Turystyka służy zdrowiu, wiadomo. A turystyczne szlaki  jeszcze lepiej, a najlepiej, gdy wędrowiec natknie się na sklep silnie wypełniony żywnością wytworzoną  naturalnymi metodami produkcji, dokładnie biorąc -  ekologicznymi.

środa, 12 czerwiec 2024 10:30

Pacjent wybiera posiłek ekologiczny

Napisane przez

Do uzyskania certyfikatu ekologicznego dla posiłków w szpitalach, szkołach, restauracjach i w innych zakładach żywienia zbiorowego (ZŻZ) jeszcze daleka droga, ale Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęło już proces konsultacji warunków uzyskania takich certyfikatów przez  ZŻZ.

Żabka nieustannie poszerza swoją ofertę lodów, udostępniając klientom coraz bogatszy asortyment kształtów, rozmiarów, kolorów i smaków. W zeszłym roku sieć w ciągu trwającej 1,5 miesiąca akcji promocyjnej sprzedała aż 6 mln szt. lodów na wyłączność.

To druga po zanieczyszczeniu powietrza przyczyna środowiskowa problemów zdrowotnych Europejczyków. W wielu miastach w Europie ponad połowa mieszkańców narażona jest na hałas przekraczający wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

piątek, 12 kwiecień 2024 10:19

Manufaktura Doti oblewa wszystko - Światowy Dzień Czekolady

Napisane przez

Skończyły się smakowite „polowania na czekoladowe jajka” – nieodzowny element francuskiej Wielkanocy. Mistrzowie czekoladnictwa starali się dorównać kreatorom mody i pokazali wymyślne cacka.

środa, 13 marzec 2024 11:12

Nudle Śląskie Bio pierwsze ruszyły z Trispą

Napisane przez

„Oszczędzając pracę żony, jedz gotowe makarony” – zachęcało hasło w przedwojennej Polsce. I rzeczywiście, skutecznie nawet dziś, z powodu oszczędności czasu dania z makaronem są popularne, zajmują drugie – po ziemniakach – miejsce w kuchni.

środa, 06 marzec 2024 13:10

„Przypadek Beethovena” - odzyskać słuch

Napisane przez

Z okazji Światowego Dnia Słuchu odbyła się gala i aukcja charytatywna Fundacji Prof. Skarżyńskiego „Słyszę”. Wydarzenie rozpoczęło się przedpremierowym pokazem  filmu „Przypadek Beethovena” w reżyserii Luizy Budejko. Jest to ważny, bo niosący nadzieję, dokument.

W Galerii Delfiny odbyła się debata poświęcona książce „Trzecia Władza. Sądownictwo w latach 1946-2023”, której autorem jest red. Tomasz Pietryga. Zasadnicza część wielowątkowej rozmowy dotyczyła kryzysu, w jakim znalazło się polskie sądownictwo. Spotkanie zorganizowała Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego.

W tytule nie ma błędów – to śląskie określenie konsystencji syropów z firmy „Grajfka”. Nazwa manufaktury także nawiązuje do śląskiej kultury i oznacza przedsięwzięcie jako zręczne, uzdolnione, realizowane z talentem, „mające grajfka”. A „kreple” to pączki.

czwartek, 25 styczeń 2024 19:08

Sad Danków wśród najlepszych

Napisane przez

Powidło śliwczane jest jednym z najstarszych przetworów tradycyjnej polskie kuchni. Świadczą o tym przepisy w poradnikach gospodarskich Piotra Crescencyna (rok 1549) i Jana Haura (lata kolejnych wydań  1675 i 1679). Opisem tworzenia powidlanej masy zajmują się muzealnicy, a wiekowe mosiężne patelnie i rondle znalazły się na wystawie gastronomicznej w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

wtorek, 02 styczeń 2024 17:14

Królestwo Kongresowe i wpływ na rozwój Warszawy

Napisane przez

Królestwo Kongresowe zostało utworzone w 1815 r. decyzją kongresu wiedeńskiego z ziem Księstwa Warszawskiego jako monarchia połączona unią personalną z Rosją. Królestwo Polskie było okresem wyjątkowo dynamicznego rozwoju Warszawy. Na ten temat rozmawiamy z historykiem, Piotrem Gursztynem.

czwartek, 30 listopad 2023 10:43

Bożonarodzeniowa iluminacja Lotniska Chopina

Napisane przez

W tym roku, z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, lotnisko Chopina w Warszawie przygotowało dla swoich pasażerów i gości wyjątkową iluminację, która nawiązuje do historii i kultury Warszawy.


Na płycie postojowej samolotów, przed wejściem do terminala A, stanęła olbrzymia choinka, ozdobiona tysiącami światełek i bombek w barwach biało-czerwonych. Choinka ma 27 metrów wysokości i jest największą w kraju. Obok niej znajduje się wielki napis "Warszawa", który podświetla się na zmianę na różne kolory. Napis ten jest inspirowany stylem graficznym z lat 50. i 60. XX wieku, kiedy to Warszawa odbudowywała się po wojennych zniszczeniach i stawała się nowoczesnym miastem.

Wewnątrz terminala A, w strefie tranzytowej, można podziwiać kolejną atrakcję - świąteczną wystawę, która prezentuje zabytkowe samoloty i przedmioty związane z historią lotnictwa polskiego. Wśród eksponatów znajdują się m.in. replika samolotu RWD-13 z 1937 roku, którym Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura odbyli słynny lot dookoła Europy, czy oryginalny fortepian Fryderyka Chopina, na którym komponował swoje nieśmiertelne utwory. Wystawa jest wspólnym projektem Lotniska Chopina, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Tegoroczna iluminacja i wystawa na Lotnisku Chopina są kontynuacją tradycji, która sięga kilku lat wstecz. W poprzednich latach lotnisko również przyozdabiało swoje tereny i wnętrza na święta, choć w inny sposób. W 2019 roku na płycie postojowej stanęła choinka z żywych roślin, a w 2020 roku z plastikowych butelek. W 2018 roku lotnisko zorganizowało koncert kolęd w wykonaniu chóru i orkiestry, a w 2017 roku zaprosiło dzieci z domów dziecka na spotkanie z Mikołajem i zwiedzanie lotniska.

 Twórcą koncepcji i realizatorem tegorocznej iluminacji jest firma Multidekor, która w świetlne motywy przyozdabia co roku największe polskie miasta. Głównym partnerem iluminacji jest Veolia, producent i dostawca ciepła systemowego oraz energii w Polsce. Cała iluminacja składa się z blisko 75 tys. energooszczędnych diod eko-LED, które tworzą niesamowity efekt wizualny. Iluminacja jest zaprogramowana tak, aby zmieniać się w zależności od pory dnia i nocy, a także od pogody i temperatury.

Lotnisko Chopina w Warszawie to nie tylko największy port lotniczy w Polsce, ale także miejsce o bogatej historii i tradycji. Zostało otwarte w 1934 roku na terenie dawnego lotniska wojskowego na Okęciu, które powstało w 1926 roku. W czasie II wojny światowej lotnisko zostało zniszczone przez Niemców, a po wyzwoleniu odbudowane przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Od tego czasu lotnisko rozwijało się i modernizowało, zmieniając nazwę na cześć słynnego kompozytora Fryderyka Chopina w 2001 roku.

Lotnisko Chopina w Warszawie zaprasza wszystkich do odwiedzenia swojej bożonarodzeniowej iluminacji i wystawy, która potrwa do 5 lutego 2023 roku. Jest to doskonała okazja, aby poczuć świąteczną atmosferę, podziwiać piękno Warszawy i dowiedzieć się więcej o jej historii i kulturze. Życzymy wszystkim podróżnym i gościom lotniska wesołych i spokojnych świąt!

Przed erą gotowania na telewizyjnym ekranie było pitraszenie w audycji radiowej pod zawołaniem „Co gotować, jak gotować, zechciej proszę zanotować”. Teraz do pomocny w kuchni służy ekran komputera lub telefonu. Wystarczy kliknąć.

czwartek, 12 październik 2023 07:03

Aronia i inne superowoce – co kryją

Napisane przez

Wybierając się na zakupy warto pamiętać o zaleceniu Hipokratesa - „Niechaj twoje pożywienie będzie lekarstwem, a twoje lekarstwo pożywieniem”. Sentencja pochodzi z IV w. p.n.e. i nie traci na znaczeniu.

środa, 13 wrzesień 2023 12:30

Kluby Mam - Po Pierwsze Rodzina

Napisane przez

Inicjatywa, zorganizowana przez Fundację Dla Rodziny, wzbudziła ogromny entuzjazm i zaangażowanie uczestników w bogaty merytorycznie program stworzony dla osób które chciałby powołać Klub Mam na swoim obszarze działania.

czwartek, 14 wrzesień 2023 11:28

Międzynarodowy Dzień Kawy

Napisane przez

Zbliża się Międzynarodowy Dzień Kawy, święto wyjątkowego napoju – 29.09.2023. Niezwykłego i szczególnie czułego na wszelkie zawirowania w światowym handlu.

czwartek, 03 sierpień 2023 23:43

Jeleniowate górują na stole

Napisane przez

W Bieszczadach na wysokość 907 m n.p.m. wznosi się grzbiet „Jeleniowaty”. Podobno można tam spotkać zwierzęta z gatunku jeleniowatych, jednak większe szanse istnieją w 120 gospodarstwach hodowli tych ssaków.

– To było wielkie, piękne święto sportu, które pod hasłem „Niepokonani Razem” zjednoczyło aż siedem tysięcy zawodników ze stu dziewięćdziesięciu krajów z całego świata – mówiła dziś Agata Kornhauser–Duda podczas ceremonii powitania polskiej reprezentacji Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Zawodnicy przywieźli z Berlina aż 57 medali: 15 złotych, 26 srebrnych i 16 brązowych.

piątek, 09 czerwiec 2023 12:22

Sprężarki powietrza w przemyśle

Napisane przez

Firmy, które wykorzystują sprężone powietrze jako medium zasilające prace urządzeń, zawsze mogą liczyć na większe oszczędności. Maszyny, w których stosuje się rozwiązania pneumatyczne, są wykorzystywane w bardzo wielu różnych branżach.

- Zdrowe i ekologiczne produkty smakują uczennicom i uczniom, którzy mówią, że takie artykuły spożywcze powinny być dostępne w szkołach – zapewnia uczestnik akcji promocyjnej „Organic School – lepsza żywność dla lepszej przyszłości”.

sobota, 08 kwiecień 2023 11:02

Na święto czekolady – podpowiedzi naukowców

Napisane przez

„Kakao to pokarm roślinny z dużą ilością składników bioaktywnych” - - dr Penny Kris-Etherton wybitna pani profesor nauk o żywieniu, Uniwersytet Stanowy Pensylwania.

czwartek, 09 marzec 2023 08:48

Światowy Dzień Nerek - zadbaj!

Napisane przez

Światowy Dzień Nerek został ustanowiony na 9 marca przez Międzynarodowe Towarzystwo Nefrologiczne oraz Międzynarodową Federację Fundacji Nerek. Z tej okazji popularyzuje się wiedzę na temat zapobiegania i leczenia chorób nerek.

poniedziałek, 06 marzec 2023 10:48

Prowadź się zdrowo i zrób przegląd wątroby!

Napisane przez

1 marca w Warszawie ruszył kolejny etap kampanii „Prowadź się zdrowo” - Przegląd Wątroby. Mieszkańcy 16 miast w Polsce będą mogli bezpłatnie wykonać nieinwazyjne badanie wątroby za pomocą urządzenia FibroScan.

Smak własnoręcznie przygotowanego chleba jest niezrównany. Mogli się o tym przekonać absolwenci pierwszych warsztatów zorganizowanych przez Mazurską Akademię Wypieków Tradycyjnych (MAWT) w Złotnej.

środa, 21 grudzień 2022 09:16

Niecodzienne Historie - Nawrocki u Płużańskiego

Napisane przez

Niecodzienne Historie – to cykl podcastów, które uruchamia Fundacja Łączka. Gościem pierwszego odcinka podcastu prowadzonego przez Tadeusza Płużańskiego jest dr Karol Nawrocki – Prezes Instytut Pamięci Narodowej.

wtorek, 24 styczeń 2023 07:40

„Samotność strategiczna Polski” – Marek Budzisz

Napisane przez

Ferie z książką – seria trzech wieczorów autorskich on-line w Galerii Delfiny. Na początek „Samotność strategiczna Polski” – najnowsza publikacja Marka Budzisza.

czwartek, 24 listopad 2022 21:15

Czy warto wziąć samochód marki Mercedes w leasing?

Napisane przez

Mercedes to marka samochodowa należąca do niemieckiego koncernu Mercedes-Benz Group. Jej historia sięga lat 80. XIX wieku, a założycielem jest Karl Benz. Nazwa marki nawiązuje do żeńskiego imienia „Mercedes”, które w języku hiszpańskim oznacza łaskę.

Wskazujemy najważniejsze powody, dla których warto zdecydować się na leasing mercedesa. Skupiamy się zarówno na zaletach pojazdów tej marki, jak i samego finansowania.

Zróżnicowana oferta 

W ofercie Mercedes-Benz Group znajdują się różnego typu samochody: auta miejskie, typowo sportowe o świetnych osiągach, SUV-y, limuzyny, kabriolety, vany, hatchbacki, kombi, coupe, a także samochody dostawcze i campingowe. Do wyboru są auta z różnym rodzajem silnika, w tym elektryczne, hybrydowe, benzynowe i na olej napędowy. 

Wiele możliwości indywidualizacji

Klient może dopasować pojazd do własnych potrzeb i preferencji. Indywidualna konfiguracja obejmuje m.in. kolor lakieru, wersję silnika, fotele, tapicerkę, elementy ozdobne wnętrza, rodzaj felg, typ nadwozia, kierownicę, rodzaj skrzyni biegów czy wyposażenie wnętrza.

Pionier wielu rozwiązań technologicznych 

Marka Mercedes na bieżąco podąża za nowinkami w świecie motoryzacyjnym. Dzięki temu jej pojazdy są wyposażone w najnowsze, nieustannie ulepszane technologie, m.in. w zakresie zeroemisyjności i bezpieczeństwa. 

Wysoki komfort jazdy

Samochody marki Mercedes zapewniają wysoki komfort jazdy. Jest to zasługą ich wyposażenia m.in. w podgrzewane i klimatyzowane fotele, kierownicę wykończoną skórą, bezkluczykowy system zamykania i otwierania drzwi, ogrzewanie postojowe, automatyczną klimatyzację czy wielofunkcyjny system multimedialny. 

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa

Wysoki poziom bezpieczeństwa jazdy samochodami Mercedesa wynika m.in. z innowacyjnych systemów wspomagania jazdy. Kierowca może korzystać m.in. z asystenta martwego pola, aktywnego wspomagania hamowania, systemu rozpoznawania pieszych i znaków drogowych, asystenta odległości od poprzedzających pojazdów, asystenta pasa ruchu czy wykrywania martwego pola w lusterkach.

Prestiż marki 

Mercedes to jedna z najbardziej luksusowych marek klasy premium. Przedsiębiorca dzięki takiemu samochodowi reprezentacyjnemu może kreować prestiżowy wizerunek swojej firmy – zarówno wśród kontrahentów, jak i pracowników. 

Niska utrata wartości rezydualnej

Auta marki Mercedes powoli tracą na wartości. Zmniejsza się ona stosunkowo szybko jedynie przez pierwsze 2-3 lata, a następnie pozostaje na stabilnym poziomie. Dlatego warto rozważyć możliwość zakupu używanego, kilkuletniego mercedesa. 

Atrakcyjny design

Samochody Mercedesa mają nowoczesny, przyciągający wzrok design, który niezmiennie kojarzy się z luksusem i prestiżem. Stanowi to zasługę zespołu projektantów, którymi zarządza główny designer grupy Mercedes Benz – Gorden Wagener. Dopracowane niemal do perfekcji pod względem stylistycznym jest zarówno wnętrze, jak i linia nadwozia.

Dlaczego warto zdecydować się na leasing Mercedesa?

Istnieje wiele powodów, dla których warto wziąć samochód Mercedes Benz w leasing. Wymieniamy i krótko opisujemy najważniejsze z nich.

Możliwość sfinansowania dowolnego modelu 

Firmy leasingowe finansują wszystkie popularne modele samochodów marki Mercedes. Można wziąć w leasing zarówno nowe, jak i używane pojazdy, w tym poleasingowe i sprowadzane z zagranicy.

Elastyczne warunki finansowania

Warunki leasingu mogą zostać dostosowane do potrzeb przedsiębiorcy m.in. pod względem okresu finansowania, wysokości rat i wpłaty własnej, harmonogramu spłaty, a także kwoty wykupu.

Łatwa dostępność

Leasing jest dostępny dla przedsiębiorców z każdej branży, bez względu na formę prowadzenia działalności, liczbę zatrudnionych pracowników czy status VAT. Zastosowanie uproszczonej procedury weryfikacyjnej pozwala otrzymać decyzję nawet w dniu złożenia wniosku – po przedstawieniu oświadczenia o wynikach finansowych. Leasing nie wymaga również wysokiej wpłaty własnej.

Uniknięcie zamrażania kapitału

Przedsiębiorca korzystający z leasingu nie musi jednorazowo wydawać sporej kwoty w gotówce, lecz spłaca przedmiot w wielu mniejszych ratach. Dzięki temu unika zamrażania kapitału.

Korzystny wykup

Po zakończeniu leasingu leasingobiorca może zdecydować się na wykup na korzystnych warunkach. Będzie mógł zrezygnować z wykupu i zwrócić pojazd firmie leasingowej, a następnie wziąć w leasing nowy model samochodu.

Brak wpływu na zdolność kredytową

Finansowanie za pomocą leasingu w żadnym stopniu nie wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorcy. Nie traci on więc możliwości sfinansowania kredytem innych inwestycji.

piątek, 21 październik 2022 13:33

Fundacja Elochim ...nadal pomagamy wszystkim, którzy zostali

Napisane przez

Prezentujemy poruszający list Fundacji Elochim z ukraińskiego Korostenia. Miasta liczącego przed wojną około sześćdziesiąt tysięcy mieszkańców z obwodu żytomierskiego. Zwykli ludzie toczą tam walkę o codzienne sprawy żywność, ubranie i ogrzanie domu i angażują się w pomoc swoim obrońcom na froncie.

Strona 1 z 14