Fundacja Adamed, we współpracy z serwisem Życie Warte Jest Rozmowy, ogłasza rozpoczęcie cyklu webinarów „Pierwsza pomoc rodzicielska” skierowanych do rodziców, opiekunów i członków rodzin.

„Dzisiejszy chleb tradycją dla przyszłych pokoleń”. Media zaczęły właśnie rozgłaszać, że w Poznaniu rośnie Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie piekarstwa, przy Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego. Na jesieni otwarcie.

Turystyka służy zdrowiu, wiadomo. A turystyczne szlaki  jeszcze lepiej, a najlepiej, gdy wędrowiec natknie się na sklep silnie wypełniony żywnością wytworzoną  naturalnymi metodami produkcji, dokładnie biorąc -  ekologicznymi.

środa, 12 czerwiec 2024 10:30

Pacjent wybiera posiłek ekologiczny

Napisane przez

Do uzyskania certyfikatu ekologicznego dla posiłków w szpitalach, szkołach, restauracjach i w innych zakładach żywienia zbiorowego (ZŻZ) jeszcze daleka droga, ale Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęło już proces konsultacji warunków uzyskania takich certyfikatów przez  ZŻZ.

Żabka nieustannie poszerza swoją ofertę lodów, udostępniając klientom coraz bogatszy asortyment kształtów, rozmiarów, kolorów i smaków. W zeszłym roku sieć w ciągu trwającej 1,5 miesiąca akcji promocyjnej sprzedała aż 6 mln szt. lodów na wyłączność.

To druga po zanieczyszczeniu powietrza przyczyna środowiskowa problemów zdrowotnych Europejczyków. W wielu miastach w Europie ponad połowa mieszkańców narażona jest na hałas przekraczający wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

piątek, 12 kwiecień 2024 10:19

Manufaktura Doti oblewa wszystko - Światowy Dzień Czekolady

Napisane przez

Skończyły się smakowite „polowania na czekoladowe jajka” – nieodzowny element francuskiej Wielkanocy. Mistrzowie czekoladnictwa starali się dorównać kreatorom mody i pokazali wymyślne cacka.

środa, 13 marzec 2024 11:12

Nudle Śląskie Bio pierwsze ruszyły z Trispą

Napisane przez

„Oszczędzając pracę żony, jedz gotowe makarony” – zachęcało hasło w przedwojennej Polsce. I rzeczywiście, skutecznie nawet dziś, z powodu oszczędności czasu dania z makaronem są popularne, zajmują drugie – po ziemniakach – miejsce w kuchni.

środa, 06 marzec 2024 13:10

„Przypadek Beethovena” - odzyskać słuch

Napisane przez

Z okazji Światowego Dnia Słuchu odbyła się gala i aukcja charytatywna Fundacji Prof. Skarżyńskiego „Słyszę”. Wydarzenie rozpoczęło się przedpremierowym pokazem  filmu „Przypadek Beethovena” w reżyserii Luizy Budejko. Jest to ważny, bo niosący nadzieję, dokument.

W Galerii Delfiny odbyła się debata poświęcona książce „Trzecia Władza. Sądownictwo w latach 1946-2023”, której autorem jest red. Tomasz Pietryga. Zasadnicza część wielowątkowej rozmowy dotyczyła kryzysu, w jakim znalazło się polskie sądownictwo. Spotkanie zorganizowała Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego.

W tytule nie ma błędów – to śląskie określenie konsystencji syropów z firmy „Grajfka”. Nazwa manufaktury także nawiązuje do śląskiej kultury i oznacza przedsięwzięcie jako zręczne, uzdolnione, realizowane z talentem, „mające grajfka”. A „kreple” to pączki.

czwartek, 25 styczeń 2024 19:08

Sad Danków wśród najlepszych

Napisane przez

Powidło śliwczane jest jednym z najstarszych przetworów tradycyjnej polskie kuchni. Świadczą o tym przepisy w poradnikach gospodarskich Piotra Crescencyna (rok 1549) i Jana Haura (lata kolejnych wydań  1675 i 1679). Opisem tworzenia powidlanej masy zajmują się muzealnicy, a wiekowe mosiężne patelnie i rondle znalazły się na wystawie gastronomicznej w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

wtorek, 02 styczeń 2024 17:14

Królestwo Kongresowe i wpływ na rozwój Warszawy

Napisane przez

Królestwo Kongresowe zostało utworzone w 1815 r. decyzją kongresu wiedeńskiego z ziem Księstwa Warszawskiego jako monarchia połączona unią personalną z Rosją. Królestwo Polskie było okresem wyjątkowo dynamicznego rozwoju Warszawy. Na ten temat rozmawiamy z historykiem, Piotrem Gursztynem.

czwartek, 30 listopad 2023 10:43

Bożonarodzeniowa iluminacja Lotniska Chopina

Napisane przez

W tym roku, z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, lotnisko Chopina w Warszawie przygotowało dla swoich pasażerów i gości wyjątkową iluminację, która nawiązuje do historii i kultury Warszawy.


Na płycie postojowej samolotów, przed wejściem do terminala A, stanęła olbrzymia choinka, ozdobiona tysiącami światełek i bombek w barwach biało-czerwonych. Choinka ma 27 metrów wysokości i jest największą w kraju. Obok niej znajduje się wielki napis "Warszawa", który podświetla się na zmianę na różne kolory. Napis ten jest inspirowany stylem graficznym z lat 50. i 60. XX wieku, kiedy to Warszawa odbudowywała się po wojennych zniszczeniach i stawała się nowoczesnym miastem.

Wewnątrz terminala A, w strefie tranzytowej, można podziwiać kolejną atrakcję - świąteczną wystawę, która prezentuje zabytkowe samoloty i przedmioty związane z historią lotnictwa polskiego. Wśród eksponatów znajdują się m.in. replika samolotu RWD-13 z 1937 roku, którym Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura odbyli słynny lot dookoła Europy, czy oryginalny fortepian Fryderyka Chopina, na którym komponował swoje nieśmiertelne utwory. Wystawa jest wspólnym projektem Lotniska Chopina, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Tegoroczna iluminacja i wystawa na Lotnisku Chopina są kontynuacją tradycji, która sięga kilku lat wstecz. W poprzednich latach lotnisko również przyozdabiało swoje tereny i wnętrza na święta, choć w inny sposób. W 2019 roku na płycie postojowej stanęła choinka z żywych roślin, a w 2020 roku z plastikowych butelek. W 2018 roku lotnisko zorganizowało koncert kolęd w wykonaniu chóru i orkiestry, a w 2017 roku zaprosiło dzieci z domów dziecka na spotkanie z Mikołajem i zwiedzanie lotniska.

 Twórcą koncepcji i realizatorem tegorocznej iluminacji jest firma Multidekor, która w świetlne motywy przyozdabia co roku największe polskie miasta. Głównym partnerem iluminacji jest Veolia, producent i dostawca ciepła systemowego oraz energii w Polsce. Cała iluminacja składa się z blisko 75 tys. energooszczędnych diod eko-LED, które tworzą niesamowity efekt wizualny. Iluminacja jest zaprogramowana tak, aby zmieniać się w zależności od pory dnia i nocy, a także od pogody i temperatury.

Lotnisko Chopina w Warszawie to nie tylko największy port lotniczy w Polsce, ale także miejsce o bogatej historii i tradycji. Zostało otwarte w 1934 roku na terenie dawnego lotniska wojskowego na Okęciu, które powstało w 1926 roku. W czasie II wojny światowej lotnisko zostało zniszczone przez Niemców, a po wyzwoleniu odbudowane przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Od tego czasu lotnisko rozwijało się i modernizowało, zmieniając nazwę na cześć słynnego kompozytora Fryderyka Chopina w 2001 roku.

Lotnisko Chopina w Warszawie zaprasza wszystkich do odwiedzenia swojej bożonarodzeniowej iluminacji i wystawy, która potrwa do 5 lutego 2023 roku. Jest to doskonała okazja, aby poczuć świąteczną atmosferę, podziwiać piękno Warszawy i dowiedzieć się więcej o jej historii i kulturze. Życzymy wszystkim podróżnym i gościom lotniska wesołych i spokojnych świąt!

Przed erą gotowania na telewizyjnym ekranie było pitraszenie w audycji radiowej pod zawołaniem „Co gotować, jak gotować, zechciej proszę zanotować”. Teraz do pomocny w kuchni służy ekran komputera lub telefonu. Wystarczy kliknąć.

czwartek, 12 październik 2023 07:03

Aronia i inne superowoce – co kryją

Napisane przez

Wybierając się na zakupy warto pamiętać o zaleceniu Hipokratesa - „Niechaj twoje pożywienie będzie lekarstwem, a twoje lekarstwo pożywieniem”. Sentencja pochodzi z IV w. p.n.e. i nie traci na znaczeniu.

środa, 13 wrzesień 2023 12:30

Kluby Mam - Po Pierwsze Rodzina

Napisane przez

Inicjatywa, zorganizowana przez Fundację Dla Rodziny, wzbudziła ogromny entuzjazm i zaangażowanie uczestników w bogaty merytorycznie program stworzony dla osób które chciałby powołać Klub Mam na swoim obszarze działania.

czwartek, 14 wrzesień 2023 11:28

Międzynarodowy Dzień Kawy

Napisane przez

Zbliża się Międzynarodowy Dzień Kawy, święto wyjątkowego napoju – 29.09.2023. Niezwykłego i szczególnie czułego na wszelkie zawirowania w światowym handlu.

czwartek, 03 sierpień 2023 23:43

Jeleniowate górują na stole

Napisane przez

W Bieszczadach na wysokość 907 m n.p.m. wznosi się grzbiet „Jeleniowaty”. Podobno można tam spotkać zwierzęta z gatunku jeleniowatych, jednak większe szanse istnieją w 120 gospodarstwach hodowli tych ssaków.

– To było wielkie, piękne święto sportu, które pod hasłem „Niepokonani Razem” zjednoczyło aż siedem tysięcy zawodników ze stu dziewięćdziesięciu krajów z całego świata – mówiła dziś Agata Kornhauser–Duda podczas ceremonii powitania polskiej reprezentacji Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Zawodnicy przywieźli z Berlina aż 57 medali: 15 złotych, 26 srebrnych i 16 brązowych.

piątek, 09 czerwiec 2023 12:22

Sprężarki powietrza w przemyśle

Napisane przez

Firmy, które wykorzystują sprężone powietrze jako medium zasilające prace urządzeń, zawsze mogą liczyć na większe oszczędności. Maszyny, w których stosuje się rozwiązania pneumatyczne, są wykorzystywane w bardzo wielu różnych branżach.

- Zdrowe i ekologiczne produkty smakują uczennicom i uczniom, którzy mówią, że takie artykuły spożywcze powinny być dostępne w szkołach – zapewnia uczestnik akcji promocyjnej „Organic School – lepsza żywność dla lepszej przyszłości”.

sobota, 08 kwiecień 2023 11:02

Na święto czekolady – podpowiedzi naukowców

Napisane przez

„Kakao to pokarm roślinny z dużą ilością składników bioaktywnych” - - dr Penny Kris-Etherton wybitna pani profesor nauk o żywieniu, Uniwersytet Stanowy Pensylwania.

czwartek, 09 marzec 2023 08:48

Światowy Dzień Nerek - zadbaj!

Napisane przez

Światowy Dzień Nerek został ustanowiony na 9 marca przez Międzynarodowe Towarzystwo Nefrologiczne oraz Międzynarodową Federację Fundacji Nerek. Z tej okazji popularyzuje się wiedzę na temat zapobiegania i leczenia chorób nerek.

poniedziałek, 06 marzec 2023 10:48

Prowadź się zdrowo i zrób przegląd wątroby!

Napisane przez

1 marca w Warszawie ruszył kolejny etap kampanii „Prowadź się zdrowo” - Przegląd Wątroby. Mieszkańcy 16 miast w Polsce będą mogli bezpłatnie wykonać nieinwazyjne badanie wątroby za pomocą urządzenia FibroScan.

Smak własnoręcznie przygotowanego chleba jest niezrównany. Mogli się o tym przekonać absolwenci pierwszych warsztatów zorganizowanych przez Mazurską Akademię Wypieków Tradycyjnych (MAWT) w Złotnej.

środa, 21 grudzień 2022 09:16

Niecodzienne Historie - Nawrocki u Płużańskiego

Napisane przez

Niecodzienne Historie – to cykl podcastów, które uruchamia Fundacja Łączka. Gościem pierwszego odcinka podcastu prowadzonego przez Tadeusza Płużańskiego jest dr Karol Nawrocki – Prezes Instytut Pamięci Narodowej.

wtorek, 24 styczeń 2023 07:40

„Samotność strategiczna Polski” – Marek Budzisz

Napisane przez

Ferie z książką – seria trzech wieczorów autorskich on-line w Galerii Delfiny. Na początek „Samotność strategiczna Polski” – najnowsza publikacja Marka Budzisza.

Strona 1 z 14