Dieta dla osób z chorobami nerek jest kluczowa, zwłaszcza w okresie świąteczno-noworocznym. W tym czasie łatwo o błędy, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie. Jak zadbać o właściwe nawyki żywieniowe przy dializach? Eksperci Diaverum podpowiadają, jak utrzymać zdrową dietę i uniknąć ryzyka związanego z nadmiarem potasu, fosforu czy płynów.

Efektywne zarządzanie biurem wymaga zastosowania nowoczesnych i funkcjonalnych narzędzi, które zwiększają produktywność, a jednocześnie pozwalają na optymalizację kosztów.

sobota, 14 grudzień 2024 13:20

„Strefa” tradycji z nowinkami na świątecznie

Napisane przez

Tradycyjne dania świąteczne tak, ale z nutą nowoczesności – mówi szef kuchni Grzegorz Marona, który od dwóch lat rządzi restauracyjną kuchnią w warszawskiej „Strefie” na ul.Próżnej. Lokal został doceniony w wielu konkursach i plebiscytach.

Wywiad z konsultantem piekarstwa, autorem patentu wypiekania chleba  „Makrowit, promotorem prawdziwego pieczywa:

25 listopada wydawnictwo Biały Kruk rusza z wielką ogólnopolską akcją promującą czytelnictwo polskich książek patriotycznych, historycznych i religijnych. To niepowtarzalna okazja, by za jedyne 5 zł nabyć wybitne dzieła autorów takich jak prof. Andrzej Nowak czy Adam Bujak.

piątek, 08 listopad 2024 18:09

Otarte grzyby i większa skuteczność suplementów

Napisane przez

Czy można nadać sproszkowanemu preparatowi bardziej doskonałą formę, aby przełamać barierę dostępności? Tego zadania podjęła się krakowska firma „Hydrostor”, która wraz z VB Institute zajmuje się wyznaczaniem nowych trendów w przetwarzaniu grzybów na skalę globalną. Pomocna w tym jest kultura innowacyjności panująca w tych firmach.

Przemarsz kawalerii, pokaz musztry kawaleryjskiej, wspólne odśpiewanie hymnu, a także spacery historyczne i warsztaty plastyczne – to atrakcje, które w najbliższy weekend odbędą się w Łazienkach Królewskich z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

środa, 23 październik 2024 12:37

Mikrodonacje: Pomoc dzieciom poległych funkcjonariuszy

Napisane przez

Kampania „Pomóż dzieciom. W podziękowaniu za służbę ich rodziców”. Rusza ogólnopolska akcja pod hasłem „Pomóż dzieciom. W podziękowaniu za służbę ich rodziców”. Fundacja Dorastaj z Nami zbiera fundusze na pomoc dzieciom, które nagle straciły rodziców - strażaków, policjantów, żołnierzy i innych funkcjonariuszy, dbających o nasze bezpieczeństwo.

wtorek, 22 październik 2024 12:01

Łazienki Królewskie: Darmowe zwiedzanie muzeów w listopadzie

Napisane przez

Królewski listopad pełen atrakcji. W Muzeum Łazienki Królewskie tradycja „Darmowego listopada” zyskuje coraz większe grono miłośników.

niedziela, 20 październik 2024 11:32

Pierwszy „AleBrowar”, znowu pierwszy

Napisane przez

Piwo Grass Hopper na świerszczach na Warszawskim Festiwalu Piwa. Bądź pierwszy, zawsze pierwszy, wtedy wygrasz, a na pewno przetrwasz.

środa, 16 październik 2024 11:11

Osiemnaste urodziny Stowarzyszenia „Polska Ekologia”

Napisane przez

Już 18 lat Stowarzyszenie „Polska Ekologia” zajmuje się edukacją konsumencką. Działa na wszystkich frontach – w kraju, zaś na czterech kontynentach promuje żywność ekologiczną – polską i europejską.

poniedziałek, 14 październik 2024 14:26

Cypr – Twoje idealne miejsce na inwestycję i luksusowy wypoczynek

Napisane przez

Cypr, znany jako miejsce narodzin bogini miłości Afrodyty, to wyspa pełna historii, słońca oraz dynamicznie rozwijającej się infrastruktury turystycznej i biznesowej.

wtorek, 24 wrzesień 2024 13:57

Fundacja Adamed otwiera linię wsparcia dla powodzian

Napisane przez

Fundacja Adamed uruchomiła telefoniczną linię wsparcia psychologicznego dla osób dotkniętych skutkami powodzi. Specjaliści z serwisu "Życie Warte Jest Rozmowy" oferują pomoc w radzeniu sobie ze stresem, lękiem i traumą.

Fundacja Adamed, we współpracy z serwisem Życie Warte Jest Rozmowy, ogłasza rozpoczęcie cyklu webinarów „Pierwsza pomoc rodzicielska” skierowanych do rodziców, opiekunów i członków rodzin.

„Dzisiejszy chleb tradycją dla przyszłych pokoleń”. Media zaczęły właśnie rozgłaszać, że w Poznaniu rośnie Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie piekarstwa, przy Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego. Na jesieni otwarcie.

Turystyka służy zdrowiu, wiadomo. A turystyczne szlaki  jeszcze lepiej, a najlepiej, gdy wędrowiec natknie się na sklep silnie wypełniony żywnością wytworzoną  naturalnymi metodami produkcji, dokładnie biorąc -  ekologicznymi.

środa, 12 czerwiec 2024 10:30

Pacjent wybiera posiłek ekologiczny

Napisane przez

Do uzyskania certyfikatu ekologicznego dla posiłków w szpitalach, szkołach, restauracjach i w innych zakładach żywienia zbiorowego (ZŻZ) jeszcze daleka droga, ale Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęło już proces konsultacji warunków uzyskania takich certyfikatów przez  ZŻZ.

Żabka nieustannie poszerza swoją ofertę lodów, udostępniając klientom coraz bogatszy asortyment kształtów, rozmiarów, kolorów i smaków. W zeszłym roku sieć w ciągu trwającej 1,5 miesiąca akcji promocyjnej sprzedała aż 6 mln szt. lodów na wyłączność.

To druga po zanieczyszczeniu powietrza przyczyna środowiskowa problemów zdrowotnych Europejczyków. W wielu miastach w Europie ponad połowa mieszkańców narażona jest na hałas przekraczający wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

piątek, 12 kwiecień 2024 10:19

Manufaktura Doti oblewa wszystko - Światowy Dzień Czekolady

Napisane przez

Skończyły się smakowite „polowania na czekoladowe jajka” – nieodzowny element francuskiej Wielkanocy. Mistrzowie czekoladnictwa starali się dorównać kreatorom mody i pokazali wymyślne cacka.

środa, 13 marzec 2024 11:12

Nudle Śląskie Bio pierwsze ruszyły z Trispą

Napisane przez

„Oszczędzając pracę żony, jedz gotowe makarony” – zachęcało hasło w przedwojennej Polsce. I rzeczywiście, skutecznie nawet dziś, z powodu oszczędności czasu dania z makaronem są popularne, zajmują drugie – po ziemniakach – miejsce w kuchni.

środa, 06 marzec 2024 13:10

„Przypadek Beethovena” - odzyskać słuch

Napisane przez

Z okazji Światowego Dnia Słuchu odbyła się gala i aukcja charytatywna Fundacji Prof. Skarżyńskiego „Słyszę”. Wydarzenie rozpoczęło się przedpremierowym pokazem  filmu „Przypadek Beethovena” w reżyserii Luizy Budejko. Jest to ważny, bo niosący nadzieję, dokument.

W Galerii Delfiny odbyła się debata poświęcona książce „Trzecia Władza. Sądownictwo w latach 1946-2023”, której autorem jest red. Tomasz Pietryga. Zasadnicza część wielowątkowej rozmowy dotyczyła kryzysu, w jakim znalazło się polskie sądownictwo. Spotkanie zorganizowała Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego.

W tytule nie ma błędów – to śląskie określenie konsystencji syropów z firmy „Grajfka”. Nazwa manufaktury także nawiązuje do śląskiej kultury i oznacza przedsięwzięcie jako zręczne, uzdolnione, realizowane z talentem, „mające grajfka”. A „kreple” to pączki.

czwartek, 25 styczeń 2024 19:08

Sad Danków wśród najlepszych

Napisane przez

Powidło śliwczane jest jednym z najstarszych przetworów tradycyjnej polskie kuchni. Świadczą o tym przepisy w poradnikach gospodarskich Piotra Crescencyna (rok 1549) i Jana Haura (lata kolejnych wydań  1675 i 1679). Opisem tworzenia powidlanej masy zajmują się muzealnicy, a wiekowe mosiężne patelnie i rondle znalazły się na wystawie gastronomicznej w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

wtorek, 02 styczeń 2024 17:14

Królestwo Kongresowe i wpływ na rozwój Warszawy

Napisane przez

Królestwo Kongresowe zostało utworzone w 1815 r. decyzją kongresu wiedeńskiego z ziem Księstwa Warszawskiego jako monarchia połączona unią personalną z Rosją. Królestwo Polskie było okresem wyjątkowo dynamicznego rozwoju Warszawy. Na ten temat rozmawiamy z historykiem, Piotrem Gursztynem.

czwartek, 30 listopad 2023 10:43

Bożonarodzeniowa iluminacja Lotniska Chopina

Napisane przez

W tym roku, z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, lotnisko Chopina w Warszawie przygotowało dla swoich pasażerów i gości wyjątkową iluminację, która nawiązuje do historii i kultury Warszawy.


Na płycie postojowej samolotów, przed wejściem do terminala A, stanęła olbrzymia choinka, ozdobiona tysiącami światełek i bombek w barwach biało-czerwonych. Choinka ma 27 metrów wysokości i jest największą w kraju. Obok niej znajduje się wielki napis "Warszawa", który podświetla się na zmianę na różne kolory. Napis ten jest inspirowany stylem graficznym z lat 50. i 60. XX wieku, kiedy to Warszawa odbudowywała się po wojennych zniszczeniach i stawała się nowoczesnym miastem.

Wewnątrz terminala A, w strefie tranzytowej, można podziwiać kolejną atrakcję - świąteczną wystawę, która prezentuje zabytkowe samoloty i przedmioty związane z historią lotnictwa polskiego. Wśród eksponatów znajdują się m.in. replika samolotu RWD-13 z 1937 roku, którym Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura odbyli słynny lot dookoła Europy, czy oryginalny fortepian Fryderyka Chopina, na którym komponował swoje nieśmiertelne utwory. Wystawa jest wspólnym projektem Lotniska Chopina, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Tegoroczna iluminacja i wystawa na Lotnisku Chopina są kontynuacją tradycji, która sięga kilku lat wstecz. W poprzednich latach lotnisko również przyozdabiało swoje tereny i wnętrza na święta, choć w inny sposób. W 2019 roku na płycie postojowej stanęła choinka z żywych roślin, a w 2020 roku z plastikowych butelek. W 2018 roku lotnisko zorganizowało koncert kolęd w wykonaniu chóru i orkiestry, a w 2017 roku zaprosiło dzieci z domów dziecka na spotkanie z Mikołajem i zwiedzanie lotniska.

 Twórcą koncepcji i realizatorem tegorocznej iluminacji jest firma Multidekor, która w świetlne motywy przyozdabia co roku największe polskie miasta. Głównym partnerem iluminacji jest Veolia, producent i dostawca ciepła systemowego oraz energii w Polsce. Cała iluminacja składa się z blisko 75 tys. energooszczędnych diod eko-LED, które tworzą niesamowity efekt wizualny. Iluminacja jest zaprogramowana tak, aby zmieniać się w zależności od pory dnia i nocy, a także od pogody i temperatury.

Lotnisko Chopina w Warszawie to nie tylko największy port lotniczy w Polsce, ale także miejsce o bogatej historii i tradycji. Zostało otwarte w 1934 roku na terenie dawnego lotniska wojskowego na Okęciu, które powstało w 1926 roku. W czasie II wojny światowej lotnisko zostało zniszczone przez Niemców, a po wyzwoleniu odbudowane przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Od tego czasu lotnisko rozwijało się i modernizowało, zmieniając nazwę na cześć słynnego kompozytora Fryderyka Chopina w 2001 roku.

Lotnisko Chopina w Warszawie zaprasza wszystkich do odwiedzenia swojej bożonarodzeniowej iluminacji i wystawy, która potrwa do 5 lutego 2023 roku. Jest to doskonała okazja, aby poczuć świąteczną atmosferę, podziwiać piękno Warszawy i dowiedzieć się więcej o jej historii i kulturze. Życzymy wszystkim podróżnym i gościom lotniska wesołych i spokojnych świąt!

Przed erą gotowania na telewizyjnym ekranie było pitraszenie w audycji radiowej pod zawołaniem „Co gotować, jak gotować, zechciej proszę zanotować”. Teraz do pomocny w kuchni służy ekran komputera lub telefonu. Wystarczy kliknąć.

Strona 1 z 14