 11:30

Motywacja pracowników w czasie pandemii. Debata PGZ

Napisane przez

Skutki niekorzystnej sytuacji wpływają na wszystkie dziedziny naszego życia, a przede wszystkim na tę, która jest główną jego częścią - na pracę. Jak w warunkach pandemicznych utrzymać motywację pracowników?

Feardemic podpisał umowę z Unseen Silence, na jej podstawie spółka-córka Bloober Team wyda grę "Terror: Endless Night", podało Unseen Silence.

środa, 17 listopad 2021 12:22

PZPM: Park aut osobowych w Polsce powiększył się o 1,6%

Napisane przez

Liczba pojazdów silnikowych zarejestrowanych w Polsce wynosiła 24 271,3 tys. sztuk w 2020 r., co oznaczało wzrost o 1,6% r/r, wynika z rocznika Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego "Raport branży motoryzacyjnej 2021/2022". Wśród nich zarejestrowanych było 18 593,9 tys. aut osobowych, także o 1,6% więcej niż na koniec 2019 roku.

Uroczyste uhonorowanie nagrodami „Ambasador 2021” oraz wręczenie „Certyfikatów Jakości” Instytutu Biznesu następiło podczas I Kongresu ESG Polska Moc Biznesu, pod honorowym patronatem Mateusza Morawieckiego - Prezesa Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej.

środa, 03 listopad 2021 12:12

AAA Auto: Rynek aut używanych w Polsce

Napisane przez

Rynek samochodów używanych w Polsce obejmował 223 045 ofert sprzedaży pojazdów w październiku 2021 r., tj. o 19 849 aut więcej niż we wrześniu br., wynika z raportu AAA Auto, opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych.

Dzisiaj na GPW jest delikatnie wzrostowo. Większość indeksów branżowych rośnie, przy wyróżniających się bankach. W przypadku WIG-Banki inwestorzy, wraz z historycznymi szczytami cen akcji tego sektora, przeliczają przyszłe zyski z marży odsetkowej.

PGNiG Upstream Norway - spółka z Grupy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) - wraz z partnerami koncesyjnymi z sukcesem zakończył prace poszukiwawcze prowadzone na prospekcie Egyptian Vulture na Morzu Norweskim, podało PGNiG. Odkryte złoże może zawierać nawet 63 mln baryłek ropy naftowej.

piątek, 29 październik 2021 15:28

Akumulator ciepła w EC Karolin w Poznaniu na 24 tys m3 wody

Napisane przez

Veolia Energia Poznań uruchomiła akumulator ciepła w Elektrociepłowni Karolin w Poznaniu. Koszt inwestycji wyniósł 41,7 mln zł, w tym 21 mln zł to dofinansowanie ze środków europejskich, poinformowała prezes Dalida Gepfert.

piątek, 29 październik 2021 15:24

BGK planuje przetargi obligacji na rzecz Funduszu Przeciw COVID

Napisane przez

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zakłada przeprowadzenie w przyszłym miesiącu dwóch przetargów sprzedaży obligacji BGK na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19: 8 i 29 listopada, podał BGK.

Polska utrzymała 22. miejsce w najnowszym zestawieniu krajów atrakcyjnych dla inwestycji w sektor energetyki odnawialnej - EY Renewable Energy Country Attractiveness Index (RECAI), podał EY. Polska znalazła się też na 12. miejscu w nowo powstałym rankingu korporacyjnego PPA, obrazującym jego atrakcyjność dla inwestorów.

Przemysł 4.0 oznacza automatyzację procesów, nie eliminuje jednak czynnika ludzkiego. Wciąż niezbędne będzie pozyskanie specjalistów.

Konieczne stanie się także zatrudnienie osób potrafiących obsługiwać różne, często bardzo skomplikowane postępowania i systemy. Jak ten proces przygotować i wdrożyć, by podnieść kompetencje pracowników i sprawnie działać na tak dynamicznie zmieniającym się rynku?

Eksperci podczas debaty Forum Pracodawcy Godnego Zaufania „Transformacja cyfrowa - jak podnieść kompetencje kadr?” podkreślali, że kluczowa jest edukacja i uświadamianie, że transformacja nie jest tylko dla gigantów gospodarki, ale przede wszystkim dla małych i średnich firm.

Podstawowym zagadnieniem jest wyjaśnienie, czym właściwie jest transformacja cyfrowa przedsiębiorstw i jak można osiągnąć zadowalający poziom nieodbiegający od najnowszych trendów? Czy w tym procesie koszty wprowadzania zmian zwrócą się i przede wszystkim jak przygotować kadry do realizacji tego zadania transformacji cyfrowej?

Jak mówił podczas debaty Dawid Solak, p.o. prezesa Platformy Przemysłu Przyszłości, kluczowe będą przedsiębiorstwa korzystające z systemów cyberfizycznych, czyli inteligentnych maszyn, systemów przechowywania, urządzeń produkcyjnych zdolnych do autonomicznej wymiany informacji, działań i wzajemnego kontrolowania.

 - Transformacja cyfrowa to kompleksowy proces przechodzenia na nowe sposoby pracy przy wykorzystaniu technologii cyfrowych. Ona może zachodzić na różnych poziomach działalności firmy od produkcji, przez sprzedaż, obsługę klienta czy sferę finansową. Głównym celem transformacji, jest poprawa działania przedsiębiorstw w różnych aspektach: elastyczności, efektywności kosztowej czy szybkości realizacji zamówień. Ostatnie dwa lata sprawiły, że nie patrzymy na cyfryzację jako poprawę efektywności, ale zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom, kontrahentom, ale także zapewnienie ciągłości funkcjonowania firm, które w niepewnych czasach muszą się wciąć komunikować i działać. Wprowadzanie transformacji cyfrowej to proces, który wymaga analizy, przemyślanych, ale jednocześnie odważnych kroków - mówił Solak. - Niemniej proces jest konieczny dla przedsiębiorstwa, nie wypaść z trendów na rynku lokalnym i światowym. Cyfryzacja jest procesem dostosowywania się do pojawiających się na rynku nowości technologicznych.

Jak zatem osiągnąć transformację cyfrową? Solak sugeruje, by korzystać z porad i umiejętności ekspertów, ale także zachęca do zapoznania się z programem Nawigator, realizowanym przez Platformę Przemysłu Przyszłości. - Posiadamy narzędzia, które pomogą w odnalezieniu źródeł finansowania transformacji cyfrowej w kierunku przemysłu 4.0. Po wyborze podstawowych parametrów, czyli wielkości firmy i typu wsparcia wyświetlą się sugerowane instrumenty i szczegółowe informacje na ich temat, takie jak zasady, kwoty oraz terminy - zachęcał.

Transformacja cyfrowa nie jest łatwym procesem, który osiągnie się z bez wysiłku, pada więc pytanie czy polscy przedsiębiorcy i pracodawcy są gotowi do podjęcia tego wyzwania i czy posiadają już kompetencje do sprawnego przeprowadzenia procesu.

- Należy odróżnić płytką transformację, która polega na przykład na używaniu aplikacji do komunikacji, od tej głębokiej która już oddziałuje na wewnętrzne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Podstawowym wyznacznikiem transformacji cyfrowej w UE jest program Cyfrowy Kompas, którego cele zostały rozpisane do osiągnięcia do 2030 r. Podstawowym celem jest osiągniecie odpowiedniego odsetka osób, które posiadają przynajmniej podstawowe umiejętności cyfrowe i powinien wynosić 80%. W 2019 r. średnia unijna wyniosła 56%, z kolei Polska miała poniżej 50.

Kolejnym elementem programu jest zachowanie parytetu wśród specjalistów z sektora IT. Najwyższy odsetek kobiet w IT ma Bułgaria, bo aż 28%, Polska około 20%. Podobnie wypadamy w rankingu transformacji biznesu, czyli używania chmury, Big Data, sztucznej inteligencji. Niestety nie jest najlepiej, ale nie jest najgorzej, jest po prostu przed nami dużo pracy - tłumaczyła Kamila Sotomska, wicedyr. departamentu prawa i legislacji Związku Pracodawców i Przedsiębiorców. - Z pomocą przychodzą instytucje z gamą projektów takich jak np.: projekt KE z Digital Innowation Hubs, Ministerstwo Rozwoju z Ośrodkami Innowacji, czy możliwość realizacji bonów na cyfryzację, co mamy nadzieję przyspieszy i ułatwi proces.

Współczesne kadry muszą więc być multi-zadaniowymi managerami, ale także pracownicy muszą spełniać odpowiednie oczekiwania. Zmiany zawsze powodują pewne obawy, w tym przypadku pada pytanie czy transformacja cyfrowa w jakikolwiek sposób zagrozi przyszłości pracowników kosztem systemów i maszyn i jak szukać lub szkolić odpowiednio kadry, by zatrudnieni czuli się bezpiecznie.

- Trzeba zacząć przede wszystkim od tego, że nie wszystkie branże mogą przejść transformację cyfrową, a tam, gdzie podstawą są relacje międzyludzkie cyfryzacja nie zajdzie lub zajdzie w małym stopniu. Jeśli już ten proces jest realizowany, potrzebni są liderzy z wiedzą biznesową, technologiczną, kompetencjami w zarządzaniu zmianą oraz w zakresie interakcji ludzi z systemami technicznymi. Cyfryzacja to ciągłe podążanie za zmianą, ciągły proces, za którym trzeba nadążać i może być to wyczerpujące - twierdzi Juliusz Bolek przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Jakiej pomocy oczekują więc przedsiębiorcy przy transformacji cyfrowej i czy MŚP w ogóle potrzebują cyfryzacji i chcą przez ten proces przechodzić? Na to pytanie odpowiedział Kamil Rybikowski, Radca Rzecznika Małych i Średnik Przedsiębiorstw.

- Małe i średnie przedsiębiorstwa już kilka lat temu musiały przejść małą rewolucję choćby ze względu na wprowadzenie obowiązki składania JPK w formie elektronicznej, to sprawiło, że najdrobniejsze firmy musiały wprowadzić zmiany. Najważniejsze jest także wsparcie finansowe w niedostatkach kapitałowych i należy uświadamiać przedsiębiorców, że można skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań, by transformację cyfrową przeprowadzić - komentował Kamil Rybikowski.

Nie można w całym procesie zapominać o klientach. Każda zmiana będzie niosła za sobą zmiany, ale jaki wpływ na rynek i produkcję będzie miała cyfrowa transformacja? Czy klienci odczują różnice w dostarczanych usługach i czy nie będzie to jednak wytłumaczenie do redukcji etatów w firmach? Jak twierdzi Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej, transformację przede wszystkim trzeba odczarować i jasno określić dla kogo ona jest.

- Ważne, żeby jasno wybrzmiało, że transformacja nie jest tylko dla gigantów gospodarki, ale przede wszystkim dla małych i średnich firm, bo dzięki zmianom mogą osiągnąć ogromy postęp. Dzięki przemianie mogą zająć silniejszą pozycję w konkurowaniu z większymi podmiotami, zwiększyć swoją produkcję i co najważniejsze, szybciej określić oczekiwania klientów. Już nie potrzeba sprawdzania rynku na podstawie rozmów, czy analogowego researchu, ale wystarczy internet, który pozwoli dostarczyć szybko i sprawnie wymaganych informacji - mówił Soroczyński. - Cyfryzacja dała o sobie znać znacząco w czasie pandemii, która przyspieszyła proces transformacji, a ta jest potrzebna przedsiębiorstwom i pozwoli pozyskiwać nowych klientów i osiągać wyższy potencjał. Zautomatyzowanie procesów pozwoli na szybsze zadowalanie oczekiwań, a co za tym idzie, zwiększać przychód w firmie.
- Jak pokazują badania McKinseya w miejsce 100. stanowisk pracy zastąpionych procesem cyfryzacji, pojawia się 130 nowych miejsc pracy w innych zawodach i chcemy by w Polsce proces transformacji wychodził na przysłowiowy plus. Najważniejszym aspektem, który pomoże zachować równowagę jest pełne zaangażowanie całego zespołu pracowników i przede wszystkim staranie się by wyeliminować niepokój, który może przy procesie transformacji się pojawić - podsumował Dawid Solak.
Forum Pracodawca Godny Zaufania jest inicjatywą, która promuje odpowiedzialną, zgodną z normami europejskimi politykę pracowniczą i politykę socjalną. Co roku w ramach inicjatywy przyznawane są tytuły Pracodawcy Godnego Zaufania firmom i instytucjom, które w zakresie polityki pracowniczej sięgają po ciekawe i skuteczne rozwiązania - uwzględniając rozwój zawodowy pracowników i ochronę ich praw. Wyróżniani są również dziennikarze i publicyści, promujący powyższe idee. Organizatorem debaty w ramach Forum Pracodawcy Godnego Zaufania jest Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości.
poniedziałek, 25 październik 2021 12:01

Stanowisko WEI legalna imigracja potrzebna. Wizy dla Ukraińców

Napisane przez

Warsaw Enterprise Institute zwraca uwagę, że procedura wydawania wiz na Ukrainie może zostać zakłócona. Wątpliwości budzi przetarg na obsługę procesu wydawania polskich wiz obywatelom tego kraju oraz na obsługę tzw. małego ruchu granicznego.

sobota, 23 październik 2021 11:46

8 projektów, które poprawią jakość transportu zbiorowego

Napisane przez

8 projektów, które poprawią jakość transportu zbiorowego w aglomeracji poznańskiej, może otrzymać 8,5 mln zł dodatkowych środków z Funduszy Europejskich – ogłosił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podczas konferencji w Swarzędzu.

piątek, 22 październik 2021 13:41

Port w Ustce dogodna baza serwisowa farm wiatrowych PGE

Napisane przez

Przedstawiciele PGE, PGE Baltica oraz Miasta Ustka podpisali list intencyjny w sprawie możliwości utworzenia zaplecza serwisowego dla planowanych morskich farm wiatrowych w Porcie Morskim w Ustce.

Niemal 180 mld euro wynosi spowodowana przez pandemię luka w budżetach samorządów w Unii Europejskiej; tzw. efekt nożyc zdecydowanie najsilniej dotknął Niemcy, Polska znalazła się na siódmym miejscu pod względem nasilenia zjawiska – wynika z raportu Komitetu Regionów zaprezentowanego we wtorek w Brukseli.

poniedziałek, 11 październik 2021 14:10

Raport NBP: Prognoza centralna analityków PKB

Napisane przez

Prognoza centralna dotycząca dynamiki PKB, przeprowadzona przez Narodowy Bank Polski (NBP) wśród 19 analityków w okresie wrześniu-październiku 2021 r., zakłada wzrost na poziomie 5,1% w 2021 r., a następnie wzrost o 4,7% w 2022 r. i o 4,1% w 2023 r., wynika z raportu NBP.

poniedziałek, 11 październik 2021 12:32

Kongres 590. Transformacja energetyki wspiera innowacyjność

Napisane przez

Czy krajowe inwestycje w energetykę o charakterze strategicznym mogą przyczynić się do dynamizacji rozwoju gospodarczego Polski? Czy wielkie zmiany systemowe, na czele z transformacją energetyczną, są możliwe bez fuzji gigantów z sektora paliwowego i energetycznego?

Wartość środków do przekazania z budżetu na rynek krajowy do końca października wynosi - według stanu na koniec września br. - 12,6 mld zł, natomiast do końca roku będzie to 12,8 mld zł, podało Ministerstwo Finansów. Według stanu na koniec sierpnia br., kwota do przekazania na rynek do końca br. wynosiła 17,4 mld zł.

Wstępny plan Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zakłada ogłoszenie przetargów na minimum 252 km nowych dróg w 2022 r., podała Dyrekcja. W tym roku instytucja planuje jeszcze ogłosić przetargi na 11 odcinków dróg o łącznej długości 102 km.

Sejm znowelizował ustawę o podatku od towarów i usług (VAT), zakładający wprowadzenie dobrowolnych e-faktur od przyszłego roku i obowiązkowych od 2023 r. Nowelę poparło 448 posłów, jeden był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Żabka od wielu lat promuje płatności bezgotówkowe. We wszystkich ponad 7500 sklepach sieci można zapłacić za zakupy i usługi na wiele sposobów m.in. kartą, smartwatchem etc. We współpracy z Visa zaprosiła ponad 6000 franczyzobiorców do udziału w loterii TransAKCJA Visa.

środa, 29 wrzesień 2021 11:42

KUKE zwiększa zakres wsparcia eksporterów

Napisane przez

Wspieranie polskich firm w finansowaniu inwestycji w Polsce i zagranicą, umożliwianie bezpiecznej wymiany handlowej i świadczenia usług, przyciąganie zagranicznych inwestorów - to najważniejsze elementy nowego systemu wsparcia krajowych eksporterów, zaprezentowane w 30. rocznicę powstania Korporacji Ubezpieczeń i Kredytów Eksportowych (KUKE).

wtorek, 28 wrzesień 2021 18:42

Rząd przyjął projekt noweli ustawy okołobudżetowej na 2022

Napisane przez

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy okołobudżetowej na 2022 r., zakładający m.in. proces stopniowego odmrażania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz przekazanie skarbowych papierów wartościowych uczelniom publicznym, Agencji Badań Medycznych, Narodowemu Funduszowi Zdrowia oraz Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Strona 1 z 37